Jste zde

Bydlení ve stylu pop-artu: Řekněte ano výrazným barvám, divokým vzorům i komiksu

pop-art obývák Zdroj: Shutterstock
Plánujete stěhování nebo rekonstrukci a pídíte se po novém stylu bydlení, který by do vašeho života vnesl příjemnou a oživující změnu? Možná by se jím mohl stát pop-art, barevný umělecký směr z 50. let 20. století!

10. 6. 2023

Pro nás už je to vlastně retro. V 50. letech 20. století byl pop-art moderním uměleckým směrem, který vyjadřoval postoje mladé generace a který si pohrával s konzumními potřebami poválečného života. 

Čím se pop-art vyznačuje? Jde především o:

  • výrazné barvy a jejich kombinace
  • zobrazování motivů denní rutiny (třeba žena s telefonem)
  • inspirace komiksem a filmem obecně
  • výrazné vzory, táhnou především puntíky

Z materiálů využívá pop-art hlavně plastu. Ten je totiž levný a lehký, a tak se dá snadno přesouvat, přenášet a v podstatě z něj může vzniknout cokoli. 

shutterstock_1233152476.jpg

pop-up barvy
Zdroj: 
Shutterstock
Výrazné barvy, to je jeden z poznávacích znaků pop-up interiérů.

Co se interiéru týče, nesmíme zapomenout na velkoformátové obrazy, bez nichž by to nebylo ono. 

Pop-art a materiály? Plast vás nemusí odradit

Na rozdíl od 20. století, dneska už víme, že plast není nejlepší volba pro úplně všechno. Při výběru nábytku a bytových doplňků v duchu pop-artu se ale můžete uchýlit třeba ke skleněným prvkům, které působí, jako by z plastu byly opravdu vyrobené.

shutterstock_1638932296.jpg

pop-art dekorace
Zdroj: 
Shutterstock
Typický prvek pop-artu v interiéru jsou i výrazné dekorace na stěnách.

Do takového stylu bydlení zapadne i nerez, kůže, lamino, beton a cihly, ať už opravdové, nebo třeba ve formě polepů a tapet. 

Nábytek hlavně nenáročný

Lidé si po válce sice chtěli dopřát, většina jich ale neměla tak úplně kde brát. Proto byl nábytek jednoduchý a vsázelo se na jeho přemístitelnost. Taky míval hlavně oblé tvary. Neodmyslitelnými prvky byly nízké pohovky, křesla a taburetky.

shutterstock_2267670925.jpg

pop-art nábytek
Zdroj: 
Shutterstock
Oblé tvary a přemístitelnost. To jsou typické znaky nábytku v duchu pop-artu.

Chce to barvy a vzory!

Pop-art rozhodně není pro „vizuální minimalisty“. Pokud vám lahodí bílá s černou nebo dva odstíny jedné zemité barvy, nejspíš na něm ujíždět nezačnete. Naopak vám padne do oka, pokud milujete výrazné barvy, případně i jejich divoké kombinace.

Šmrnc může vaše bydlení získat, když přidáte metalické odstíny, třeba stříbrnou. Pop-art ovšem staví hlavně na žluté, červené, modré a zelené. A taky vzory, ty nesmí chybět. Puntíky táhnou nejvíc, od věci ale nejsou ani jiné prvky.

Barevně můžete vyvést nejen stěny, jak jsme všeobecně zvyklí, ale i podlahu nebo nábytek a doplňky. Každá židle jinak barevná? Proč ne? O tom pop-art je! 

Použité zdroje:

  • https://www.prozeny.cz/clanek/jak-dodat-interieru-trochu-vtipu-podlehnete-stylu-pop-art-13952
  • https://www.biano.cz/magazin/jak-na-pop-art-v-interieru