Jste zde

Hlubinná řasa chlorella: Detoxikuje a umí proměnit vodu na elixír mládí

chlorella Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vypěstovat ji není ani trochu jednoduché. Potřebuje totiž čistou vodu a spoustu světla. Navíc roste jenom osm dní. Zvládne detoxikovat tělo a dokonce zachraňovala životy během druhé světové války. O čem je řeč? O hlubinné řase chlorelle!

21. 8. 2020

Vědci odhadují, že chlorella je stará skoro jako lidstvo samo. Na naší planetě se údajně objevila už před 1,5 miliardy let! Do povědomí vědců a následně i veřejnosti se začala poprvé dostávat po roce 1890. Tehdy ji totiž popsal mikrobiolog M. W. Beijerinck. I přes svou „velikost“ se může pochlubit celou řadou úžasných účinků. 

Řasa, která zachraňovala životy

Po objevení chlorelly a jejím pojmenování, se na tuhle malou krásku maličko zapomnělo. Do hledáčku vědců a biologů se opět dostala až v souvislosti s tragickou událostí, která na sklonku druhé světové války zasáhla japonská města Nagasaki a Hirošimu. Po shození dvou atomových bomb byla značná část Japonska zamořena radioaktivními látkami. A chlorella opět ukázala, co se v ní skrývá. Vědci a lékaři si vzpomněli na její úžasné účinky (mimo jiné na sebe totiž váže těžké kovy) a začali ji ve velkém ordinovat veřejnosti.

bigstock-green-smoothie-with-spirulina-373656835_1.jpg

chlorella ve smoothie
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Chlorella na sebe dokáže navázat těžké kovy - proto našla své uplatnění třeba v Japonsku po druhé světové válce.

Co všechno tenhle malý zázrak obsahuje?

V první řadě je potřeba zmínit neuvěřitelnou fotosyntetickou schopnost, která je mnohem vyšší než u jiných rostlin. Řasa navíc produkuje 38x více bílkovin než sójové boby a 55x více než rýže. A aby toho nebylo málo, musíme zmínit též skutečnost, že chlorella obsahuje všechny vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín E, minerály (zinek a železo), esenciální mastné kyseliny, nukleové kyseliny, chlorofyl a obrovské spektrum dalších účinných látek. 

Kam doktor nemůže, tam chlorella pomůže

Chlorella detoxikuje tělo a chrání játra před působením škodlivých látek. Zároveň přispívá k rovnováze střevní mikroflóry a podporuje správné zažívání. Ani oxidativní stres nemá šanci, pokud se chlorellu rozhodnete zařadit do svého jídelníčku. Pravidelným užíváním navíc získáte příval nové energie a zároveň zpomalíte stárnutí. Stačí smíchat vysušenou řasu v podobě prášku s vodou nebo džusem a elixír mládí jej rázem na světě!

Náš tip: Chuť chlorely není bůhvíjak příjemná. Pokud nezvládnete konzumovat prášek rozmíchaný v tekutině, nabízí se alternativa v podobě v podobě kapslí, které jsou prakticky bez chuti.  

Mezi další účinky chlorelly patří i skutečnost, že dokáže tělo rychleji regenerovat třeba po nemocech nebo operacích. Zároveň podporuje imunitu a stabilitu nervového systému, dokáže neutralizovat pH v těle, zásobuje tělo důležitými antioxidanty (např. betakarotenem) a snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu.

Ani chlorella není vhodná pro každého

Chlorellu by neměli užívat lidé s onemocněním žilního systému, pacienti po transplantaci orgánů, ti, kdo užívají léky na potlačení imunity nebo léky na ředění krve, lidé s autoimunitními onemocněními a pacienti s hyperfunkcí štítné žlázy či s chronickým zánětem trávicího traktu. 

bigstock-green-chlorella-powder-in-wood-282711484_1.jpg

chlorella na dřevěné špachtli
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Chlorella není vhodná pro každého. Vyhněte se jí, pokud užíváte léky na ředění krve.

I přes minimum vedlejších účinků, které jsou s užíváním chlorelly spojené, mohou citlivější jedinci pozorovat zažívací a trávicí problémy (např. zácpu, průjem, nevolnost a podobně) nebo výskyt alergických reakcí v podobě vyrážky či svědění. Většinou tyto komplikace ustoupí během několika dnů. Pokud ale přetrvávají, poraďte se o dalším užívání s lékařem.