29. 11. 2019
Hlavními benefity života na kolech jsou nezávislost a svoboda. Když se ráno probudíte a zatoužíte vidět stříbrnou hladinu Bajkalu, není nic jednoduššího, než se k němu rozjet. Jste svým vlastním pánem a sami rozhodujete o tom, jak a čím vyplníte další den.
Život v karavanu nebo obytném přívěsu ale není pro každého. I pro něj totiž existují určitá pravidla a specifika. Pokud jste po něm přeci jen zatoužili, přečtěte si, čemu věnovat pozornost a na co si dát pozor.
Karavan vs. obytný vůz
To nejdůležitější už máte za sebou – rozhodli jste se, že vyměníte stereotyp za život na kolech. Dalším krokem je výběr samotného vozu, který vám bude zároveň pracovnou, ložnicí i kuchyní. Na výběr máte obytné vozy nebo karavany.
Karavan jako takový je obytný přívěs, který jednoduše zaháknete za auto a můžete vyrazit. Obytný karavan můžete kdykoli odpojit a vydat se na výlet autem. Zároveň taky neplatíte pojištění za další vůz a i další (provozní) náklady jsou nižší. Celkem příznivé jsou taky pořizovací ceny karavanů, které začínají na 300 000 Kč.
Možnost vyrazit a každý den nocovat někde jinde je pro mnoho lidí velmi lákavá.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Naproti tomu obytný vůz je vzhledem ke kompaktnosti vhodnější na cesty za poznáváním, kdy máte v úmyslu navštívit více lokalit a není nutné ani využívat služeb kempů. Výhodou obytného vozu je variabilní úložný prostor, který umožňuje převážet množství vybavení, jako kola, lyže nebo nafukovací čluny.
Auto a bydlení v jednom se ale může v některých případech jevit jako nevýhoda. Pokud například budete chtít zajet do centra města, bude vás limitovat manévrovatelnost v hustém provozu či v úzkých uličkách. Také je potřeba počítat s nemalou pojistkou za další vůz a vyšší pořizovací cenou (cca 500 000 a výš).
Pozor na řidičák a hmotnost
Ať už se rozhodnete pro karavan nebo „obytňák“, vždy jeho výběr přizpůsobte svému řidičskému oprávnění. Naprostá většina výrobců i půjčoven se soustředí na obytné přestavby a speciální obytné vozy s celkovou hmotností do 3 500 kg. Předpisy na ně nahlíží jako na běžný automobil, k jehož řízení stačí řidičské oprávnění skupiny B.
Jednoplotýnkový vařič zabere méně místa, nicméně dvouplotýnkový je praktičtější.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pokud máte zájem o větší a luxusnější „domy na kolech“, pak počítejte s tím, že jejich hmotnost může přesáhnout zmiňovaných 3,5 tuny, proto k jejich řízení potřebujete řidičák skupiny C.
A když jsme u té hmotnosti – při výběru obytňáku nebo karavanu se informujte o „doložitelnost“, tedy o váhu, kterou můžete do obytňáku ještě naložit. Pokud byste přesáhli povolenou hmotnost, může vás to vyjít pěkně draho nejen u nás, ale především u našich zahraničních sousedů. Pokuty začínají na jednom euru za každý překročený kilogram. A řešit během cesty to, čeho se zbavit a co naopak ponechat, je zbytečné a stresující.
Co by nemělo v domě na kolech chybět?
Možná si říkáte, že v obytném voze nebo karavanu nejste limitováni prostorem a hmotnostními limity. Ve skutečnosti je to právě hmotnost a prostor, které určují, co s sebou sbalit a bez čeho se musíte obejít.
Pokud není vůz vybavený solárním panelem a vy dopředu víte, že v kempech se příliš neohřejete, zapomeňte na takové věci, jako jsou mixér, rýžovar nebo fén. Počítejte také s tím, že budete dennodenně bojovat s (ne)dostatkem pitné vody, kterou potřebujete jak k vaření, tak k umývání. Nádrž na vodu navíc značně ovlivňuje váhu vozu.
Při vybavení karavanu berte v potaz jak váhové limity, tak vlastní komfort. Skleněné nádobí je sice fajn, jeho drnčení během cesty vám ale na náladě příliš nepřidá (to samé platí také pro klasické příbory). Vyměňte ho proto za to kempingové. Aby vám celý „dům“ nevoněl po právě uvařeném obědu, je nezbytné pořídit digestoř (ty kvalitní pořídíte už od 5 000 Kč).
Moderní obytné vozy jsou komfortní a bydlení v nich je radost.Zdroj: www.bigstockphoto.com
O chlazení potravin a nápojů se pak postarají vestavěné (absorpční i kompresorové) ledničky nebo další alternativy v podobě chladicích boxů. Nádobí můžete umývat ručně nebo v malé vestavěné myčce. Vzdávat se nemusíte ani kávovaru nebo varné konvice s nízkým příkonem. Chybět nesmí samozřejmě ani vhodný vařič. Může stačit malý jednoplotýnkový, anebo praktičtější dvouplotýnkový.
V karavanu nebo obytném voze by vám neměl chybět dostatek úložného prostoru. Základem je i dobrá postel s kvalitní matrací. Po náročné cestě se jednoduše potřebujete dobře vyspat. Samostatnou kapitolou je potom hygiena a péče o tělo. Moderní karavany jsou vybavené menší koupelnou se splachovacím WC. U „low-cost“ obytňáků je ale situace přece jen o něco složitější.
Z „technických“ věcí nezapomeňte na propojovací kabel na 230 V, podložky pod vysouvací nohy karavanu + špalky pro parkování ve svahu, najížděcí klíny pro vyrovnání karavanu při stání, rezervní kola, sadu žárovek a pojistek. Důležitá je i povinná výbava, ve které nesmí chybět například klíč na kola, hever, trojúhelník, alespoň 2 kusy zakládacích klínů a klíč pro stabilizační nohy.
Vedle nešlápnete, pokud si sebou přibalíte stan, šňůru na prádlo, sekerku, gril na dřevěné uhlí, případně rýč pro zakopání kola, pokud klín není dostatečný.
Bezpečnost na prvním místě
Ať už se rozhodnete v „domě na kolech“ bydlet nebo ho využít pouze během dovolené, vždy myslete na bezpečnost. Zastavujte pouze na vyznačených a osvětlených odpočívadlech. Před opuštěním vozu vždy zkontrolujte, že máte zavřená všechna okna, stažené okenní rolety, zamčené dveře a pokud je vyndaný venkovní nábytek, ujistěte se, že na něm není nic, co by mohlo přilákat jakoukoliv pozornost nezvaných hostů. Od věci není ani pořízení GPS trackeru a bezpečnostního alarmu.