Jste zde

Tepelné čerpadlo: jak funguje, jaké jsou druhy a podle čeho vybírat

tepelné čerpadlo mastertherm PR Zdroj: Mastertherm
Kdo by se dnes nesnažil ušetřit? Ať už ekonomicky (i ekologicky) přemýšlíte doma, nebo ve výrobě, řešení může být v principu stejné a provedením jiné. Řeč je o tepelných čerpadlech.

23. 3. 2023

Tepelné čerpadlo je v současnosti opravdu jedním z nejlevnějších a nejekologičtějších druhů vytápění. Počáteční investice, kterou do něj vložíte, se vám spolehlivě vrátí na úsporách za energie, které můžou dosáhnout i 75 %.

Jak funguje tepelné čerpadlo?

Vlastně překvapivě jednoduše! Teplo získává z okolí – ze vzduchu, vody nebo země a léty prověřeným procesem ho pouští k vám domů. Výkyvy cen energií vás proto po jeho pořízení už trápit nemusí. Tyto zdroje energie vám totiž nikdo nezdraží.

Jak vybrat tepelné čerpadlo?

Volba tepelného čerpadla vyžaduje čas a preciznost. Každé se totiž hodí do jiných podmínek – například tepelné čerpadlo vzduch–voda se nehodí do oblastí, kde v zimě klesá teplota pod -20 °C. Na tepelné čerpadlo země–voda zase potřebujete stavební povolení a k jeho instalaci musíte mít na pozemku vhodnou půdu. Tepelné čerpadlo voda–voda odebírá teplo z podzemních vod, a proto je náročnější na údržbu.

Proto je nejlepší před výběrem podstoupit důkladné porovnání tepelných čerpadel, aby vám do budoucna dělalo radost a nepřidělávalo starosti.

Zaostřeno na topný faktor tepelného čerpadla

Jakmile se pro „tepelko“ opravdu rozhodnete a pustíte se do výběru, zaměřte se na topný faktor tepelného čerpadla (často ho najdete pod zkratkou COP). Tento parametr vám řekne, jaká je účinnost tepelného čerpadla, jak efektivně pracuje. Čím vyšší je topný faktor, tím lepší je tepelné čerpadlo a tím levnější je jeho provoz.

Topný faktor tepelného čerpadla se obvykle pohybuje od 2,5 do 5 (ale může se dostat i na hodnoty 1,5 nebo 7). Jde o parametr, který není pevně daný, nýbrž se liší v závislosti na podmínkách, v nichž pracuje. Jeho hodnotu jednoduše zjistíte, když vydělíte výkon příkonem.

Přejeme vám hodně štěstí při výběru!