Jste zde

Jak dětem zkrátit čekání na Ježíška? Nechte je lovit kapříky nebo si posílat „tichý“ zvoneček

společné vánoce Zdroj: Shutterstock
Na Vánoce se zpravidla nejvíce těší děti. Pokud se vaši rošťáci už nemůžou dočkat, až u vás doma zazvoní Ježíšek, zpříjemněte jim čekání některou z následujících vánočních her. Zahrajete si na lovce kaprů nebo si budete posílat vánoční lodičky?

17. 12. 2023

Co chybí?

Pustili jste se s dětmi do vánočního pečení? Ještě před tím, než se na něj vrhnete, vyskládejte všechny potřebné věci na stůl a dejte dětem zhruba minutu na to, aby si tyto předměty zapamatovaly. Pak jim zavažte oči nebo je pošlete do jiné místnosti a jednu věc ze stolu odeberte. Děti budou muset říct, jaká věc na stole chybí. Body průběžně zapisujte a po skončení hry vyhlaste vítěze.

Lov kapříků

Potřebovat budete obyčejný papír, případně barevné čtvrtky, ze kterých vystříháte menší kapříky. Ty rozložte na podlahu nebo stůl a dejte dětem obyčejné brčko (ideální je to papírové nebo plastové). Pomocí podtlaku budou muset v domluveném limitu „nalovit“ co nejvíce kapříku. Ten nejlepší lovec si zaslouží sladkou odměnu.

shutterstock_230181442.jpg

dítě ve vánočním
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud se děti už nemohou dočkat, zkraťte jim čekání některou z našich her.

Tančící plamínek

Tato hra prověří koncentraci, soustředění a klidné, pravidelné dýchání vašich dětí. Jednoduše před ně postavte větší svíčku a nechte je, aby si sedly proti sobě. Děti se následně snaží (na střídačku) pomalu foukat do svíčky. Foukat ale musí opatrně a jenom tak, aby se plamínek jen lehce houpal, tančil. Kdo svíčku jako první sfoukne, prohrává.

Plující lodička

Vyrobte si s dětmi plovoucí svíčky ze skořápek vlašských ořechů. Do nich pomocí vosku nebo plastelíny připevněte menší kousek svíčky a „lodičku“ pošlete po hladině vody v umyvadle. Děti se postaví naproti sobě a budou do lodičky foukat tak, aby ji poslali na druhý břeh. Kdo jako první loďku sfoukne, prohrává.

Hádej, co jíš

Na tác si přichystejte nejrůznější vánoční dobroty v podobě jablečných křížal, perníčků, různých druhů cukroví a ovoce, ale i čokoládu nebo sušené, či kandované ovoce. Pravidla jsou v tomhle případě jednoduchá – dítku zavažte oči a nechte ho postupně jednotlivé pokrmy ochutnávat. Kdo během domluveného limitu odhalí více dobrot, vyhrává!

Mohlo by vám zachutnat: Top recepty na luxusní domácí sušenky, po kterých se utlučete

shutterstock_2224699669.jpg

společenská vánoční hra
Zdroj: 
Shutterstock
Vyměňte běhání po obchodech za společně strávené hry.

Tichý zvoneček 

Posaďte se s dětmi do kruhu a do ruky vezměte oblíbený zvoneček. Všichni členové rodiny si budou zvoneček posílat tak, aby nevydal žádný zvuk. U koho zvoneček zazvoní, prohrál.

Najdi svoji polovičku

Z papíru vystříhejte různé vánoční motivy (například stromeček, zvoneček, hvězdičku, sněhuláka, dáreček apod.) a ty následně rozstřihněte na poloviny. Jednu polovinu rozdejte každému členovi rodiny a tu druhou schovejte kdekoliv po domě či bytě. V domluveném časovém intervalu musí všichni najít svou druhou půlku.

Najdi kapříkovy šupiny

Z papíru vystřihněte papírové kapříky a k nim šupiny různých barev. Každá barva šupiny bude ohodnocená jiným počtem bodů. Dětem rozdejte kapříky, lepidlo a šupiny schovejte různě po místnosti. V předem dohodnutém časovém intervalu pak nechte děti šupiny hledat. Vyhrává to dítko, které na svého kapra nalepí šupiny s nejvyšším bodovým ohodnocením.

Použité zdroje:

  • https://www.westwing.cz/inspiration/tipy-a-navody/priprava-party/tipy-na-vanocni-hry/
  • https://www.radostdetempohybem.cz/l/jak-si-zprijemnit-cekani-na-jeziska-zkuste-tyto-vanocni-hry/
  • https://www.taborovky.cz/blog/hry-s-vanocni-tematikou/