22. 4. 2018
Bezproblémové mezilidské vztahy by měly být samozřejmostí. Často tomu tak bohužel není. Někdy jsou nám ti ze dveří odnaproti nesympatičtí, neumíme prolomit ledy nebo máme rozdílné názory. Vždy se však dá udělat krok vstříc a udržovat minimálně korektní, pokud ne přímo přátelské, sousedské vztahy. Jak na to?
Zanechte příjemný první dojem
Říká se, že první dojem nezměníte, a je na tom kus pravdy. Pokuste se proto zapůsobit dobrým dojmem hned od začátku. Pokud jste se právě přistěhovali do nového bytu nebo domu, vyhraďte si jeden večer a navštivte nejbližší sousedy. Představte se, buďte přátelští a usměvaví, přineste malou pozornost. Dozvíte se, kdo kolem vás bydlí, zjistíte, jak to v domě nebo v sousedství chodí, a domácí vám určitě rádi poradí, kde najdete nejbližší lékárnu nebo nejlepší trasu na běhání.
Snažte se problémy řešit osobně
I přes veškerou dobře myšlenou snahu se někdy může vyskytnout problém – ohledně hluku, odpadků nebo společného prostoru. Jakýkoliv problém byste však měli řešit osobně. Je to ideální forma, při které dostanou obě strany prostor se vyjádřit.
Tak se eliminuje prostor pro nedorozumění. Vzkazy v poštovní schránce nebo na dveřích totiž často problém ještě nafouknou – vyznívají rozzlobeněji, než jsou myšleny, a prodlužují dobu vyřešení problému. Kromě toho se může zdát, že vám soused nestojí ani za to, abyste s ním prohodili pár slov a vyslechli si jeho stanovisko.
Nemějte mezi sebou dluhy
Jak se říká, kamarády buďme, dluhy si plaťme. Mezi sousedy je toto pravidlo obzvlášť důležité. Pokud je soused vaší záchranou v případě, že vám dojde hotovost a potřebujete zaplatit právě doručenou zásilku, nezapomeňte mu peníze vrátit hned při první příležitosti. Pokud si od něj chodíte půjčit mouku nebo vejce až příliš často, nezapomeňte se příležitostně revanšovat.
V případě, že jste sousedovi způsobili nějakou škodu, neprodleně ho o tom informujte a škodu uhraďte. Zatloukání by mohlo nenávratně pokazit vaše vztahy. V případě, že je škoda větší a je očividné, že vznikla vaším zaviněním, popřípadě že nesete zodpovědnost (například při vytopení bytu pod vámi), je ideální mít uzavřené pojištění odpovědnosti.
Tip od nás
Pojištění odpovědnosti se vám hodí v případě, že způsobíte škodu někomu jinému. V domácnosti se však může udát množství nehod, při kterých vznikne škoda jen vám. Zde se vám může hodit jiný druh pojištění, například pojištění domácnosti, popřípadě pojištění nemovitosti.
Respektujte společné prostory
Zejména lidé bydlící v bytech sdílejí se sousedy množství společných prostor – chodbu, schodiště, někdy dokonce sklep, terasu nebo prádelnu. Je důležité respektovat to, že jde o společný prostor. To znamená dodržovat dohodnutá pravidla užívání, udržovat tyto prostory čisté a dostupné pro každého.
Chcete-li je na nějaký čas využívat výhradně pro sebe (například při grilovačce se svými přáteli na společné terase nebo zahrádce), dejte sousedům vědět dopředu.
Budujte komunitu
Kromě výše zmíněných rad však můžete zajít ještě dál. Aktivně budujte komunitu ve vašem vchodě nebo na vaší ulici. Co to znamená? Nic náročného. Postačí sem tam pozvat sousedy na grilovačku, podělit se o nadměrnou úrodu jablek nebo rajčat. Buďte ochotní sousedům půjčit chybějící vajíčka nebo olej.
Pokud si přijdou půjčit vrtačku nebo žebřík, zeptejte se, co se chystají dělat a zda jim nemůžete pomoci. Odměnou vám budou přátelské sousedské vztahy a pocit sounáležitosti, který ve vaší komunitě vznikne. To se vám bude hodit třeba, když budete chtít jet na dovolenou a nebudete mít kde nechat domácího mazlíčka.
V komunitě se také nemusíte bát, že vám během vaší nepřítomnosti nebude mít kdo zalít květiny nebo vybrat poštovní schránku. Jednoduše, mít dobré sousedské vztahy je k nezaplacení.