Jste zde

Když si na vaše jídlo sedne moucha: Sníst, nebo vyhodit? Řekneme vám, co udělat

moucha Zdroj: Shutterstock
Mouchy tak nějak tolerujeme. A občas až přespříliš. Kromě toho, že je tenhle hmyz extrémně otravný, dokáže přenášet taky řadu nebezpečných nemocí. Víme, co se stane s jídlem, když na něj moucha sedne, a proč ho rozhodně nekonzumovat?

28. 7. 2023

Pokud byste se někdy podívali na to, jak vypadá moucha pod zvětšovacím sklíčkem, asi vás překvapí, že je pokryta jemnými chloupky. Právě na nich ulpívají nejrůznější zbytky toho, na čem moucha seděla dříve a hlavně nebezpečné bakterie, které rozhodně na jídle nechcete.

Přečtěte si také: Jak se zbavit much: Pomůže bazalka, kokosový olej i doma vyrobená mucholapka

5 000 000 zárodků

Věříme, že bez následující informace byste se i nadále obešli. Přesto musíme zmínit, že moucha má na svých chlupatých nožičkách přes 5 000 000 choroboplodných zárodků a je přenašečem více než 200 druhů škodlivých bakterií!

shutterstock_1453690760.jpg

moucha na pečivu
Zdroj: 
Shutterstock
Mouchou kontaminovaný kus jídla je lepší odříznout a vyhodit.

Přenášet může takové nemoci, jakými je například cholera, tyfus, sněť zelinná nebo úplavice. Vajíčka parazitních červů způsobují zápal plic, střevní chřipku, otravu krve, infekce očí a zánět močového měchýře.

Zvratky v oblíbeném jídle

Jakmile moucha na jídlo sedne, z chloupků se začnou bakterie přesouvat na právě připravený pokrm. Aby toho ale nebylo málo, tenhle okřídlený a nebezpečný záškodník se navíc s největší pravděpodobností do vašeho jídla i vyzvrací. Stejně jako kterýkoliv jiný hmyz totiž vůbec neumí kousat a během jedení vrhne hned několikrát. Proto musí potravu nejprve chvilku natrávit a teprve až pak ji pozřít.

shutterstock_2252543887.jpg

moucha na krevetě
Zdroj: 
Shutterstock
Mouchy můžou být původcem mnoha velmi nepříjemných zdravotních problémů.

Je jídlo bezpečné?

Pokud připravený pokrm neuchráníte (poklopem nebo speciální síťkou) a mouchu přistihnete při tom, jak na něm hoduje, je dobré kontaminovaný kousek odříznout a vyhodit. Jeho spořádáním si totiž můžete zadělat na vážné zdravotní problémy, které mohou začít nepříjemným průjmem a dalšími střevními problémy a končit až dlouhodobou hospitalizací.

Jak pokrm před mouchami ochránit?

Bojovat s nezvanými hosty můžete nejen pomocí sítí v oknech, ale také nejrůznějšími poklopy nebo síťkami, kterými jídlo přikryjete. Také nikde nenechávejte zbytky a udržujte domácnost v čistotě.

S přírodních bojovníků může pomoci bazalka, kterou v květináčích nasadíte do oken. Vůni této bylinky opravdu mouchy nemusí. Existuje i lepicí páska, která vypadá jako květ. Dáte ji na okno a její vůně otravné návštěvníky přiláká. Během hodování návnady tady postupně umírají.

Použité zdroje:

  • https://zena.aktualne.cz/volny-cas/kdyz-vam-sedne-moucha-na-jidlo-snite-ho/r~i:article:804485/
  • https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/349103-snite-jidlo-na-ktere-si-sedla-moucha-riskujete-zdravi
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/2934-jidlo-moucha