Jste zde

Fitónie: Téhle pokojovce se říká hadí kůže. Libuje si ve stínu a je to pěstitelská výzva!

fitonie v detailu Zdroj: Shutterstock
Hledáte pokojovou rostlinu, která bude prospívat i ve stínu? Pořiďte si fitónii. Pokojovku, která vás okouzlí drobnými listy s výraznou žilnatinou.

30. 10. 2023

Fitónie, běžně přezdívaná jako hadí kůže, je oblíbená pokojová rostlina okrasná listem, která pochází z tropických deštných pralesů Jižní Ameriky. Má drobné vejčité listy s výraznou žilnatinou, jejíž barva závisí nejen na zvolené odrůdě, ale i na množství světla, které rostlině dopřejete.  

shutterstock_2255063831.jpg

listy fitonie
Zdroj: 
Shutterstock
Nevýrazné zelené květy, které se na rostlině objeví během letních měsíců, pravidelně odstraňujte, aby se rostlina zbytečně nevysilovala. 

Prostředí vybírejte pečlivě!

Pěstování fitónie není zrovna jednoduchá záležitost a vyžaduje určité pěstitelské znalosti. Pokud fitónii nedopřejete optimální pěstební podmínky, začne chřadnout. Listy přijdou o svou výraznou mozaiku nebo velmi rychle uschnou a opadají. 

shutterstock_2251399975.jpg

barevné listy fitonie
Zdroj: 
Shutterstock
Listy fitónií mohou mít bílou, růžovou nebo červenou žilnatinu. Pokud však rostlina stojí na příliš tmavém místě, barevnost ztrácí. 

Fitónie ke svému životu nepotřebuje příliš mnoho světla. Pro její pěstování jsou proto nejvhodnější okna směřující k severu či k východu, kam nedopadá příliš mnoho světla, popřípadě sem dopadá pouze mírné ranní slunce. Přímé letní slunce doslova nesnese, ale pozor: má ráda teplo. 

Teplota v místnosti by se měla pohybovat celoročně okolo 21 stupňů Celsia. Při nižší teplotě může začít shazovat listy a teplota pod 15 stupňů Celsia může být pro rostlinu fatální. 

Tip: Fitónie je ideální rostlina pro pěstování ve floráriích nebo skleněných koulích. 

Zalévejte často, ale méně

Největší kámen úrazu při pěstování fitónie spočívá v zálivce. Půda v květináči musí být stále mírně vlhká, nikoliv však přemokřená, aby nedošlo k zahnívání kořenů a k následnému úhynu. K zalévání použijte měkkou a odstátou vodu, popřípadě vodu dešťovou.

Fitónie si také potrpí na vyšší vlhkost vzduchu, kterou musíte zajistit pravidelným rosením nebo tak, že květináč s rostlinou umístíte do misky s vodou na ploché kameny. V topné sezóně je vhodné umístit rostlinu poblíž zvlhčovače vzduchu nebo bytové fontány. 

Snadno se množí

Na jaře fitónii vždy přesaďte do nového substrátu. Použít můžete univerzální substrát pro pokojové rostliny okrasné listem nebo do směsi rašeliny, listovky, kompostu a písku. Během vegetace fitónii pravidelně přihnojujte a zastřihávejte, abyste udrželi krásný tvar. Pokud ale ke ztrátě hezkého tvaru přeci jen dojde, nezoufejte a fitonii si vypěstujte novou. 

shutterstock_1556165174.jpg

přesazená fitonie
Zdroj: 
Shutterstock
Rostlině dopřejte při přesazování vrstvu drenáže, která zabrání uhnívání kořenů. 

Fitonii lze velmi jednoduše rozmnožit vrcholnými řízky, které stačí pouze ponořit do růstového stimulátoru, zapíchnout je do vhodného substrátu a dopřát jim vhodné podmínky pro zakořenění. 

Tip: Přes květináč s řízky fitónie umístěte průhledný plastový sáček tak, aby se nedotýkal rostliny, a upevněte ho gumičkou. Malý skleník, který vznikne, poskytne teplo a dostatek vlhka na to, aby řízky zakořenily. 

Zdroje: 

  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/fitonie-mozaikova-rostlina-okouzli-nadhernou-kresbou-listu.html
  • https://sazenicka.cz/jak-pestovat-fittonie/
  • https://prima-receptar.cz/fitonie-zvana-hadi-kuze/
  • https://www.ceskestavby.cz/rostliny/fitonie-fittonia-hadi-kuze.html