Jste zde

Jak se zbavit mlžení brýlí: Zkuste pěnu na holení nebo tuhé mýdlo

zamlžené sklo brýlí Zdroj: Shutterstock
Kdykoli vkročíte ze zimy do tepla, oslepnete? Pokud jste si jistí, že problém není ve vašich očích, nýbrž v brýlích, máme pro vás pár tipů, jak se zbavit jejich mlžení. Jsou jednoduché a efektivní!

29. 4. 2024

Fyzika je neúprosná. Zamlžování tu bylo, je a bude. Jakmile se vodní pára (třeba z horkého čaje nebo dechu) dostane ke sklům vašich brýlí, ochladí se. Na to se promění v kapalinu a vám na sklech zůstane film, který vnímáte jako mlhu.

Stejně tak se to děje při přechodu ze zimy do tepla. Jaké jsou tedy možnosti?

shutterstock_1918181696.jpg

mlžení brýlí v zimě
Zdroj: 
Shutterstock
Mlžení brýlí je problém především v zimě.

Speciální skla a speciální prostředky na ně

Jestli nechcete spoléhat na babské rady, máte dvě možnosti. Můžete si pořídit skla, která mají protizamlžovací úpravu. To ale představuje vyšší investici. 

Další variantou je používání speciálních prostředků na čištění skel. Může jít o sprej nebo gel, který skla nejen vyčistí, ale taky zapůsobí antistaticky a proti mlžení. V tomhle ohledu jsou naprosto perfektní nanotechnologie, které na sklech vytvoří průsvitnou nanovrstvu. Ta pak jednoduše zabrání mlžení brýlí, a dokonce i ulpívání prachu a usazování nečistot na nich.

shutterstock_1927585934.jpg

zamlžené sklo
Zdroj: 
Shutterstock
S mlžením brýlí a skel obecně mohou pomoci i nanotechnologie.

Pomůže i pěna na holení nebo tuhé mýdlo

Pokud se vám nechce hned investovat do skel nebo speciálních čisticích prostředků, zkuste se mlžení brýlí zbavit podomácku. 

Vyzkoušet můžete třeba tuhé mýdlo. Na každém skle z obou stran jím udělejte dvě čáry do kříže a ty pak pečlivě rozleštěte hadříkem z mikrovlákna nebo flanelem. 

Funguje i tekuté mýdlo nebo přípravek na mytí nádobí, stejně jako pěna na holení a zubní pasta. Tím vším se dají skla potřít a vyčistit – pak je ale opláchněte teplou vodou a osušte hadříkem z mikrovlákna. Nezapomeňte to udělat na obou stranách skel, jinak si moc nepomůžete.

Jednou z rad je taky vyčistit skla prostředkem na mytí nádobí, který necháte chvilku působit. Pak skla ještě jednou namočíte do vody s tímhle prostředkem a nakonec je necháte uschnout – bez sušení hadříkem!

Vybojovat si čistá skla bez nepříjemného zamlžení není zase taková věda. Vyzkoušejte tyhle triky a uvidíte, že to hned bude lepší!

Použité zdroje:

  • https://eyerim.cz/blog/glasses-fogging-how-to-avoid-it/
  • https://www.easyoptic.cz/cs/blog/post/4-tipy-proti-mlzeni-bryli.html
  • https://www.prozeny.cz/clanek/mlzi-se-vam-bryle-z-rousky-zkuste-tyhle-triky-63027