Jste zde

Pěstování aloe vera je snadné. Stačí trocha sluníčka a kvalitní substrát

nakrájená aloe vera Zdroj: www.bigstockphoto.com
Sukulent původem z jižní Afriky už po staletí nachází uplatnění v kosmetice, lékařství i gastronomii. Pořízení produktů, které často obsahují jen zanedbatelnou část rostlinky, je ale poměrně nákladné. Naštěstí si ji snadno vypěstujete doma.

20. 6. 2020

Koupit si samozřejmě můžete už vzrostlou rostlinku, pokud ale máte trochu trpělivosti, vypěstujte si ji ze semen nebo řízků. Při výběru vhodné rostliny k zakořenění sázejte pouze na aloi pravou, nikoli její okrasné varianty. Listy aloe vera rostou v růžici, mají světlezelenou nebo šedozelenou barvu, bílé skvrny a jsou dužnaté. Zakoupíte ji v květinářství i hobbymarketu. Nejlépe ale uděláte, pokud zamíříte do oblíbeného zahradnictví. 

Doma zvládnete vypěstovat i exotický kávovník nebo třeba základ pro aranžmá ze suchých květin.

bigstock-morning-outdoor-activity-to-wa-364540357.jpg

řízky aloe vera
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Vypěstovat si doma rostlinku aloe vera je jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát.

Kdy s pěstováním začít? 

Pokud se rozhodnete rostlinku pěstovat uvnitř, začít můžete prakticky kdykoli. Aloe vera ale dobře snáší i venkovní podmínky, takže není problém ji přemístit na zahrádku nebo balkon. V takovém případě s pěstováním začínejte na jaře, když venkovní teplota stoupne nad 20 stupňů Celsia. Rostlinka má ráda světlo, dobře jí ale nedělají teplotní (a světelné) šoky. Pro pěstování proto volte jih nebo východ. Pokud chcete rostlinu pěstovat na balkoně, zvykejte ji na přímé slunce postupně.

bigstock-aloe-vera-pot-plants-flowerpo-330887164.jpg

aloe vera v květináči
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Aloe vera zvládne venkovní prostředí, pozor si ale dejte, když teploty klesnou pod 20 stupňů.

Náš tip: Protože jde o pouštní rostlinu, je potřeba ji přemístit do interiéru ve chvíli, kdy se teploty stabilně pohybují pod 20 stupni!

Základem úspěchu je kvalitní substrát

Aby vám aloe vera dělala radost co nejdéle, je potřeba ji zasadit do kvalitního substrátu. Na pěstování sice aloe náročná není, na živiny a látky v půdě ano. Pokud kupujete již hotový substrát, vyberte ten písčitohlinitý určený pro sukulenty. Nemáte zrovna cestu do obchodu? Substrát si vyrobíte jednoduše doma. Stačí ve stejných dílech smíchat zeminu, kompost a písek. Nezapomeňte ani na drenážní vrstvu a čas od času přidejte do hlíny minerální hnojivo. 

Pozor na zálivku

Protože jde o subtropickou rostlinu, se zaléváním opatrně. Aloe vera stačí zalévat jednou týdně menším množství vody. Pokud máte rostlinku přes léto na slunci, (třeba na balkoně), můžete jí dopřát vody více. Nejste si jistí, zda květináč zalít? Zkontrolujte zeminu. Je-li vrstva do 2 cm vlhká, rostlina vodu nepotřebuje. Když ale na zalití pár dnů zapomenete, nic se nestane. Aloe si s krátkodobým suchem poradí

Měli byste vědět: Pokud aloe vera používáte pro přípravu chutného nápoje nebo v kosmetice, rostlinku každý rok přesazujte a s hnojením to nepřehánějte.

Přesazování aloe vera

Pokud chcete rostlinku přesadit nebo rozmnožit, volte jarní měsíce. Pamatujte taky na to, že během přesazování by aloe neměla mít žádné výhonky, proto je potřeba je všechny odstranit, ještě než ji zasadíme.

Rostlinku vhodnou k přesazení otočte a opatrně vytáhněte z půdy. Sázejte do zmíněného substrátu, kde stačí udělat prstem důlek, a připravený výhonek aloe vera ve vzpřímené poloze vmáčknout do zeminy. Rostlinku zalijte a umístěte mimo přímé světlo.