Jste zde

Romantický styl bydlení: Sáhněte po pastelových tónech a květinových vzorech

růžová polstrovaná postel Zdroj: www.bigstockphoto.com
Otevřít dveře svého domova a nechat se unést romantickou a zasněnou atmosférou - této myšlence je těžké odolat. Romantický styl bydlení v sobě ale nese svá úskalí. Vyvarujte se jim pomocí našich tipů.

24. 4. 2020

Co přesně znamená bydlení v romantickém stylu, je těžké říct. Pro každého z nás znamená romantika trochu něco jiného. Přesto má ale několik spojujících linek, které nás přenesou například do pařížského interiéru plného květin a něžné nálady.

Barevné rozhraní fandí pastelům. A nemusí to být jenom starorůžová. Najděte si paletu barev, která se skvěle doplňuje a dává přednost jemným tónům. Jak na to? Inspirujte se například v barevném rozložení svateb, která bývají velmi propracovaná.

Romantický styl nemusí nutně připomínat strojenou zámeckou komnatu. I když je pravda, že třeba postel s nebesy by se v ní vyjímala.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Květiny a květinové vzory hrají prim

Jednotícím prvkem romantických interiérů bývají vzory. Jsou často složitější a vycházejí z rozkvetlých květin. Inspirují se jimi i rámy zrcadel či obrazů nebo vitríny skleníků. V romantických bytech často najdete pastelové tapety se vzory připomínajícími zámecké zdi.

Vpusťte do místnosti přirozené světlo. Roztáhněte závěsy, otevřete okna a nechte pokoj topit se v paprscích. Večer rozsviťe lampy, které vytvoří příjemné přítmí. A nezapomeňte na svíčky. Svícny pořiďte tak, aby doplňovaly pastelovou paletu, a klidně je shromažďujte na více místech spolu.

Květiny můžete dostat buď na tapety nebo povlečení, případně živými květy vyzdobit celou místnost.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Správný materiál vytvoří kouzlo romantiky

Romantické místnosti vévodí polstrovaná křesla, měkké polštáře a hřejivé přehozy. Pohodlí má vždycky přednost. Hrajte si materiály. Použijte například falešnou kožešinu, samet či kašmír, abyste dodali pokoji ten správný šmrnc.

Živé květiny dodají interiéru jiskru. Ať už jde o buket růží, bohatých pivoněk či barevných tulipánů, i zde platí, že čím více, tím lépe. A neopomíjejte ani další detaily. Váza může mít romantický dekor, šálek kávy, který servírujete hostům, může být z vintage porcelánu a stínidlo lampy může mít jemné zdobení.

Místo načančaných volánků můžete romantický styl spojit například s vůní exotických dálek, respektive prvky koloniálního stylu.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Kdy je romantiky moc

Vyvarujte se však několika chyb při zařizování romantického interiéru! Nesnažte se do pokoje nacpat příliš mnoho věcí. Lapače prachu jsou zaručeným zabijákem každého stylu. Antické sošky z plastu, čtyři obrázky krajiny na jedné zdi, „zaručeně originální“ motta či dečky typu „welcome home“ nejsou romantické - jsou jen zbytečné a výsledný dojem ruší.

Pozor na barvy! Opravdu laďte spíš jemně, vyhýbejte se řvavým kombinacím typu černá/červená/bílá a podobně. Příliš mnoho romantických vzorů také velkou službu neudělá. Vsaďte na jeden výrazný prvek a ostatní utlumte.