11. 10. 2021
Plýtvání potravinami je celosvětový problém. Za rok skončí v odpadkovém koši až třetina veškerého vyprodukovaného jídla! A i přesto, že se Česká republika řadí mezi země, které tolik neplýtvají, ročně každý z nás vyhodí přes 35 kilogramů potravin. Ne všechny potraviny však nutně musí skončit v odpadkovém koši. Pojďte s námi zjistit, které potraviny můžete konzumovat i po uplynutí data, které je uvedeno na obale.
Bezpečně konzumovat můžete pouze potraviny po datu minimální trvanlivosti!
U všech potravin je důležité rozlišovat mezi datem spotřeby a minimální trvanlivostí. Zatímco potraviny, kterým vypršela jejich trvanlivost, můžete za určitých podmínek bez strachu o své zdraví sníst, potraviny po uplynutí data spotřeby byste jíst neměli. Hazardujete totiž se svým zdravím!
Dejte na své smysly!
Datum minimální trvanlivosti, které najdete na pomaleji se kazících potravinách, značí dobu, po kterou si potraviny uchovávají své nejlepší kvality. Po uplynutí této doby své kvality ztrácí, ale jejich konzumace vám nijak neublíží. Ovšem pouze za předpokladu, že mají neporušený obal a po celou dobu byly dodrženy skladovací podmínky.
Před konzumací prošlých potravin, proto dejte na své smysly. Potraviny, které zapáchají, nevypadají a nechutnají dobře, okamžitě vyhoďte.
Potraviny v konzervě vydrží i několik let
Tuňák, sardinky v konzervě a nejrůznější zeleninové konzervy mají nejdelší dobu trvanlivosti. Pokud nedojde k porušení obalu, potraviny uvnitř bez problémů vydrží dva až pět let. Většinou však i déle.
Pamatujte! Čím delší má potravina dobu trvanlivosti, tím delší je i dobu, po kterou ji můžete bez obav o své zdraví konzumovat i po uplynutí této doby.
A v podstatě neomezenou trvanlivost má i sůl, cukr, škrob, silné alkoholické nápoje i med, který sice časem zcukernatí, ale o své kvality nepřijde.
Správné skladování je základem úspěchu
Suché potraviny, jako jsou těstoviny, mouka, bílá rýže a různé druhy luštěnin, vám v dobře uzavřených nádobách a ve vhodných skladovacích podmínkách vydrží i déle než rok. Některé studie dokonce uvádí, že jejich životnost je neomezená. Důvodem je nízký obsah vody.
A stejné životnosti se těší i koření, kakao a sušené polotovary, jako jsou například instantní polévky a nejrůznější sušené směsi na přípravu knedlíků, halušek i dezertů.
U ořechů pozor na žluknutí
Rostlinné oleje, různé oplatky, trvanlivé mléko a oříšky vydrží v perfektní kondici zhruba 4 týdny. Zejména však oříšky mohou kvůli velkému množství tuků po čase začít žluknout a hořknout. Z toho důvodu tak není vhodné ani dlouhodobější skladování müsli směsí, které obsahují oříšky.
Pukavec umí plavat
Vyhodit nemusíte ani nespotřebovaná vejce. Dobrá jsou totiž ještě minimálně 3 až 5 týdnů po minimálním datu trvanlivosti a svou zkaženost vám dají po rozklepnutí zřetelně najevo. Svým zápachem totiž zamoří celý byt.
A pokud zápach nechcete riskovat, můžete vyzkoušet i velmi jednoduchý test, který spočívá v tom, že vejce ponoříte do sklenice s vodou. Pokud vejce klesne ke dnu nebo mírně balancuje, pak je v pořádku. Pokud ve sklenici plave, pak ho raději vyhoďte.
Tvrdé sýry ještě dozrají
U sýrů hodně záleží na druhu. Zatímco čerstvé a polotvrdé sýry vydrží krátce, tavené sýry a sýry, které dlouho zrají, vydrží dokonce i o 1 až 3 týdny déle než je minimální trvanlivost. V chladničce dokonce dozrají a jejich chuť zesílí.
Zdroje:
- https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/potraviny-expirace-datum-spotreby.A190413_105656_zdravi_abr
- https://www.prozeny.cz/clanek/7-typu-potravin-ktere-muzete-v-klidu-jist-i-prosle-11465
- https://www.prozeny.cz/clanek/levnejsi-ale-prosle-jake-potraviny-nikdy-nejist-po-zaruce-44988
- https://www.vitalia.cz/clanky/potraviny-se-daji-jist-mnohem-dele-nez-uvadi-datum/
- https://jsemkokot.cz/datum-spotreby-potravin-co-snist-po-datu-spotreby/
- https://zachranjidlo.cz/kolik-se-plytva/