Jste zde

Zbavte se octomilek! Pomůže vám vysavač nebo důmyslné domácí pasti

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Octomilky, jinak také banánové, octové, ovocné či vinné mušky, jsou malé pouze několik milimetrů. Milují sladké a zbavit se jich není zrovna jednoduchá věc. Vše, co kvasí, cítí na míle daleko. My vám poradíme, jak se jich co nejrychleji zbavíte!

30. 7. 2019

Octomilky vás mohou potrápit zejména koncem léta a zbavit se jich je opravdu oříšek. Nejčastěji se k vám dostanou otevřeným oknem z venku. Poté, co se u vás zabydlí, začnou klást vajíčka. Samičky jsou celkem čiperné, dokážou naklást až 400 vajíček, ze kterých se po třech dnech líhnou další octomilky. 

Octomilky si také do domácnosti můžete zavléct sami.  Jejich vajíčka se mohou ukrývat v přezrálém ovoci nebo zelenině, kterou si přinesete z obchodu nebo z vaší zahrady. Pečlivě tak vybírejte kousky, které si chcete odnést. 

Pravidelným úklidem předejdete návštěvě octomilek 

Nejúčinnější prevencí je úklid. I kapka džusu ukápnutá na kuchyňské lince je může přilákat. Velkým lákadlem je pro ně i nedopitá láhev či sklenička od vína, piva a moštu. Neodolají ani shnilému ovoci, zelenině, odloženým zbytkům jídla a odpadkovému koši. Při úklidu nezapomínejte ani na odpad, i ten je totiž může přilákat. 
Při hubení octomilek se obrňte jistou dávkou trpělivosti. 

Věděli jste, že určité druhy octomilek jsou využívány ke zkoumání rakoviny. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zbavit se octomilek není zrovna jednoduchá věc. Při jejich likvidaci máte na výběr hned z několika variant. Buď se k nim můžete nenápadně připlížit a doufat, že jich lapíte co nejvíce, nebo za nimi můžete běhat po celé kuchyni. Neděste se! Existují i méně náročné metody. Můžete vsadit na chemické prostředky nebo dát na rady našich babiček. 

Základem je najít příčinu, proč se u vás octomilkám tak líbí. Tu pak nemilosrdně vyhoďte. Banány, broskve, víno, ale i houby mohou být tou pravou příčinou. Zbylé potraviny, které jsou zdravé, schovejte do ledničky. Následovat by měl pořádný úklid. 

Pořiďte si nástrahy

V boji proti octomilkám vám mohou pomoci lepicí pásky, které jsou napuštěné feromony, nebo elektrické lapače. V obchodě se také dají zakoupit i různé chemické postřiky. Při jejich používání však buďte opatrní! Pohybujete se totiž v blízkosti potravin. Zakoupit také můžete různé lapače octomilek. Jedná se o velmi účinnou a jednoduchou past. Pořizovací cena se pohybuje kolem 50 korun. 

Tuto past si však doma můžete vyrobit i sami! K její výrobě postačí pouze pár věcí, které doma určitě najdete.

Typickým znakem octomilek jsou jejich červené oči. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Vyrobte si svůj lapač octomilek 

Do láhve nebo zavařovací sklenice umístěte něco, co octomilky mají rády. Ideálním lákadlem je trocha vína nebo šťávy či kousek ovoce.  Hrdlo sklenice pak utěsněte fólií a pomocí špičaté špejle do fólie udělejte drobné dírky. Past pak umístěte na místo, kde se jich shromažduje nejvíce. Octomilky se dostanou snadno dovnitř pasti, ale už ne ven. 

Vysajte je! Sice se k octomilkám budete muset nenápadně plížit a doufat, že se nevznesou dříve, než zaútočíte, ale sacímu výkonu vysavače už neulétnou. 

Pořiďte si masožravou rostlinu. Nejenže vám bude na parapetu dělat parádu, ale zbaví vás i otravných octomilek.  

Octomilky snadno nalákáte na sladký džus. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Octomilky nekoušou ani nepřenášejí žádné nemoci. Citlivější jedince však potrápit mohou, zejména jejich trávicí ústrojí. Přenášejí totiž různé bakterie a plísně, které se mohou stát zdrojem zažívacích problémů. V žádném případě byste tak neměli konzumovat napadené ovoce, ani pokud odkrojíte napadený kousek. 

Zdravim, posledni odstavec > " Přenášejí totiž různé baterie a plísně, které ....." asi neni pravdivy, ze ? ;-)

Chci prosím více baterií od octomilek. Jestli přenášejí baterie, nevypadají tak zle.

Najlepsie sa mi osvedcila zmes sirupu (alebo proste len vody s cukrom), octu a Jaru. Netreba ani vymyslat s potravinarskou foliou, ked je tam Jar, uz neodletia. Za 2-3 dni kuchyna bez drozofil :-)

octomilky s oblibou sedají i na okna a další plochy. Pár minut s vysavačem a je hotovo. Děláme to tak už pár let a funguje to daleko líp, než lapače. Vysavač je odchytává i ve vzduchu, nemají sílu, alni rychlost, aby zdrhly. 2x týdně se to dá vydržet. A nastražené ovoce ve velké sklenici od okurek a potom vysavač, taky slušná zábava.

Odpadky vynášet obden - menší objemy, častěji (mikroteňáky nás obchody bohatě zásobují s každým nákupem).
Odpad dřezu vzít občas hydroxidem sodným nebo savem, aby tam neměly mušky další zdroj potravy a místo pro kladení vajíček.