Jste zde

Jak na čištění žaluzií: Zkuste trik s rukavicí. Hotovo bude za pár minut!

čištění žaluzií Zdroj: Shutterstock
Hliníkové žaluzie jsou klasika, která nikdy neomrzí. Mají spoustu výhod a vyčistit je lze za pomoci několika docela obyčejných pomůcek. Na jejich údržbu je však třeba vyhradit si dostatek času!

19. 10. 2023

Hliníkové vertikální žaluzie patří mezi nejrozšířenější typ interiérového zastínění. Jsou odolné, nerezavějí, částečně zvyšují zvukovou i tepelnou izolaci a výborně zatemní. Poskytnou soukromí a propustí opravdu jen minimum světla.

Nutno však dodat, že jejich čištění nepatří zrovna mezi oblíbené činnosti. Zbavit je prachu, hmyzího trusu, mastnoty, zvířecích chlupů a jiných nečistot, které se usazují na horizontálně uložených lamelách, je velmi pracné a zdlouhavé. 

shutterstock_1458626642.jpg

mastné žaluzie
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud jsou žaluzie mastné, přidejte do vody pár kapek octa nebo trochu jedlé sody, která si s mastnotou poradí.

Základem je pravidelnost 

Žaluzie je vhodné čistit při každém mytí oken. Usazuje se na nich stejné množství nečistot jako na kterémkoliv jiném nábytku a čím déle je necháte bez povšimnutí, tím hůře půjdou nečistoty odstranit. 

Na prach a na další běžné znečištění vám stačí mýdlová voda nebo voda s pár kapkami jaru. Na mastnotu je nejlepší ocet nebo jedlá soda a prach jednoduše vysajte. Pozor však, abyste jednotlivé lamely nepoškodili! 

shutterstock_1966083016.jpg

vysávání žaluzií
Zdroj: 
Shutterstock
K vysátí prachu z povrchu lamel použijte nástavec na čalounění a vysavač nastavte na nejnižší sací výkon, aby nedošlo k poškození žaluzií.

K čištění nikdy nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky, silný proud vody ani tlak vzduchu a vysavač nastavte vždy na nejnižší sací výkon. Vhodný není ani parní čistič, který může lamely poškodit. 

Čištění chce dostatek času

Žaluzie umývejte vždy jako první. K čištění použijte mikrotenovou utěrku nebo vlhký hadr. Pokud použijete příliš mokrý hadr, prach pouze roznese po celém jejich povrchu.

Lamely překlopte do zavřené polohy a od shora dolů je setřete. Poté je překlopte a postup opakujte. Pokud však chcete, aby vaše žaluzie zářily novotou, na závěr je ještě nastavte do vodorovné polohy a postupně otřete lamelu po lamele. Než žaluzie vytáhnete, nechte je důkladně oschnout.

Tip: Místo hadru a mikrotenové utěrky použijte čistou bavlněnou rukavici. Nasaďte si ji na ruku a lamelu uchopte vždy mezi dva prsty. Díky tomu odstraníte nečistoty z obou stran naráz. 

Pokud si chcete úklid ulehčit, můžete si v obchodě koupit speciální čisticí kartáče, které zvládnou otřít hned několik lamel najednou. Jejich používání chce však cvik. Zvláště pak pokud zakoupíte několikalamelové čističe, jejichž nasunutí může být velmi pracné a zdržující. 

Žaluzie také můžete sundat a celé je opláchnout ve vodě. Pozor však! Jsou-li žaluzie mastné, riskujete, že dojde k nepěknému zbarvení vodicího lanka. 

Zdroje:

  • https://vrata-zaluzie-rolko.cz/blog/vybirate-horizontalni-zaluzie-tady-jsou-pro-i-proti/
  • https://www.zaluziekomfort.cz/4-tipy-jak-vycistit-zaluzie-rolety-i-dalsi-stinici-techniku/
  • https://www.bydleni.cz/clanek/Velky-vanocni-uklid-Jak-spravne-vycistit-zaluzie
  • https://www.veselebydleni.cz/magazin/jak-vycistit-zaluzie
  • https://www.kzaluzie.cz/inspirace/jak-vycistit-vnitrni-hlinikove-zaluzie-30
  • https://www.jakcistit.cz/jak-vycistit-hlinikove-interierove-zaluzie/