Jste zde

Vybíráte kysané zelí v obchodě? Pár tipů jak na to, aby mělo výhody toho domácího

jak vybrat zelí Zdroj: Bigstockphoto
Ze všech stran se na nás valí informace o důležitosti konzumace superpotravin. Utrácíme majlant za goji, modrofialové bobulky acai nebo velejemný čaj matcha. Ty nejpřirozenější a nejlevnější superpotraviny přitom máme přímo pod nosem!

21. 7. 2021

O čem je řeč? O lahůdce, na které si zakládaly už naše babičky a jejich maminky. Následující řádky budou věnovány kysanému zelí, které je plné vitamínů, a minerálních látek, bez kterých se naše tělo jednoduše neobejde.

Pokud zrovna nemáte po ruce soudek toho po domácku naloženého a vydáváte se pro něj do obchodu, máme pro vás pár rad a tipů, jak kvalitní kysané zelí vybrat tak, abyste si doopravdy pochutnali a využili všech jeho benefitů.

Proč naše tělo kysané zelí potřebuje?

Zelí obsahuje obrovské množství vitamínu C, které je zde zastoupeno v mnohem větší míře, než třeba v oblíbených citrusech. Zatímco ty k nám většinou putují z druhého konce světa, zelí je k dostání běžně na pultech obchodů i farmářských trzích v okolí. Pro naše tělo je tak tahle superpotravina mnohem přirozenější, než třeba zmíněné citrusy.

Zelí je zároveň významným antioxidantem obsahujícím cholin, betakaroten, lutein a flavonoidy. Pravidelné užívání luteinu snižuje riziko vzniku šedého zákalu a degenerativních onemocnění očí. Cholin zase napomáhá zabraňovat rozvoji aterosklerózy a povzbuzuje paměť.

Zmínit musíme i vysoký podíl rozpustné a nerozpustné vlákniny. Zatímco ta první zpomaluje pohyb potravy trávicím systémem a vstřebávání sacharidů, čímž brání kolísání hladiny cukru v krvi, druhý typ vlákniny naopak dobře vstřebává vodu, změkčuje stolici a udržuje střeva v pohybu. Pravidelnou konzumaci zelí by proto měli zvážit především ti jedinci, které trápí zažívání nebo trávení.

bigstock-sauerkraut-fermented-salad-ho-377369818.jpg

kysané zelí
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kysané zelí je superpotravina! Není tedy třeba složitě pátrat po exotických plodinách.

Zelí obsahuje též méně známý vitamín U, který působí proti alergiím a podporuje metabolismus žaludeční sliznice. Sloučenina anthokyan naopak napomáhá potlačovat záněty způsobující srdeční onemocnění v těle. A obsažený chlorofyl se podílí a produkci hemoglobinu a díky tomu dochází i k čistění krve.

Kysané, nebo sterilizované?

Pokud zamíříte do obchodu, čeká vás skoro až Sofiina volba. Na pultech marketů totiž objevíte jak kysané, tak sterilované zelí. Jaký je mezi nimi rozdíl? Obecně lze říct, že kysaná forma je zdravější a pro tělo přirozenější volbou.

Zelí, které prošlo fermentací způsobenou bakteriemi mléčného kvašení, podporuje činnost střev, snižuje krevní tlak a v neposlední řadě zvyšuje odolnost organismu. Kysané zelí podporuje též zdraví naší kůže, cév, kostí a zubů. Pravidelná konzumace se podílí na správné regulaci nervové soustavy a vitamín K zase přispívá ke správnému srážení krve a pevnost kostí.

O fermentované zelenině, kam patří třeba i oblíbený korejský pokrm kimči, můžeme obecně říct, že je zdrojem prospěšných probiotik a je bohatá na vlákninu předcházející zácpě. Zároveň se také podílí na vylučování toxinů z těla prostřednictvím žluče.

Co se týče sterilovaného zelí, i to je konzervované mléčným kvašením, jenže v tomhle případě dochází zároveň i k tepelné úpravě a tím se znehodnocuje celá řada prospěšných látek, které bychom ze syrového a kvašeného zelí jinak mohli vytěžit ve větší dávce.

Specifickou formou zelí, které najdeme na pultech obchodů, je zelí naložené ve slaném nálevu. I tady proces kvašení proběhl za přítomnosti výše uvedených bakterií.

Jakmile ale zelí zkvasilo (zfermentovalo), výrobci do něj zpravidla přidají vodu s octem a sorbanem draselným (E202) nebo benzoanem sodným (E211). Aby zelí nehnědlo a zůstalo krásně bílé, může výrobce přidat ještě například disiřičitan draselný (E224), což ve finále zrovna není koktejl látek, které bychom chtěli do našeho těla dobrovolně a pravidelně vpravovat. Proto je ideální volbou zelí kysané. Jak ho ale vybrat a nešlápnout vedle?

5 kroků k výběru kvalitního kysaného zelí

  1. Vždy čtěte složení kysaného zelí: Poctivé kysané zelí by mělo obsahovat pouze zelí, kmín nebo hořčičné semínko a sůl. Nic víc, nic míň. Pokud zelí obsahuje vodu, ocet, cukr nebo sladidlo či konzervanty – jde o kysané zelí ve slaném nálevu, o kterém jsme se zmínili výše.
  2. Zelí vybírejte pouze z chladícího pultu nebo lednice: Tady nehraje roli, zda bude zelí ve sklenici, plastovém pytlíku nebo kbelíku. Vyhněte se ale naopak výrobkům, které stojí mimo lednici.
  3. Kontrolujte čerstvost výrobku: Zelí by nemělo být tepelně upraveno. Pokud na obalu najdete informaci o tom, že je sterilizováno, sterilováno, pasterizováno, pasterováno, tepelně upraveno apod., pak počítejte s tím, že takové zelí je zbaveno většiny prospěšných látek.
  4. Nekupujte zelí ve slaném nálevu: Důvody jsme si probrali o pár řádků výše.
  5. Nakupujte spíše u menších výrobců nebo na farmářských trzích: Pamatujte, že kvalitní kysané zelí bez konzervantů nabízí spíše menší výrobci na trzích, ve zdravých výživách a farmářských prodejnách.

Jak dostat z kysaného zelí maximum?

Věnovali jste spoustu času výběru kvalitního zelí a teď přichází čas na jeho zpracování. V ideálním případě konzumujte zelí syrové (klidně lžíci denně) a tepelně neupravené. Přidat ho můžete ke snídani, obědové příloze nebo do salátů, pomazánek, wrapů, tortil nebo palačinek

Zelí je možné různě dochutit třeba cibulkou, paprikou a rajčaty. Skvěle chutná i syrové kysané zelí, ze kterého jsme vymačkali šťávu a přimíchali do něj vařenou čočku nebo brambory a ochutili majoránkou či bazalkou.

Popíjet samozřejmě můžete i šťávu z kysaného zelí, kterou zjemníte medem v poměru jedna ku jedné. Zředit ji můžete i libovolným množstvím vody nebo mrkvové šťávy. Takto připravený nápoj vykazuje skvělé účinky při vředových a zánětlivých chorobách trávicího traktu, účinkuje detoxikačně a pomáhá při kožních chorobách. Tak co? Dáte téhle pochoutce šanci?

Použité zdroje:

  • https://www.biggerbolderbaking.com/celebration-mug-cake/
  • https://www.countryliving.com/food-drinks/g2364/mug-cakes/
  • https://tastesbetterfromscratch.com/vanilla-mug-cake/