Jste zde

Denivka: Jedlá kráska, kterou máte možná na zahradě, je plná vitamínu C

oranžová denivka Zdroj: Shutterstock
Denivky jsou nejen krásné, ale také chutné a velmi zdravé! Bez sebemenší péče bohatě kvetou po celé léto a konzumovat můžete všechny části rostliny.

20. 8. 2023

Denivky patří mezi nejpěstovanější trvalky. V závislosti na odrůdě kvetou od května do září a svým vzhledem připomínají lilie. Narozdíl od nich jsou však menší, jedlé a plné zdraví prospěšných látek! 

shutterstock_1788945452.jpg

květy denivky
Zdroj: 
Shutterstock
Denivky kvetou po celé léto a během jedné sezóny jsou schopny vytvořit až 300 květů.

Nejcennější jsou denivky v čerstvém stavu

Denivky obsahují mnoho cenných látek, které mají pozitivní vliv na zdraví. Mají protizánětlivé účinky a tělo dokážou zbavit škodlivých látek. Pomáhají při zavodněném organismu, podporují činnost ledvin a jsou skvělým lékem při chřipce i nachlazení. Tělu dodají spoustu vitaminu C. 

Konzumovat denivky můžete prakticky celé a využít je můžete v teplé i studené kuchyni. Nejcennější a nejlahodnější jsou však čerstvé květy a poupata

Dosud nerozvinutá poupata jsou opravdovou delikatesou

Květy denivek jsou velké, šťavnaté, krásně voní a svou chutí připomínají mladý hrášek. Každá odrůda může mít jinou barvu květu a každá kvete v jiný čas. Sehnat můžete oranžové, bílé, růžové, červené i žluté, které mimochodem vykvétají jako první. Na stonku se může objevit až 50 květů, ale každý z nich kvete pouze jeden den.

Tip: Mladé hlízy denivek jsou křehké a svou chutí připomínají ořechy. Starší hlízy, které krátce povaříte a osmažíte, vám zase při každém křupnutí mohou připomenout brambůrky.  

Květy můžete přidat do salátu, pomazánek, polévek i omáček a skvěle poslouží jako jedlá dekorace zeleninových nebo ovocných talířů.

Opravdovou delikatesou jsou však ještě nerozvinutá poupata, které jen pár minut ohřejete na páře a přelijete máslem. Vždy však z květů nezapomeňte vyhnat hmyz! 

Pěstovat denivky zvládne každý

Denivky patří mezi trvalky a ke spokojenému růstu nepotřebují příliš mnoho péče. Snadno se množí oddělky v průběhu května až června a velmi rychle se rozrostou. Je však vhodné jim dopřát dostatek místa.

shutterstock_1592729806.jpg

kvetoucí denivky
Zdroj: 
Shutterstock
Denivky jsou nenáročné rostliny a navíc nepřitahují skoro žádné škůdce. Pokud však chcete, aby vám bohatě kvetly, najděte jim stanoviště s dostatkem slunce a před kvetením jim dopřejte bohatou zálivku.

Daří se jim na slunném nebo mírně přistíněném stanovišti s výživnou dobře propustnou půdou a dostatkem vláhy. Bez problémů však zvládnou i delší období sucha. Pokud je zasadíte do stínu, méně pokvetou. 

shutterstock_2257549619.jpg

velké květy denivek
Zdroj: 
Shutterstock
Velké květy denivek můžete jíst samotné nebo je můžete naplnit masovými, sýrovými i jinými nádivkami.

Zdroje:

  • https://www.ceskestavby.cz/rostliny/denivka-hemerocallis.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pestovat-denivky-30000315.html
  • https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/navod-na-pestovani-denivek/
  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/2472-denivka-plava-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani-recepty
  • https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/ochutnejte-denivky-jedle-a-chutne-jsou-kvety-i-hlizy-oblibenych-trvalek.html