Jste zde

Jak odstranit skvrny od vosku? Zkuste fígl s pečicím papírem, olejem nebo jedlou sodou

svíčka a vosk Zdroj: Shutterstock
Vánoce si řada z nás nedokáže představit bez plápolajících plamínků svíček. Stačí ale chvilka nepozornosti a nehoda je na světě. V tom lepším případě to „odnese“ jenom ubrus nebo slavnostní oblečení. Jak ho zbavit rozlitého vosku?

21. 12. 2023

Použije savý nebo pečicí papír

Pokud se vosk dostane na oblečení, je pomoc snadná. Na místo přiložte savý nebo pečicí papír a místo několikrát přejeďte horkou žehličkou nebo použijte fén s horkým vzduchem. Kousek oblečení pak vyperte tak, jak jste zvyklí.

shutterstock_1355737814.jpg

vosk na nábytku
Zdroj: 
Shutterstock
Čím dříve vosk odstraníte, tím menší je riziko, že poškodíte nábytek.

Fén a jemný hadřík

Pokud vosk ulpěl na nábytku, opět můžete vyzkoušet výše uvedený trik se savým nebo pečicím papírem. V případě, že se vám skvrnu nedaří tímto způsobem odstranit, můžete použít jemné látkové utěrky. Fénem ohřejete vosk, dokud se nerozpustí, a setřete ho jemně utěrkou. Pokud na nábytku zůstal mastný flek, očistíte ho mýdlovou vodou nebo octem, který nalijete na měkký hadřík.

Náš tip: Pokud se již skvrna do nábytku vpila, ocet ani mýdlová voda vás pravděpodobně nespasí. Tady už bude potřeba sáhnout po silnějším kalibru v podobě lihu nebo technického benzínu, který nakapete na hadřík a mastný flek očistíte. Mějte ovšem na paměti, že technika s technickým benzínem a lihem není vhodná na barevný či lakovaný nábytek!

Dejte ho k ledu

Jednou z nejjednodušších a nejúčinnějších rad, jak se přebytečného vosku na oblečení nebo třeba ubruse zbavit, je vzít potřísněný kousek a dát ho do druhého dne do mrazáku. Vosk následně jednoduše seškrábněte a oděv, či ubrus vyperte tak, jak jste zvyklí.

Přečtěte si také: Doba svíčková je zase tady! Jak poznat kvalitní svíčku, která neškodí zdraví?

shutterstock_1959396979.jpg

vosk na oblečení
Zdroj: 
Shutterstock
Z oblečení vám vosk pomůže odstranit savý nebo pečicí papír.

Použijte odlakovač

Skvrnu od vosku můžete zkusit odstranit také obyčejným odlakovačem. Položte znečištěný oděv nebo ubrus skvrnou dolů na složený ručník. Pomocí vatového tamponu naneste na skvrnu odlakovač na nehty nebo rozpouštědlo a sledujte, jak se skvrna rozpouští. Takto postupujte, dokud skvrnu neodstraníte. Zbytky vosku setřete jemným hadříkem a poté vyperte, jak jste zvyklí.

Mohlo by vás zajímat: Průvodce světem svíček: Víme, jak rozeznat kvalitní od šmejdu

Pomůže jedlá soda

Jedlá soda je v domácnosti multifunkčním pomocníkem. Kromě toho, že desinfikuje a zbavuje nejrůznějších skvrn, má také obrovský potenciál v boji proti skvrnám od vosku. Ve velkém hrnci uvařte vodu a přidejte do ní 5–6 čajových lžiček jedlé sody. Do připravené lázně namočte znečištěnou látku a poté vyperte v pračce

Rostlinný olej

Se skvrnami od vosku dokáže pomoci i obyčejný rostlinný olej. Pokud je vosková skvrna menší, potřete ji kostkou ledu, což urychlí tuhnutí vosku. Pak na tkaninu naneste trošku oleje a zkuste vosk opatrně sloupnout. Poté opět vyperte. Po skvrně by neměly být ani památky.

Přečtěte si také: Abeceda svíček a vosků: Pozor na parafín a zkuste vosk z použitého oleje!

Horká voda dokáže zázraky

Pokud se potřebujete zbavit nánosu vosku na svícnech nebo jiných kovových předmětech, opět pomůže horká voda. Skleněné, porcelánové i kovové svícny vyčistíte od zbytků vosku vložením do studené vody a jejím zahřátím na bod varu. Tady ovšem pamatujte, že rozpuštěný vosk byste nikdy neměli vylévat do výlevky, mohl by ucpat odpad!

Použité zdroje:

  • https://zlin.rozhlas.cz/jak-dostat-vosk-z-obleceni-nebo-zbytek-vosku-ze-svicnu-s-tipy-prichazi-babske-9122956
  • https://www.myaustria.cz/diy-navody/jak-odstranit-vosk-z-obleceni-ubrusu-ci-nabytku/