Jste zde

5 aspektů, podle nichž zaručeně vyberete tu správnou matraci

Zdroj: www.shutterstock.com
Dostatek kvalitního spánku je pro každého z nás nesmírně důležitý. Ne vždy si ho ale můžeme dopřát. Na vině je nejčastěji všudypřítomný stres. Často ovšem za absencí dokonalého relaxu stojí nevhodně zvolená postel či matrace.

22. 7. 2018

Právě ta by měla být maximálně pohodlná. Vybrat takovou matraci není vůbec jednoduché, jelikož na současném trhu najdeme obrovské množství různých modelů. Pokud netušíte, podle čeho byste měli při výběru správné matrace postupovat, jste na správném místě. V následujících řádcích se totiž zaměříme na 5 nejdůležitějších aspektů, které je nutné brát v potaz. Podrobně se tedy na každý z nich podíváme a vy budete mít jistotu, že při nákupu nešlápnete vedle.

1. Celková tvrdost matrace

Ze všech aspektů je nejdůležitější tvrdost matrace. Většinou se při nákupu snažíme volit podobnou tvrdost, jakou jsme měli na stávající matraci. To ale není úplně ideální. Vyplatí se totiž spíše vybírat podle celkové aktuální tělesné hmotnosti. Čím je vaše váha vyšší, tím byste měli vybírat tvrdší matraci. Pokud je vaše hmotnost nižší, klidně můžete sáhnout po matracích měkčích.

Dalším důležitým aspektem pro tvrdost matrace je také styl spánku konkrétního člověka. Jestliže spíte na zádech či na břichu, volte spíše matraci tvrdší. Naopak pro spánek na boku se hodí více matrace měkčí. Stupnice tvrdosti se pohybuje od 1 do 5. Pro koho se tedy jednotlivé stupně hodí?

Nejměkčí matrace označované stupněm 1 se hodí spíše pro rekreační spaní na chatách a chalupách. Pro stálý spánek se určitě nevyplatí ani těm nejlehčím osobám. Druhý stupeň se vyznačuje vysokou mírou elasticity a hodí se hlavně pro ženy. Matrace třetího stupně tvrdosti využívají nejčastěji mladší muži a všeobecně lidé, kteří mají raději tvrdší spaní. Lidé s vyšší hmotností vybírají 4. či 5. stupeň tvrdosti matrace.    

Zdroj: www.bigstockphoto.com

2. Materiál používaný na výrobu matrací

U této kategorie se zastavíme poněkud déle. Materiálů, z nichž jsou vyrobeny ty nejlepší matrace, je totiž spousta. Pojďme tedy postupně na jednotlivé z nich.

Taštičkový systém

Tento model matrací se vyznačuje přítomností malých pružin, které jsou integrovány speciálně do jednotlivých taštiček, tedy pouzder. Dochází tak ke zcela optimálnímu rozdělení hmotnosti na všechny tělesné partie.  

Studená pěna

Jestliže hledáte matrace s vynikající elasticitou, vůbec se nebojte modelů vyrobených ze studené pěny. Tyto matrace jsou mimo jiné také tvarově stále a typické jsou i maximální životností. Vybírat lze z různých druhů dle tuhosti pěny. 

Bio pěna

Čistě přírodní matrace z bio pěny jsou vyráběny z ryze přírodních olejů. Jsou elastické a také se mohou pochlubit ortopedickými vlastnostmi.

Latex

Výbornou čistě přírodní variantu představují také modely z přírodního či umělého druhu latexu. V podstatě se jedná o kaučuk a matrace jsou známé hlavně vysokou pružností a měkkostí.

3. Hmotnost a věk člověka, který si matraci kupuje

Znáte svoji aktuální tělesnou hmotnost? Pokud ne, stoupněte na váhu a matraci vybírejte i podle její maximální nosnosti. Ta je fakticky vyjádřena jako maximální hmotnost člověka, který bude na matraci spávat. Samozřejmě může být hmotnost i vyšší, ztrácí se ovšem ortopedické vlastnosti matrace. Věk člověka je důležitý z hlediska tvrdosti matrace. Mladší lidé mají všeobecně raději poněkud tvrdší modely, zatímco starší preferují elastičtější a měkčí matrace.   

4. Styl uložení matrace

Určitě se vyplatí myslet také na efektivní uložení matrace. Rošt by měl být lamelový, aby matrace větrala a nedocházelo ke vzniku plísní. Pokud bude navíc polohovatelný, není co řešit. Matrace se do něj uloží a odpočinek bude zcela optimální.   

5. Potahový materiál matrace

Mnohý nezávislý test matrací potvrzuje také důležitost povrchové úpravy. Hygienické vlastnosti a správnou cirkulaci vzduchu většinou zajistí přítomnost vhodné látky.