Jste zde

Jak a kde ušetřit za dovoz nábytku domů. Kde ho mají zdarma?

Zdroj: Public Domain Image

Přijďte k nám, jsme nejlevnější a nejlepší! O něčem takovém se nás snaží přesvědčit spousta firem, ale když se k výrobku připočtou vedlejší náklady, cena už tak supervýhodná není. Dnes jsme se zaměřili na dovoz nábytku domů. Kde ho mají zdarma?

18. 11. 2013

Kdysi dávno, když dovoz nábytku domů nebyl příliš obvyklý, jsme se s mým otcem rozhodli, že masivní rohový gauč odneseme babičce z obchodu do několik set metrů vzdáleného bytu sami. Obrovská neforemná pohovka se na žádný dvoukolák nevešla, a tak jsme s ní tři čtvrtě kilometru a do čtyřicítky schodů smýkali ručně. Kdyby se to odehrálo v Praze, určitě by si nás vyfotili Japonci.

Jakmile jsme těžkou obludu usadili na koberec v obýváku, slíbili jsme si, že příště si raději připlatíme za odvoz. Netrvalo dlouho a potenciál této služby objevily mnohé obchody s nábytkem. Některé vám gauč přivezou zcela zdarma. Podívejme se nyní na nabídku velkých nábytkářských řetězců. Kde a jak ušetřit za dovoz nábytku domů z jejich prodejen?

IKEA

Švédský gigant s pobočkami Praha-Černý Most, Praha – Zličín, Brno a Ostrava má na svých stránkách ceníky placených služeb zákazníkům. Mezi ty kromě odvozu patří například odvoz starého nábytku z vašeho domu nebo montážní a instalační služby (to obstarává i většina konkurence).

Ceny služeb se odvíjí od vzdálenosti dovozu a ceny transportovaného zboží. Jestliže si například z některé z pražských prodejen necháme dovézt nábytek v hodnotě 10 000 do okresu sousedícího s hlavním městem, zaplatíme 1590 korun za dopravu za první uzamykatelné dveře domu, 1990 za donášku až do ložnice. Ceny v Brně i v Ostravě vypadají momentálně úplně stejně jako v Praze, cenová pásma míst dovozu jsou vymezena pomocí PSČ.

Co si nechat dovézt? Inspirujte se na fotografiích v našich článcích:

Möbelix

Pobočky v Brně, Ostravě, Olomouci, Ústí nad Labem, Liberci, Českých Budějovicích a v pražských Stodůlkách a Vysočanech. Zůstaneme u zvoleného nábytku za 10 000, ten by do vzdálenosti použité u řetězce IKEA (cca 10 – 15 km od pobočky) Möbelix dovezl zhruba za 800 Kč, od útraty 50 000 Kč už za transport zákazník neplatí zhola nic.

doprava-nabytku-2

Nechte si dovézt nábytek až před dům! Zdroj: Karen Green (Wikimedia Commons)

XXXLutz

Řetězec do Čech nakoukl zatím jen prostřednictvím pobočky v Praze – Stodůlkách nedaleko stanice metra Hůrka. Do paměti národa se vryl extrémně vtíravou reklamou a logem v podobě velké červené židle. Ceny za dovoz se liší podle toho, zda chcete od společnosti nábytek ještě smontovat, nebo ne. Dovoz desetitisícového nábytku bez montáže stojí 1200, s montáží 2500, a to do vzdálenosti 50 km. Nad tuto distanci se připlácí částka 15 korun za kilometr.

Krom toho si lze půjčit firemní dodávku a odvézt si nábytek vlastními silami.

Jamall

Firma s velmi rozlehlou sítí více než třiceti obchodů. Při objednávce přesahující 12 000 korun je doprava zdarma, do této částky se vypočítává dle hmotnosti (v kategorii 36 – 50 kg přirážka 590 Kč, do 100 kg 1020, nábytek v kategorii 201 – 500 kilogramů už 2280 Kč) a podle vzdálenosti v kilometrech od pobočky.

Další řetězce jako SCONTO, Kika nebo například Asko také nabízejí službu dovozu a montáže za příplatek, nicméně nejvýhodnější nabídku mají v tomto ohledu spíše menší firmy. Třeba takové, které vyrábějí nábytek na míru. Jejich výrobky jsou, pravda, o něco dražší, nicméně maximálně přizpůsobené prostoru a jejich doprava je často zcela zdarma, například firma Komandor se sídlem v Praze 9 nabízí zadarmo dopravu po Praze i montáž. Dnešní test tedy uzavřeme s tím, že pokud jde o cenu dopravy, ušetřil lze jednak u některých malých firem vyrábějících skříně na míru, nebo při vyšší objednávce, například při dovozu nábytku v ceně nad 50 000 Kč.

Další fotografie a tipy, články a soutěže najdete na našem profilu na Facebooku.