Jste zde

Jak ušetřit za vytápění? Poradíme vám!

Zdroj: www.notiziariodelleassociazioni.it/

Ceny energií neustále rostou a náklady na vytápění domu společně s nimi. Stále více lidí tak sahá po tepelných čerpadlech. Páteční investice se vrátí v několika málo zimách a pak už jen šetříte!

28. 11. 2011

Snížení nákladů za vytápění je jedním z hlavních cílů majitelů nemovitostí, kteří chtějí šetřit finance za topení a ohřev užitkové vody. Přestože se může pořizovací cena tepelných čerpadel zdát vysoká, přináší nám jejich instalace výraznou úsporu i do dalších let.

Po instalaci tepelného čerpadla se totiž nemusíte starat o ceny energií na trhu, protože tepelná čerpadla jsou závislá na těchto cenách jen minimálně. Prostřednictvím tepelných čerpadel je možné ušetřit až 80% nákladů za energie, čímž se snižuje doba návratnosti investic do instalace tepelného čerpadla na 3- 8 let, podle zvoleného typu čerpadla. Další nespornou výhodou tepelných čerpadel je jejich nenáročná obsluha, komfort, vysoká spolehlivost a nízká hlučnost.

Vysoké vstupní náklady se brzy vrátí

Náklady na instalaci tepelného čerpadla se pohybují řádově ve stovkách tisících korun. Ekonomicky a technicky nejnáročnější instalací jsou tepelná čerpadla typu země-voda a voda-voda. Pro jejich instalaci je nutné vybudovat vrt (popřípadě zemní kolektor) a strojovnu. Mnohem jednodušší a tedy i levnější instalace je u typu tepelného čerpadla vzduch-voda, nebo vzduch-vzduch.

vytapeni

Instalace plynového kotle vyjde levněji, následné náklady jsou ale vyšší než u teplených čerpadel. Zdroj: www.mueller-family.de

Přestože se mohou na první pohled jevit náklady na instalaci tepelného čerpadla vysoké, dojdeme k závěru, že tato investice se vyplatí. Instalace běžného kotle na plyn s výkonem 16kW, včetně příslušenství se dá odhadnout na cca 150.000,-Kč, přitom instalace a pořízení tepelného čerpadla země-voda se stejným výkonem se pohybuje okolo 250.000,-Kč.

Tepelné čerpadlo versus plynový kotel

Rozdíl nákladů na instalaci tepelného čerpadla je tedy jen o 100.000,-Kč. S plynovým kotlem zaplatíte každý rok (naivně předpokládejme nerostoucí ceny energií a spotřebu energie 19.400kWh) za vytápění a paušální platby přibližně 50.000,-Kč. S instalovaným tepelným čerpadlem je to jen 25.000,-Kč/rok. Každý rok tedy snížíte náklady o 25.000,-Kč.

Spočteme-li si, kolik nákladů ušetříme, je pořizovací cena tepelného čerpadla vrácena již za 4 roky provozu.

Čtěte dále:

Potřebujete další informace o teplených čerpadlech? Pak je načerpejte v dalších článcích:

Další zajímavosti a dobré rady hledejte v kategorii Rady a tipy