Jste zde

Jak odstranit lak na nehty z oblečení nebo koberce? Pomůže lak na vlasy i cukr

lak na nehty na koberci Zdroj: Shutterstock
Povedlo se vám vylít lak na nový koberec nebo jím pokapat oblíbené tričko? Ještě než začnete panikařit, vyzkoušejte následující triky. V některých případech pomůžou věci ze spíže, v jiných budete muset sáhnout po chemii.

5. 2. 2023

Nejjednodušším způsobem, jak lak dostat z textilií, je samozřejmě použití odlakovače. Hned poté, co k nehodě dojde, vysajte přebytečný lak třeba do papírového ubrousku nebo kapesníku. Na hadřík nakapejte odlakovač a skvrnu vyčistěte. Předem si (na méně viditelném místě) ale raději vyzkoušejte, jestli odlakovač látku neodbarví, nezanechá skvrnu, případně nezničí přímo její vlákna.

Aceton

Aceton je poměrně kvalitní rozpouštědlo, a proto se jeho vlastností hojně využívá i k odstranění nejrůznějších skvrn. Tady ale platí jedno důležité upozornění, které říká, že agresivní chemikálii byste nikdy neměli používat na syntetické materiály a i u přírodních materiálů vždy raději vyzkoušejte, jak bude s látkou reagovat.

Přebytečný lak opět vysajte papírovým ubrouskem, kapesníkem nebo toaletním papírem a dočistěte podobně jako při použití odlakovače.

shutterstock_1980669473.jpg

lak na nehty na košili
Zdroj: 
Shutterstock
Než na skvrnu použijete agresívní chemii, zkuste, jestli ji ustojí původní materiál. Abyste spolu s lakem neodstranili třeba barvu vláken.

Cukr

Pokud nemáte po ruce aceton ani odlakovač, můžete zkusit odstranit skvrnu od laku na nehty obyčejným cukrem. V tomto případě ale musíte být opravdu rychlí. Dříve než začne lak zasychat, posypte flek cukrem. V případě, že se jedná o velkou skvrnu, rozhrábněte cukr tak, aby se dostal i do spodních vrstev. Poté vyčkejte, než se lak do cukru vsákne a pak jej zameťte smetáčkem.

Lak na vlasy

Skvrnu od laku na nehty nechte zaschnout. Po zaschnutí na postižené místo nastříkejte lak na vlasy. Počkejte, dokud nezaschne a skvrnu následně opatrně odstraňujte za použití starého jemného kartáčku na zuby. Pokud se lak nevydrolí na první pokus, postup můžete dle potřeby zopakovat.

Rostlinný olej

Pokud se vám podařilo lakem znečistit oblíbené tričko, na které nemůžete použít agresivní chemii, zkuste si pomoct obyčejným rostlinným olejem. Připravte si vatový tamponek a rostlinný olej. Olej nalijte na vatu a nechte jej do ní dobře vsáknout. V místě fleku pak tamponek přiložte a provádějte jím krouživé pohyby. Skvrna za chvíli zmizí i bez použití chemikálií.

Peroxid vodíku

Na skvrnu od laku na nehty můžete použít i obyčejný peroxid vodíku. Kapátkem naneste přímo na znečistěné místo peroxid. Vše pak dočistěte houbičkou namočenou ve studené vodě a nakonec vysušte savou papírovou utěrkou.

Jedlá soda

Jedlá soda má v domácnosti neuvěřitelné spektrum využití. A dost dobře si poradí i se skvrnami od laku na nehty. Z jedlé sody a vody vytvořte kašičku, kterou naneste na kosmetický tamponek. Tamponkem pak opatrně potírejte znečištěné místo a v případě potřeby zopakujte.

Použité zdroje:

  • https://www.dobrytextil.cz/blog/poradna/jak-odstranit-lak-na-nehty-z-obleceni
  • https://www.jakcistit.cz/jak-odstranit-skvrnu-od-laku-na-nehty-z-latky/
  • https://www.covybrat.cz/jak-vycisti-a-odstranit-lak-na-nehty/