Jste zde

Jak vyčistit matraci: Pravidelně ji vysávejte a vsadit můžete i na peroxid nebo sůl

jak vyčistit matraci Zdroj: www.bigstockphoto.com
Dopřejte si kvalitní a zdravý spánek. Zbavte svoji matraci veškerých nečistot, skvrn a roztočů, kteří s vámi sdílí jedno lože. To, že je nevidíte, neznamená, že tam nejsou!

3. 2. 2020

Roztoči a jejich výkaly, zrnka pylu, vlasy, chlupy, šupinky kůže, prach, plíseň. Úctyhodná směska, co říkáte?

A představte si, že v takové směsi potenciálních alergenů a nečistot usínáte každý večer! Pojďte to změnit a věnujte své matraci minimálně dvakrát do roka důkladnou péči. Známe osvědčené domácí prostředky, které vás zbaví nejen výše zmíněných nečistot, ale i skvrn od potu, krve a moči.

Vyhněte se nechtěným skvrnám a chraňte vaši matraci impregnací nebo chráničem na matraci, který můžete kdykoliv sundat a vyprat na 60 stupňů Celsia. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Buďte důkladní!

Důkladné vyluxování matrace by mělo být naprostým základem v péči o vaši matraci. Mělo by se tak dít při každém převlékání postele! Nástavcem pro vysávání tkanin, resp. nástavcem, který má na konci hlavice kartáč, je nutné matraci vysát zespodu i ze shora, ale i ze všech stran a obzvlášť důkladní byste měli být při vysávání veškerých švů a záhybů.

Vysoký sací výkon by si měl poradit nejen s nečistotami, ale i s miliony roztočů, kteří se ukrývají uvnitř matrace. Čas od času byste si však měli vzít na pomoc účinnější kalibr!

Jedlá soda zbaví matraci zápachu

Jedlá soda je velmi účinná v boji se skvrnami i se zápachem. Stačí, když ji vetřete kartáčem do matrace a necháte ji působit. Zhruba po hodině pak matraci důkladně vysajte a máte hotovo. Přidat můžete i pár kapek esenciálního olejíčku s vůní levandule, heřmánku nebo eukalyptu.

Matraci vonné olejíčky nejen provoní a navodí příjemný spánek, ale díky svým antibakteriálním vlastnostem zničí i bakterie.

Tip redakce: Nevíte si rady s výběrem té správné matrace? Projděte si test matrací a vyberte si tu pravou!

Na skvrny od moči vyrazte s vlastním čistícím prostředkem

V případě, že vaše matrace pamatuje už mnoho let, vyrazte do boje s vlastním čistícím prostředkem. K jeho přípravě budete potřebovat pouze 200 ml 3% peroxidu, 3 polévkové lžíce jedlé sody a pár kapek tekutého mýdla nebo saponátu na nádobí. Suroviny smíchejte, nalijte do rozprašovače a matraci roztokem postříkejte. Po zhruba hodině matraci setřete čistou vodou a nechte ji zcela vyschnout, ideálně venku na slunci!

Pot, šupinky kůže a teplo vytváří ideální prostředí pro život roztočů, kteří vám doslova nedají spát. Věnujte vaší matraci minimálně dvakrát ročně důkladnou péči! Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zafungovat může i prací prášek bez bělidla, který rozmícháte ve vodě, a necháte na matraci minimálně hodinu působit. Na závěr stačí matraci setřít čistou vodou a vyluxovat.

Věděli jste, že člověk během jedné noci vypotí až 500 ml potu?

Skvrny od potu jsou velmi běžným problémem. Přitom dostat je z matrace není nic obtížného. Na odstranění vám bude stačit smíchat pouze citronovou šťávu a sůl. Vzniklou kaši naneste na zažloutlé místo, nechte zaschnout a vyluxujte.