Jste zde

Doba svíčková je zase tady! Jak poznat kvalitní svíčku, která neškodí zdraví?

žluté svíčky Zdroj: Bigstockphoto
Znáte někoho, kdo by neměl rád svíčky? Pohledu do ohně čas od času nikdo neodolá, některé svíčky dokážou povzbudit nebo uklidnit i vůní. Drobné plamínky mají zkrátka blahodárný vliv na naše smysly a umocní každý příjemný okamžik.

8. 10. 2022

Svíčky jsou nádherným doplňkem do interiéru, a to nejen o Vánocích, kdy je na stolech doslova vyžadujeme, nebo o dušičkách, kdy je zapalujeme při vzpomínce na své blízké. Krásnou či důstojnou atmosféru mohou navodit i kdykoli jindy, jejich sezóna však začíná s podzimem a s pozdním jarem odchází. Okouzlují nás totiž svým světlem, které nám právě v tomto období, na rozdíl od léta, chybí.

Víte, že… od svých předků přebírají zvyk Skandinávci, kteří zapalují svíce a rozsvěcí i jiná světla na oknech na znamení toho, že jsou doma a jsou ochotni přijmout návštěvu?

Pestrá škála svíček aneb každý si přijde na své

To, kolik svíček se běžně nachází v obchodech a obchůdcích a jaké druhy vlastně existují, zjišťujeme často tehdy, když se snažíme nějaký pěkný kousek sehnat pro někoho ze svých blízkých, kdo po svíčkách prahne. Mnohem méně kupujeme svíčky sami sobě – a to je škoda! Mohou totiž jakékoli bydlení dokonale zútulnit. Nemusíte se ani bát, že by se vám žádná do interiéru nehodila. Svíčky se vyrábějí v nejrůznějších barvách a rozmanitých velikostech i tvarech, takže si jistě vyberete.

bigstock-candles-decorative-84272411.jpg

svíčky a dřevo
Zdroj: 
Bigstockphoto
I zdánlivě nenápadné čajové svíčky mohou udělat velikou parádu. Stačí je umístit do krásného svícnu.

Když koupené nestačí

Kdybyste nakonec chtěli vyzkoušet vytvořit svíčku sami a v naprosto originálním designu, můžete se do výroby bez obav pustit, není to totiž složité! Musíme vás ale upozornit, že se vám třeba povede vytvořit takový skvost, který vám bude líto zapálit.

K výrobě vlastní svíčky potřebujete svíčky nebo parafín, knoty, špejle, formy podle uvážení, plechovku, voskovky (pokud je parafín bezbarvý a budete ho chtít barvit), ozdoby (lze využít třeba celou skořici, kávová zrna, sušené ovoce i jiné prvky), hrnec a staré noviny. Budete-li chtít, aby vám svíčka voněla, připravte si i oblíbený vonný olej.

Do hrnce napusťte vodu, a jestliže nechcete ještě dva dny po výrobě uklízet, vypodložte ho novinami. Do plechovky nasekejte staré svíčky nebo si do ní připravte parafín.

bigstock-retro-home-decor-85599134.jpg

elegantní bílá svíčka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Naaranžujte svíčku společně s květinami do působivého aranžmá.

Plechovku potom vložte do hrnce s vodou a dejte na sporák zahřívat. Přichystejte formy na svíčky, které můžete také vyrobit dle vlastní fantazie, například z kelímků nebo tvrdého papíru. Na špejli namotejte knot a položte na formu, aby knot visel dovnitř formy – malým množstvím vosku ho usaďte na dně formy.

Po stranách můžete nyní vysázet ozdobné prvky a potom do formy nalít zbytek vosku (zde je prostor pro vonné oleje, můžete je do rozehřátého vosku přidat, ale opatrně na množství, stačí i několik kapek). Pokud chcete udělat svíčku vícebarevnou, počkejte vždy, než se na předchozí vrstvě vytvoří škraloup – tak bude jedna vrstva mírně ztuhlá a s další vrstvou se nesmísí.

Čajové svíčky na tisíce způsobů

Tvorba vlastních věcí, v tomto případě svíček, je krásná. Mnohdy si ale vystačíme i s obyčejnými čajovými svíčkami, jimž dodá kouzlo každý svícen, který zalahodí našemu oku. A i ten si můžeme vyrobit podle svých představ. Velký, malý, jemný, extravagantní, aktuální nebo nadčasový…

bigstock-home-festive-decorations-60777695.jpg

svíčka ve svícnu
Zdroj: 
Bigstockphoto
I zdánlivě obyčejnou svíčku může posunout o několik úrovní výš krásný svícen.

Posloužit mohou plíšky nebo sklenice a dekorační prvky (i zde celá skořice, kávová zrna, listy ze stromů nebo jiné drobnosti), při výrobě však dbejte na praktičnost a nehořlavost materiálů, které budou v kontaktu s ohněm, aby nedošlo k nehodě. Stejně tak nepodceňujte materiály v bezprostřední blízkosti jakékoli jiné svíčky.

Nechte se zahřát na duši svíčkami v bytě

Svíčky mají nádherně uklidňující moc. Jen si představte mrazivé zimní odpoledne, za okny sníh a vy si vychutnáváte sklenku dobrého vína, díváte se nerušeně do plamínků a sem tam si přečtete pár řádků z oblíbené knihy. Kdo magii svíček jednou zakusí, nedá na něj nikdy dopustit.

Zdroje:

  • https://www.dtest.cz/clanek-9159/jak-vybrat-cajove-svicky
  • https://svicky.heureka.cz/poradna/jak-si-vybrat-svicku/
  • https://www.biano.cz/magazin/jak-vybrat-svicky-do-interieru
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/svicky-pro-radost-30001207.html
  • https://www.econea.cz/blog/svicky-ktere-jeziska-chytnou-a-nepusti/