Jste zde

Zařizujete první kuchyň? Tady je seznam toho, bez čeho si nezavaříte

bílá minimalistická kuchyně Zdroj: Bigstockphoto
Zařizujete si svou první kuchyň? Připravili jsme pro vás seznam kuchyňského náčiní, bez kterého se v začátcích rozhodně neobejdete.

29. 12. 2021

Zařizování prvního bytu, potažmo kuchyně je velká událost, která obvykle spolkne spoustu peněz. Zpočátku se proto vyplatí pořídit si opravdu jen to nejnutnější. Pojďte s námi zjistit, jaké kuchyňské náčiní a nádobí by vám v první kuchyni nemělo chybět!

bigstock-elegance-interior-concept-pho-277257550.jpg

černá kuchyně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Při zařizování první kuchyně pamatujte na to, že kvantita by nikde neměla převažovat nad kvalitou.

Ostré nože jsou základ

Kuchyňské nože patří mezi nejpoužívanější kuchyňské nástroje, a proto se na nich rozhodně nevyplatí šetřit. Zpočátku proto zapomeňte na nejrůznější typy speciálních nožů a raději investujte do 1 až 2 kvalitních nožů z nerezové oceli, které vydrží mnoho let a které s trochou vaší šikovnosti zvládnou oloupat brambory, naporcovat maso a nakrájet ovoce, zeleninu i pečivo. Nůž však musí být vždy ostrý! 

bigstock-beautiful-modern-kitchen-inter-422794247.jpg

kuchyňské nářadí
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nejrůznější měchačky, obracečky a naběračky patří mezi nezbytné kuchyňské nástroje, které byste měli mít neustále po ruce. 

K nožům nezapomeňte dokoupit i kuchyňská prkénka na rozličné druhy potravin

Hrnce můžete koupit jednotlivě, výhodněji však vyjde celá sada

Sadu nádobí, která obvykle obsahuje hrnce, kastroly, rendlíky a pokličky, pořídíte bez problémů do tisícovky. Vydrží vám však pouze pár let a jídlo bude mít tendenci se připalovat. I tady se proto vyplatí investovat do několikadílné sady nebo jen do pár hrnců, které postupem času budete doplňovat o další.

V kuchyni by však rozhodně neměl chybět hrnec o objemu 2,5 až 3 litry, kastrol i rendlík s dlouhou rukojetí a samozřejmě pokličky. Ideálně v provedení, které je vhodné i do trouby

bigstock-household-appliances-pressur-435579728.jpg

tlakový hrnec na plotně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vyšší investice do tlakového hrnce se vyplatí! Ušetří nejen váš čas, ale i vaši peněženku. 

Sadu hrnců doplňte i o hlubší pánev o průměru okolo 28 cm z kvalitního materiálu, kterou využijete nejen ke smažení steaků, ale i k přípravě rizota nebo čínských nudlí.

Talíře a skleničky pro každého člena rodiny 

Jídelní souprava v jednotném designu je základem pro dokonalý požitek z jídla. Množství nejrůznějších talířů, větších i menších skleniček, hrníčků a misek proto přizpůsobte počtu členů v domácnosti. Za minimum se považuje dvojnásobek počtu osob. Výhodnější je však větší množství! Zvláště pokud využíváte myčku na nádobí, která umyje naráz i několik sad nádobí, nebo v případě častějších rodinných oslav. 

Nepostradatelní pomocníci každé pekařky

Váleček, vál, větší mísa, různé pečicí formy, pekáč i plech patří k nezbytné výbavě každé pekařky. Při pořizování základního nádobí na pečení je však potřeba zvážit, jaké nádobí skutečně využijete, a do kterého se tak vyplatí investovat. Vybírat můžete mezi nejrůznějšími velikostmi, tvary a materiály. U pečicích forem jistě ale oceníte nepřilnavý povrch, díky kterému nemusíte formu vymazávat tukem. 

bigstock-collection-of-natural-linen-ki-436263503.jpg

látkové lněné utěrky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Látkové utěrky jsou nezbytným doplňkem každé kuchyně. Nezapomeňte je však měnit každý den. 

Praktické kuchyňské pomůcky se určitě budou hodit

Struhadlo, lis na česnek, cedník, škrabka, brousek, palička na maso, otvírák na konzervy, kuchyňská stěrka, vývrtka na víno a váha jsou nezbytné maličkosti, na které si vzpomenete, až když je budete potřebovat.

Ve většině případů lze tyto drobnosti s trochou vaší šikovnosti nahradit běžným kuchyňským náčiním, počítejte však s tím, že se mnohem více zapotíte. 

Zdroje:

  • https://magazin.recepty.cz/clanky/zarizujete-kuchyn-tohle-vybaveni-by-v-ni-nemelo-chybet-629.html
  • https://www.biano.cz/magazin/zakladni-vybaveni-prvni-kuchyne-jake-nadobi-by-vam-nemelo-chybet
  • https://zena.aktualne.cz/bydleni/prvni-kuchyne-14-veci-ktere-vam-nesmi-chybet/r~i:article:759608/
  • https://www.kucharkaprodceru.cz/vychytavky-do-kuchyne-pro-zacatecniky/