Jste zde

Bytový designér – nutnost nebo luxus?

Zdroj: redakce

Bydlení je hra, Jak se staví sen – názvy pořadů, kde bytový designéři dělají ze starého nové, vždy bez toho, aby majitelé bytů věděli, co se u nich děje. Skutečná práce bytových designérů je jiná. Výsledný interiér vzniká po dlouhých diskuzích.

8. 4. 2011

Není pravda, že by si designér dělal v bytě, co chce. A také není pravda, že si jeho služby kupují jen bohatí snobové. Těch, kteří jeho služby využívají, totiž stále přibývá. Vždyť zařízení interiéru není sezónní záležitost. Žít a stoprocentně fungovat v něm budeme možná i víc než deset let.

Dříve drtivou většinu zakázek u designérů tvořili zakázky na komerční prostory. Češi si užívali moderních čekáren u lékařů, obchodů nebo kanceláří, ale svůj domov se do jejich rukou báli svěřit. Přitom bytový designér není jen ten člověk, který vám vybere výmalbu, na kterou vy byste nikdy nenašli odvahu, ale i poradí praktické věci a tím ušetří i spoustu peněz a nervů.

Co všechno zvládne bytový designér?

Dobrý bytový designér musí být kreativní, ale zároveň musí být i technicky zdatný. Výsledkem jeho práce by měl být prostor, který potěší oko, ale zároveň je i originální, funkční a pohodlný. Měl by také zvládnout odladit všechny detaily – od výběru světel, až po barvu zásuvek.  


Najmout si bytového architekta se určitě vyplatí v případě, že zařizujete dětský pokoj. Děti rostou jako z vody a investice do stále se měnícího dětského pokoje mohou vystoupat až ke statisícům. Šikovný designér ale ve svém projektu počítá s tím, aby dětský pokoj alespoň nějakou dobu „rostl“ společně s dítětem.

Kuchyň, nábytek, barvy, vzory…

I kuchyň by měl být účelná a zároveň útulná. Základem je varná, mycí a pracovní plocha. Právě v kuchyni platí o to víc, že interiér by neměl být jen pěkný na pohled, ale i 100% funkční, zároveň také přizpůsobený dosavadním potřebám a zvykům. Důležitá je i správná výška pracovních ploch.


Bytového designéra ale není potřeba najímat jen na kompletní rekonstrukce místností. Svou nezastupitelnou roli dnes má i případě, že vybíráte „jen“ nábytek na míru, nebo vestavěné skříně. Kdo jiný se má zorientovat v nepřeberném množství doplňků, barev a materiálů lépe než bytový designér? Díky němu se i obyčejná vestavěná skříň může stát výrazným a originálním prvkem interiéru.

Za kolik?

Je jasné, že návštěvu, konzultace nebo 3D vizualizace je potřeba zaplatit. Ceny služeb u bytových designérů se odvíjejí od rozsahu služeb a také od toho, jaké má ten který designér jméno. Začínat mohou na několika stokorunách, ale výjimkou nejsou ani designéři, kteří si řeknou o tisíce korun za jedinou konzultaci.

Alternativou pak je najít firmu, která nabízí služby designéra s výraznou slevou nebo dokonce zdarma, pokud se rozhodnete pro zakázku právě u nich.

Inzertní sdělení:
Společnost Komandor působí na českém trhu od roku 1995 a je nejen jeden z nejvýznamnějších výrobců posuvných dveří u nás, ale i specialista na vestavěné skříně, ložnice na míru, kuchyně na míru a další.