Jste zde

Elektroodpad: Kam s ním a za co můžete dostat pokutu?

elektro odpad ve dvoře Zdroj: Bigstockphoto
Dosloužila vám pračka, přestal fungovat váš mobilní telefon nebo jste se rozhodli pořídit si nový televizor? Pojďte s námi zjistit, jak se jednoduše a hlavně ekologicky zbavit nepotřebného elektra.

4. 2. 2022

Nízká cena spotřební elektroniky, špatné možnosti opravy, stále nižší kvalita a tím pádem i mnohem kratší životnost a samozřejmě pokrok, který jde neustále dopředu. To jsou nejčastější důvody, které vedou k tomu, že množství elektroodpadu každým rokem raketově přibývá

bigstock-circuit-of-main-board-hardware-437505122.jpg

rozbité čipy
Zdroj: 
Bigstockphoto
Mezi elektroodpad patří nejrůznější elektrospotřebiče a jejich elektrické a elektronické součástky. 

I přesto, že Česká republika patří mezi evropské premianty v třídění a likvidaci odpadu, stále se máme co učit. Velký problém představuje nejen drobné elektro, které velmi často končí v klasickém odpadkovém koši, ale také nedostatek informací o možnosti správné recyklace. Stále mnoho z nás si totiž například myslí, že do sběrného dvora patří pouze velké elektro. Což ovšem není pravda! 

bigstock-lots-of-old-electrical-applian-437349926.jpg

drobný elektro odpad
Zdroj: 
Bigstockphoto
Do sběrného dvora nepatří jen velké spotřebiče, jako například chladnička či pračka, ale také menší spotřebiče a nejrůznější součástky. 

Elektroodpad podléhá zpětnému odběru

Do elektroodpadu patří všechny elektrospotřebiče a jejich části, které fungují na baterie nebo na elektrický proud. V návodu, na obale nebo na samotném výrobku najdete grafický symbol přeškrtnuté popelnice, který značí, že výrobek nesmí přijít do klasické popelnice ani na skládku, ale musí být odevzdán na místa k tomu určená! 

Recyklační poplatek zaplatíte při koupi nového spotřebiče

V současné době máte hned několik možností, jak se elektroodpadu zbavit. Drobné spotřebiče můžete vhodit do speciálních kontejnerů, ty větší můžete sami odvézt do sběrného dvora. Odvoz elektroodpadu lze však i objednat nebo ho můžete odevzdat u prodejce elektroniky. Zpětný odběr elektroodpadu je zdarma. Nicméně poplatek za sběr a recyklaci zaplatíte při koupi nového spotřebiče. 

Počet kontejnerů na elektroodpad se postupně zvyšuje

Vyhodit elektroodpad do speciálního kontejneru je nejjednodušší způsob, jak se odpadu zbavit. Na speciální kontejnery, které mají obvykle červenou barvu, můžete narazit u nákupních center i na větších sídlištích a vhodit do nich můžete téměř všechno menší elektro.

Například mobilní telefony, fotoaparáty, videokamery, sluchátka, nejrůznější hobby nářadí, IT zařízení, malé kuchyňské spotřebiče i baterie a dětské elektronické hračky. Naopak sem ale nepatří spotřebiče, které překračují doporučený rozměr, televizory, monitory, úsporné žárovky a zářivky, které obsahují nebezpečnou rtuť.

Vyhozením elektroniky do směsného odpadu porušujete zákon!

Důvodů, proč třídit elektroodpad, je hned několik. Tím hlavním je však ochrana přírody a zdraví člověka. Při nesprávné likvidaci elektroodpadu mohou totiž do ovzduší, půdy i vody uniknout toxické a velmi nebezpečné látky. 

bigstock-old-fridges-freezers-wash-mach-389068651.jpg

elektro odpad pračka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Elektroodpad ze sběrných míst a kontejnerů putuje ke specializovaným firmám, které se postarají o rozebrání a bezpečnou likvidaci. 

V malém množství také dochází ke snížení nutnosti těžby nových surovin. Až 90 % materiálu z nejrůznější elektroniky lze totiž opětovně využít k výrobě nových výrobků. Ať už k výrobě ramínek, plastových dóz, poklic na kola aut nebo k výrobě náhradních dílů.  

Zdroje:

  • https://www.enviweb.cz/120943
  • https://www.cervenekontejnery.cz/
  • https://www.trideniodpadu.cz/elektroodpad
  • https://www.samosebou.cz/2019/01/08/kam-vyhodit-stary-pocitac-monitor-ci-tablet/
  • https://www.samosebou.cz/2018/05/07/elektroodpad-co-je-kam-tridit/
  • http://www.sroty.cz/co-s-nepotrebnym-elektroodpadem