Jste zde

Jak často měnit ručníky, povlečení nebo kartáček na zuby? Věřte, že častěji, než to děláte!

zeleno-bílé povlečení Zdroj: Shutterstock
V domácnosti jsou věci, které používáme denně a pořád dokola. Aby ale sloužily, jak mají, je potřeba je čas od času vyměnit, vyprat, vyhodit a pořídit jiné. Víte, jak často je vhodné měnit třeba ložní prádlo nebo houbičku na nádobí?

19. 4. 2024

Posvítíme si na to. Nepředpokládáme, že by někdo záměrně spal v ušpiněném nebo propoceném povlečení, nebo si čistil zuby vypelichaným kartáčkem. Spoustu věcí bychom ale měli měnit častěji, než by se mohlo zdát!

Ručníky a osušky

Kdo by se nechtěl po sprše zabalit do čerstvě vyprané osušky? Jde to tak dvakrát, později už to není ono. To sám o sobě není důvod, proč osušku měnit každé 3 dny. To podstatné je, že jak se potýká s vlhkostí, rázem se v ní můžou začít množit plísně a bakterie.  

U ručníků, do kterých si několikrát denně utíráte umyté ruce, je dokonce tím nejlepším intervalem jeden den! Jednak ne všechny nečistoty z rukou opravdu smyjete, jednak jde zase o zmíněnou vlhkost. 

shutterstock_1523035292.jpg

rozestlaná postel
Zdroj: 
Shutterstock
Vsadíme se, že ložní prádlo určitě neměníte tak často, jak odborníci doporučují.

Ložní prádlo

Povlečení a prostěradla si zaslouží výměnu co týden, případně po dvou týdnech. To už je ale dost na hraně. Ačkoli na něm nejčastěji pravděpodobně ulpívá „jen“ prach, i ten může vadit. K prachu se přidávají i bakterie a pot. I tady může vlhkost napáchat pořádnou neplechu.

Interval by se měl zkracovat na týden tím spíš, pokud se v noci potíte, spíte nazí, dělíte se o postel s domácím mazlíčkem, trápí vás alergie nebo astma, případně máte kožní potíže.

Satén versus „satén“ aneb jak nenaletět při nákupu povlečení šmejdům

Pozor na peřinu a polštář

Nestačí pravidelně měnit jen ložní prádlo. Slovy klasika – vyměnit jen to a nestarat se o peřinu a polštář, je jako vyčistit si zuby a pak si dát sušenku

O něco jednodušší to je, pokud máte jednu peřinu na teplejší období a druhou na chladnější – to stačí ošetřit 1x za rok. Jestli ale používáte jednu po celý rok, rozhodně ji 2x za rok vyperte nebo jí dopřejte profesionální péči v čistírně. O polštáři to samozřejmě platí taky. Na celkovou výměnu za nové by mělo dojít 1x za 3–5 let, podle míry opotřebení.

Houbička, hadřík a kartáč na nádobí

Jestli patříte k šetrnějším lidem, kteří mění houbičku teprve tehdy, když už se s ní fakt nedá umýt absolutně nic, zbystřete. Správně bychom ji totiž měli měnit po týdnu!

shutterstock_1435382561.jpg

houbička na nádobí
Zdroj: 
Shutterstock
Houbička na nádobí je opravdové semeniště bakterií.

Drží se v ní (byť nepatrné) usazeniny, které jsou skvělými parťáky pro bakterie. A jakmile s ní myjete nádobí dál, je vysoce pravděpodobné, že je na něj přenesete, načež se dostanou až k vašemu dalšímu jídlu. Dovnitř houbičky nebo hadříku na nádobí byste vážně, ale vážně vidět nechtěli…

Roli tu hraje i vlhkost. Proto bychom měli houbičku (nebo hadřík) po každém mytí pořádně vyždímat a uložit ji tam, kde snadno uschne (tedy nenechávat ji ve dřezu). 

Pokud ale chcete houbičku na nádobí využít na maximum, nemusíte ji hned po týdnu vyhazovat. Můžete s ní třeba ještě čistit boty!

Kartáč na nádobí nejspíš nepoužíváte tak často jako houbičku, proto s vámi v pohodě vydrží i 2–3 měsíce. Měsíce, ne roky!

Utěrka na nádobí

Stejně jako u ručníků, i u utěrek platí, že bychom je měli hodit do pračky a vzít si čisté 1x za 3–5 dní. Vlhkost, kterou utěrky pohlcují z nádobí (tedy pokud ho utíráte), je naprostým rájem pro plísně a bakterie, které můžete snadno zase přenést na další nádobí, stejně jako v případě houbičky.

Kartáček na zuby

Ani kartáček na zuby není tak ohromná investice, kterou byste nemohli vydat několikrát do roka. Nejdelší interval, který je ještě pro používání jednoho kartáčku na zuby únosný, jsou 3 měsíce.

shutterstock_2236468883.jpg

kartáčky na zuby
Zdroj: 
Shutterstock
Věděli jste, že existuje dokonce i index, který na základě počtu použitých kartáčků ročně usuzuje na ekonomickou sílu země?

Pokud ale ten váš už po 2 měsících vypadá hrozně a neslouží, jak by měl, vyhoďte ho a sem s novým! Chybu neuděláte ani s výměnou po měsíci. Koneckonců jde o vaše zdraví. Platí to i o náhradní hlavici na elektrický kartáček.

Mycí houba

Neumíte si představit nic lepšího než se ve sprše pořádně vydrbat žínkou nebo mycí houbou? Rádi věříme. Právě kousky odumřelé pokožky a nejrůznější nečistoty, plísně, bakterie a kvasinky, se kterými je v čilém kontaktu, jsou důvodem, proč ji měnit častěji než jednou za rok. Ideálně po měsíci a půl. Záleží na tom, jak často ji používáte.

Jak jste na tom s výměnami vy? Držíte se pravidel, nebo to děláte po svém?

Použité zdroje:

  • https://eurozpravy.cz/veda-a-technika/veda/213066-jak-casto-menit-rucniky-a-uterky-a-kolikrat-do-mesice-vysavat-casto-zijeme-v-hodne-nechutnem-prostredi
  • https://www.spankove-studio.cz/blog-o-zdravem-spani/jak-casto-meni-perinu-a-polstar
  • https://www.aazdravi.cz/jak-casto-menit-houbicku-na-nadobi-aby-nebyla-zivotu-nebezpecna/
  • https://www.tetadrogerie.cz/clanky/krasa/telo/jak-casto-menit-povleceni-rucniky-a-uterky
  • https://www.prostreno.cz/tipy-a-triky/clanky/32084/Zinky-houby-a-houbicky-Lide-je-meni-mene-nez-je-zdravo