Jste zde

Jak na kapří kosti v krku: Zkuste chleba, kysané zelí nebo marshmallow

kapří řízek Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nedokážete si představit štědrovečerní večeři bez ryby a salátu? Pak jste možná už nejednou řešili, jak se zbavit „rybí pomsty“ – kosti zapíchnuté v krku. Aby vás letos tenhle problém zbytečně netrápil, připojujeme rady, jak se ho zbavit.

12. 12. 2020

Zapíchnutá kost v krku není v naprosté většině případů život ohrožující problém. Proto nezmatkujte, nepanikařte a zůstaňte v klidu. Pokud vás netrápí žádné vážné příznaky (například úplné ucpání dýchacích cest, porucha vědomí, silné krvácení apod.), nevolejte záchrannou službu. Od kosti si totiž dokážete pomoct sami.

Dejte si chleba

Větší kousek chleba nebo nějaké jiné hutnější sousto má velký potenciál kost zachytit a posunout ji dále do zažívacího traktu. Snažte se spolknout pokud možno co největší sousto a počkejte, co to se zaseknutou kostí v krku udělá.

bigstock-sick-couple-having-cold-and-so-380727211.jpg

kost zapíchnutá v krku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Pokud se vám do krku zapíchne kost, nepanikařte. Většinou se vám ji velmi snadno podaří odstranit.

Dopřejte si bramboru

Podobně jako chleba zafunguje i větší kus uvařené brambory, která vám třeba zbyde z přípravy bramborového salátu. Bramboru párkrát pokousejte a snažte se opět spolknout co možná největší sousto. Kost by se do brambory měla zapíchnout a opět společně se soustem putovat dál.

Pochutnejte si na marshmallows

Oblíbené pěnové bonbony můžou představovat účinnou a dokonce ještě chutnou variantu, jak se kosti v krku snadno zbavit. Pokud to zvládnete, zkuste si do pusy „nacpat“ klidně i několik bonbonů. Ty požmoulejte a vzniklou hmotu polkněte. Po kosti by neměly být ani památky.

Napijte se

Pokud máte stále pocit cizího tělesa zaseknutého v krku, pořádně se napijte. Voda v tomhle případě není tak úplně vhodná. Proto je dobré volit „hutnější“ nápoj třeba v podobě ovocného nebo zeleninového smoothie, či džusu.

bigstock-crucian-carp-6219699.jpg

rybí kosti
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Od rybí kosti vám může pomoci například pěnový bonbón nebo hutný zeleninový džus.

Vyzkoušejte kyselé zelí a ocet

Stejně jako chléb, brambora nebo marshmallows vám může od kosti zaseknuté v krku ulevit i pořádné sousto kysaného zelí a lok octa. Kyselina v něm obsažená totiž dokáže tenkou kost narušit a snáz ji proto spolknete.

Olivový olej neuškodí

Pokud zvládnete spolknout lžíci nebo dvě olivového oleje, vyzkoušejte i tenhle léty prověřený trik. Olivový olej totiž pokryje výstelku krku a kost samotnou, což vám usnadní její následné spolknutí.

Kašlejte a zkuste kost odstranit mechanicky

Pokud nic z výše uvedeného nepomáhá, můžete kost zkusit vykašlat. Jestliže se zasekla blízko jazyka, zkuste ji odstranit i mechanicky prsty. Jen pozor na to, ať se kosti nezbavíte na úkor právě snězené večeře.

Pokud nic z výše uvedeného nepomůže a kost vám v krku nepříjemně zavazí, návštěvě ORL se nevyhnete. Není se ale čeho bát, lékař kost šetrně odstraní během několika málo chvilek.