Jste zde

Efektivnost vytápění, topný faktor – vyznáte se v tepelných čerpadlech?

Zdroj:

Transportní médium, topný faktor, efektivnost vytápění nebo účinnost – pro tepelná čerpadla zcela klíčové pojmy. Vysvětlíme vám je, abyste se zorientovali!

31. 1. 2012

Každý kdo zvažuje instalaci a provoz tepelného čerpadla musí v první fázi realizace řešit otázku výběru toho správného tepelného čerpadla. Při výběru tepelného čerpadla je vhodné se zaměřit na několik základních parametrů, které může i poučený laik porovnávat.

Základními parametry tepelných čerpadel jsou zdroj energie a přenosové médium. Tyto parametry jsou u čerpadel udávány pouze slovním označením, například země-vzduch, voda-voda a podobně. První slovo označuje zdroje energie pro tepelné čerpadlo (země, voda, vzduch) a druhé slovo označuje transportní médium, jehož pomocí je přenášeno teplo do vytápěného objektu (voda, vzduch).

Typy tepelných čerpadel

Tepelných čerpadel se v praxi používá několik málo typů: země-voda, voda-voda, vzduch-voda a vzduch-vzduch. Každý z výše uvedených typů je vhodný pro různé typy vytápění a na jejich instalaci jsou různé nároky, aby bylo dosaženo nejefektivnějšího způsobu vytápění.

cerpadlo1

Nenechte se mýlit, to hlavní se skrývá pod povrchem. Tepelné čerpadlo je poměrně veliké zařízení. Zdroj: www.caplor.co.uk

Typ čerpadla je vhodné volit podle toho, jaké podmínky jsou v okolí budovy. Pokud existuje možnost instalace plošného zemního kolektoru, je vhodné použít tepelné čerpadlo typu země-voda. Stejný typ čerpadla je vhodné použít i v oblastech, kde teplota vzduchu klesá k nízkým teplotám a není možné využít typy vzduch-vzduch nebo vzduch-voda.

Základní pojmy, které byste měli znát!

Efektivnost vytápění je charakterizována parametrem, který je označován obecně jako účinnost. Účinnost se u tepelných čerpadel označuje také jako topný faktor a udává poměr mezi získaným teplem a elektrickou energií, která byla pro získání tepla spotřebována. Obecně platí, že čím vyšší účinnost (topný faktor) tepelného čerpadla, tím je jeho provoz levnější.

Výběr tepelného čerpadla není jednoduchou záležitostí, protože je nutné zvažovat jak parametry samotného tepelného čerpadla, tak parametry topného systému a další podmínky v dané lokalitě.

Výkon tepelného čerpadla by měl být dimenzován na 50-100% tepelných ztrát budovy při nejnižší místní výpočtové teplotě. Pokud tedy Vaše stavba dosahuje tepelných ztrát 10 kW při -15°C, mělo by Vaše tepelné čerpadlo mít výkon 5 až 10 kW.

Čtěte dále:

Tepelným čerpadlům jsme se věnovali podrobněji i v dalších článcích: