Jste zde

Jak na předvánoční úklid: Zapojte rodinu a vytvořte si harmonogram

předvánoční úklid Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pokud nepatříte k těm, kteří si raději zaplatí úklidovou četu, pravděpodobně už přemýšlíte, jak zahájit a vést bojovku jménem (před)vánoční úklid. Máme pro vás návod, jak na to, abyste ještě před svátky nezešíleli nebo nepadli poúklidovou únavou.

25. 11. 2020

Vánoce můžou být kouzelné svátky plné vůní, pohody, dobrot, dárečků a pohádek. Aby nám ale bylo v domácnosti dobře a abychom z ní měli skvělý sváteční pocit, musíme ji trošku vypulírovat. Utřít prach, vyluxovat a vytřít v tomhle případě nestačí. Nechceme vás sice nabádat, abyste se během adventu strhali, nicméně některé kroky jsou prostě nezanedbatelné.

Berte to pozitivně

Nechápejte úklid jako otravnou povinnost. Jde o očistu vaší domácnosti, stejně jako běžně provádíte očistu svého těla. Jakmile se na úklid podíváte z té lepší stránky, půjde vám to líp od ruky.

Představte si ten pocit, jaký budete mít bezprostředně po jeho dokončení. Nebo pocit, který vás zalije, až budete na Štědrý den koukat na pohádku v čistém a vyvoněném bytě nebo domě.

Rozplánujte si činnosti

Každý, kdo s vámi sdílí domácnost a není to batole nebo zvíře, se může zapojit. Promyslete, co můžou udělat jednotliví členové domácnosti, sestavte harmonogram a domluvte se. Vánoční pohoda taky nebude jenom vaše, milé hospodyňky. Bude všech.

bigstock-little-girl-cleaning-after-chr-391089584.jpg

předvánoční úklid s dětmi
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Zapojte do úklidu i děti. Třeba vysávání nebo utírání prachu bez problémů zvládnou.

Uklízejte systematicky

Vůbec by vás nemělo ani napadnout to, co se běžně děje – že se od čištění sporáku vrhnete na rovnání věcí ve skříni v chodbě. Jděte pěkně místnost po místnosti. Pokud nemáte byt 1+dveře, za jeden den to stejně nestihnete, tak se nehoňte a všechno udělejte pořádně. Výsledek za to bude jistojistě stát. V každé místnosti vysajte, utřete prach (nezapomeňte na kliky, vršky dveří, svítidla a další nenápadná zákoutí), vytřete a naleštěte podlahu.

Co v předsíni/chodbě?

Ukliďte, co nenosíte. Určitě si v příštích měsících nevezmete na nohy sandály a podobné sezónní věci. Když je na zimu uklidíte, abyste o ně nezakopávali, hned to bude lepší. Stejně to udělejte s lehkými bundami a kabáty. Však vy už budete vědět.

Co v obývacím pokoji?

I tady proberte věci, které tu máte. Každé uvolněné místečko bude fajn, protože buď bude místnost působit vzdušněji, nebo získáte prostor pro zimní či vánoční doplňky – svícen, betlém, věneček, cokoli. Vyperte deky, povlaky na polštářky nebo na sedací soupravu. A zkuste se třeba na internetu podívat, jestli vám nepadnou do oka nové. Co ty s vánočním nebo zimním motivem?

Co v kuchyni?

Ještě před svátky se pověnujte své ledničce. Ta totiž bude nejspíš praskat ve švech, proto ji nejdřív vyčistěte a zbavte případných pachů a prošlých potravin, které se už nechystáte sníst. Nechte odmrazit mrazák.

Pak se pusťte do čištění kamen, digestoře, mikrovlnky, baterie na lince a všeho, co vás „cestou“ bouchne do očí.

Co v koupelně?

Otřete dlaždičky, vyleštěte zrcadlo, zbavte se kosmetiky, kterou nebudete používat. Vydrhněte vanu nebo sprchový kout a samozřejmě toaletu. Není nic horšího, než když se musí návštěva pohoršit nad vaší záchodovou mísou.

Co v ložnici a dětském pokoji?

Kromě vyluxování a vytření (případně naleštění podlahy) se zaměřte na postel. Vyměňte povlečení, dopřejte si nějaké zimní, krásně huňaté. U dětí to radši udělejte až den před Vánocemi, víte, jak to chodí…

bigstock-vacuuming-bed-domestic-home-c-364424857.jpg

vysávání matrace
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Právě před Vánoci je nejlepší čas na důkladné vysání matrací.

V dětském pokoji můžete přebrat hračky – společně. Můžete svým ratolestem vysvětlit, že něco dostanou, ale něco by bylo fajn poslat dál, třeba dětem, které nemají takové štěstí a nechodí k nim bohatý Ježíšek. Jednak se pokoj pročistí, jednak dáte dítku dobrou lekci do života. Zvlášť před Vánocemi.

S ničím se nezasekávejte

Znáte to. Uklízíte, třídíte a najednou narazíte na album s fotkami ze střední školy. Nezačínejte si ho prohlížet, protože takhle to pak dopadne s každou nalezenou proprietou a neuděláte nic. Sepište si, na co se chcete podívat, a udělejte to, až budete mít uklizeno. Bude vás to motivovat!

Využijte i krátké chvilky

Jestli se vám často stává, že máte během dne prostoje, sepište si drobné úkony, které stihnete třeba za 10 minut. Máte-li ohlášenou návštěvu, která přijde za půl hodiny, klidně můžete stihnout vytřídit jeden šuplík, jednu poličku.

Před Vánocemi už jenom laďte detaily

Před samotnými svátky už budete mít jen ty nejmenší starosti. Třeba naleštit příbory nebo umýt a naleštit vánoční nádobí, které jste od loňska nepoužívali. Přežehlete vánoční ubrus, vyneste všechny koše, vymyjte je… A je to!