Jste zde

Úklid kuchyně: Vemte to z gruntu a zbavte se všeho nepotřebného!

nepotřebné spotřebiče Zdroj: Bigstockphoto
Vezměte letošní předvánoční úklid opravdu z gruntu a zbavte se starých a nepotřebných věcí, které vám v kuchyni zabírají mnoho místa.

12. 12. 2021

Pokud máte ve vaší kuchyni stále pocit nedostatku místa, vrhněte se spolu s námi na generální úklid a zvažte, jestli všechny věci a spotřebiče, které ukrýváte ve vaší kuchyňské lince, skutečně potřebujete a denně používáte. Řada z nás má totiž v kuchyni spoustu naprosto zbytečných věcí, na které sedá prach a které akorát zabírají místo. 

Tip: Nepotřebné věci nemusí nutně skončit v popelnici! Řadu z nich můžete prodat na bleším trhu nebo darovat na potřebná místa. 

bigstock-well-designed-small-dark-grey-421967129.jpg

malá bílá kuchyňská linka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nedostatek místa v kuchyni trápí především majitele menších panelákových jednotek, kde kuchyňská linka kopíruje pouze jednu zeď. 

Buďte nemilosrdní a spotřebiče, které nepoužíváte, vyhoďte

Vajíčkovar, přístroj na přípravu hot dogů, popkornovač, elektrický nůž, krouhač, odšťavňovač, stroj na výrobu cukrové vaty, vaflovač, elektrický strojek na výrobu domácích těstovin, jogurtovač, rýžovar a palačinkovač. Našli jste v tomto výčtu přístroj, který odpočívá i ve vaší kuchyňské lince? Pak si položte jednu důležitou otázku! Kolikrát jste ho během tohoto roku použili? Že ani jednou! 

bigstock-woman-using-food-processor-to-403380656.jpg

kuchyňský robot s metlou
Zdroj: 
Bigstockphoto
Že ho časem necháte opravit? Ale kdeže! Nefunkční kuchyňský robot odevzdejte ve sběrném dvoře nebo ho vhoďte do kontejneru na elektroodpad. 

Neuvážená koupě a vliv reklamy - to jsou nejčastější důvody toho, proč se nám doma kupí nepotřebné a mnohdy i nepraktické elektrické spotřebiče, které zabírají mnoho místa. Přitom spousta speciálních kuchyňských spotřebičů lze s trochou šikovnosti nahradit běžným kuchyňským náčiním, popřípadě je mnohem jednodušší si daný výrobek koupit v obchodě, než se s ním pracně dělat. 

Sváteční nádobí schovejte do sklepa

Nejrůznější typy skleniček, porcelánový jídelní servis, stříbrné příbory a sváteční šálky s podšálky, které používáte jen při sváteční příležitosti. Myslíte si, že stojí za to, aby vám toto nádobí zabíralo po většinu roku tolik místa? No jasně, že ne! 

bigstock-nozzles-for-whipping-for-food-352821179.jpg

hnětací metly
Zdroj: 
Bigstockphoto
Hnětací a šlehací metly, které vám zbyly po rozbitém mixéru, vyhoďte! S největší pravděpodobností už je nikdy nevyužijete. 

Sváteční nádobí a jiné věci, které pravidelně nepoužíváte, proto raději schovejte do krabic a zaneste jej do sklepa nebo na půdu. 

Hrnky na památku vystavte

Máte spoustu památečních hrníčků? Neschovávejte je v kuchyňské lince, kde vám zabírají místo, a raději je vystavte. Nezapomeňte je však při té příležitosti i vytřídit. 

Hrnky, které jsou uštípnuté nebo jinak zničené, nekompromisně vyhoďte. Dále se zbavte hrnečků s firemním logem či nápisem i hrnků, které jste dostali darem a v kuchyňské lince si je necháváte pouze ze zdvořilosti.

Zbavte se velkého množství uzavíratelných dóz 

Nejrůznější plastové dózy jsou ideální pro uchovávání potravin a podle mnohých jich nikdy není dostatek. Takže schválně, kolik dóz máte doma vy? 

Pokud na vás plastové dózy vyskakují ze všech šuplíků nebo vám padají na hlavu při otevření vrchních skříněk, zredukujte je! Ponechte si pouze dózy, které jsou čisté, dobře uzavíratelné a které skutečně využíváte. Zbylé nekompromisně vyhoďte. Jistě budete překvapeni, kolik volného místa vám najednou vznikne. 

Zdroje:

  • https://m.magazinplus.cz/bydleni/802-mate-preplnenou-kuchyn-ze-v-ni-neni-k-hnuti-zbavte-se-veci-ktere-do-ni-nepatri.html
  • https://zena-in.cz/clanek/top-5-zbytecne-kramy-v-kuchyni
  • https://www.blesk.cz/clanek/bydleni-hobby/641303/tyhle-kramy-uz-konecne-vyhodte-zbytecne-kuchynske-spotrebice-a-pomucky-mate-je-taky.html
  • https://www.kafe.cz/rodina-a-domov/zbavte-se-na-jare-nepotrebnych-kramu-23355.html