Jste zde

Staré plechovky nevyhazujte! Vyrobíte z nich parádní dekorace i romantické lucerničky

květináče z plechovek Zdroj: Shutterstock
Čas od času si pochutnáte na pivu v plechovce? Nebo si dopřejete k oblíbenému seriálu vychlazenou colu? Pak zbystřete! Staré plechovky totiž nemusíte vyhazovat. Raději je proměňte v dokonalou dekoraci nebo romantickou výzdobu.

22. 7. 2022

Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak prázdnou plechovku dále využít, je její přetvoření na originální stojánek. Vrchní část plechovky opatrně odřežte, pečlivě zapilujte a samotnou plechovku natřete lepidlem.

Obmotat ji můžete jutovým provázkem, mašlí, jakoukoliv jinou textilií, třeba látkou s florálním motivem, puntíkem či jiným vzorem. Pokud tvoříte stojánek pro děti, na horní část plechovky můžete přilepit zaječí ouška nebo třeba nalepovací očka, která koupíte v papírnictví. Do stojánku pak můžete umístit kancelářské potřeby, pastelky, příbory nebo třeba slámky, či jiné nezbytnosti.

shutterstock_1690572865.jpg

ozdobená plechovka
Zdroj: 
Shutterstock
Plechovky můžete dozdobit pomocí provázku nebo třeba barevného papíru.

Praktické květináče

Plechovku můžete proměnit taky v originální květináč. Opět je potřeba opatrně uřezat její horní část, tu zapilovat a nasypat do plechovky zeminu. Do ní zasaďte nejrůznější sukulenty nebo jiné rostliny s méně rozvinutým kořenovým systémem. Pokud chcete květináč zavěsit, nezapomeňte k němu připevnit provázek. Plechovku můžete pomalovat nebo oblepit nejrůznějšími dekoracemi.

Romantická svítilna

Chystáte venkovní svatbu, oslavu nebo letní grilovačku? Namísto předražených světýlek z obchodu můžete prostor rozzářit vlastnoručně vyrobenými svítilnami z plechovek. Vrchní část plechovky ořízněte, zapilujte a udělejte do ní dva otvory, kterými protáhnete drátek k zavěšení. Do plechovky můžete vyřezat nebo vyvrtat ornamenty, což oceníte zejména po setmění. Jakmile bude lucernička hotová, jednoduše do ní umístěte čajovou svíčku.

shutterstock_1271886988.jpg

svítilna z plechovky
Zdroj: 
Shutterstock
I takto může vypadat romantická svítilna. Jen pozor na to, ať pod ní nezůstává nic hořlavého.

Netradiční krmítko pro ptáky

Jednu část plechovky otevřete a zapilujte. Následně sežeňte přírodní materiál, kterým na jedné straně otevřenou plechovku po obvodu polepíte – ideálně tavnou pistolí. Můžete využít například trávy, které jste zatím neostříhali po zimě, nebo suché větvičky. Netradiční krmítko naplňte a zavěste na zahradu.

Pestrobarevné kuželky

Prázdné plechovky můžou sloužit taky jako originální kuželky. Do jejich výroby zapojte děti, které mohou plechovky pomalovat nebo polepit barevnými papíry. Pak už stačí plechovkové kuželky vyskládat do pyramidy, sehnat dětem míček a o zábavu je postaráno!

Boxy na kapesníky, sáčky i provázky

Plechovky, které mají sundavací víčko, můžete použít i jako šikovné boxy například na sáčky, papírové kapesníky, nebo provázek. Výhodou je, že je můžete z takového boxu „tahat“, aniž by se vám provázek zakutálel a sáčky rozmotaly. Do víčka vyřežte otvor a plechovku opět ozdobte dle vlastního vkusu nebo podle interiéru, do kterého ji budete chtít umístit.

Použité zdroje:

  • https://www.prozeny.cz/clanek/dekorace-ze-starych-plechovek-vam-zutulni-zahradu-i-balkon-13816
  • https://www.living.cz/i-ze-stare-plechovky-se-da-udelat-paradni-dekorace-koukejte/
  • https://primanapady.cz/clanek-29144-recyklace-je-hit-stare-plechovky-pro-zabavu-uzitek-i-ozdobu
  • https://ceskykutil.cz/clanek-293410-vyrobte-si-originalni-organizer-z-plechovek