Jste zde

Výpočet spotřeby plynu

výpočet spotřeby plynu Zdroj: usetreno.cz
Plyn je jedním z nejvýznamnějších zdrojů energie, který domácnosti využívají k vytápění domů, ale i ohřevu vody a vaření jídla. Proto je důležité mít přehled o tom, jak na výpočet spotřeby plynu. My vám poradíme, jak přesně to udělat.

16. 5. 2023

Jak zjistit průměrnou spotřebu? 

Nejlepší je zjišťovat si spotřebu plynu pravidelně, například každý měsíc. Pro průměrnou denní spotřebu to pak můžete zkusit po 24 hodinách. Údaje vám jednoduše poskytne plynoměr, kde si stačí zapsat číslo spotřeby v metrech krychlových (m³). Ty je pak nutné převést na kilowatthodiny (kWh). Toho dosáhnete tak, že počet kubíků v m³ vynásobíte číslem 10,55.  

Spotřeba plynu podle vyúčtování 

Dalším vodítkem je dlouhodobá spotřeba plynu pomocí údajů ve vyúčtování. Tento výpočet provádí dodavatel, který ale potřebuje znát větší množství údajů, a sice: 

  • objemový koeficient, 
  • spalné teplo, 
  • počet odebraných kubíků. 

Kolik zaplatíte za plyn? 

Cena plynu závisí na tom, jak moc a k čemu plyn v domácnosti využíváte a dále také na regulované a neregulované složce.  

Regulovaná složka obsahuje poplatky, které pro všechny stejně každoročně nastavuje Energetický regulační úřad (ERÚ) a nemůžete je nijak ovlivnit. Naopak ovlivnit lze cenu za neregulovanou složku, protože tu si každý dodavatel určuje vlastní. Záleží tedy na vás, jakou smlouvu a s jakým dodavatelem si sjednáte.  

Díky nám si jednoduše vypočítáte pravidelné náklady za plyn, ať už jím jen topíte, nebo i vaříte. To vám pomůže regulovat vaši spotřebu a snižovat náklady za energie.