Jste zde

Viessmann radí: Jak získat kotlíkovou dotaci na nový kotel?

Zdroj: Viessmann
Kotlíková dotace je dlouhodobý projekt Ministerstva životního prostředí a za cíl si klade modernizovat staré kotle v domácnostech napříč Českou republikou. I vy můžete využít peněz na nový kotel, jen je nutné vyplnit několik formulářů. Jaké? Čtěte dál.

23. 7. 2018

Abyste mohli žádat o kotlíkovou dotaci, musíte většinu domu vytápět kotlem na pevná paliva s ručním přikládáním. Kotel musí spadat do 1. nebo 2. emisní třídy. Emisní třídu vašeho kotle lze dohledat na výrobním štítku. Pokud kotel nemá svůj výrobní štítek, s největší pravděpodobností do těchto tříd spadat bude.

Díky dotaci můžete získat zpět část finančních prostředků, které jste použili na nákup nového kotle a ještě počítat s další pravidelnou úsporou za ušetřené energie.

V České republice je 360 tisíc nevyhovujících kotlů a kotlíková dotace může pokrýt výměnu až 100 tisíc. Dotaci lze využít na tepelná čerpadla, kotle na biomasu, i automatické kotle na uhlí a biomasu a plynové kondenzační kotle.

Právě plynové kondenzační kotle patří mezi velice oblíbené pro svou vysokou účinnost až 98 %, nízkou spotřebu plynu, snadnou obsluhu i menší stavební úpravy nutné při výměně. Dotace na plynové kondenzační kotle hradí až 75 % z pořizovací ceny, maximálně do výše 75 000 Kč.

Jak získat kotlíkovou dotaci?

1. Sledujte informace vydávané svým krajským úřadem. Podmínky, potřebné dokumenty i časové rozmezí si úřady řídí sami a tak jsou mezi jednotlivými kraji rozdíly.

2. Zaregistrujte se do systému a vyplňte elektronickou žádost. Před vyplněním žádosti je nutné vědět, o jaký typ nového kotle budete žádat, jaké jsou parametry stávajícího kotle a finanční rozpočet na modernizaci.

3. Po odeslání žádosti máte několik dní na dodání všech dokumentů. Ve druhé fázi kotlíkové dotace se formuláře odesílaly v elektronické podobě, ale i tak je čas omezený a doporučujeme mít dokumenty připravené dopředu.

Dokumenty k podání žádosti jsou:

- fotodokumentace stávajícího kotle,

- doklad o kontrole provozu stávajícího kotle,

- souhlas s realizací spoluvlastníka nemovitosti,

-formulář žádosti.

4. Pokud bude vaše žádost schválena, je nutné podepsat smlouvu o poskytnutí podpory a do deseti měsíců doložit kompletní podklady o provedení modernizace.

Těmi jsou:

- závěrečná zpráva obsahující stručný popis realizované akce,

- kopie bankovního výpisu dokládající zaplacení faktury,

- fotodokumentaci nového zdroje vytápění,

- potvrzení o ekologické likvidaci původního kotle,

- protokol o instalaci nového zdroje příslušnou osobou

- účetní doklady, vztahující se k uznatelným nákladům.

5. Po doložení veškeré dokumentace vám krajský úřad vyplatí dotaci.

Nárok na dotaci není automatický a je důležité dodržet všechny termíny odevzdání, jinak o dotaci přijdete. Do roku 2022 bude vyhlášena i třetí výzva kotlíkové dotace. Promyslete modernizaci vašeho zařízení. S výběrem vhodného kotle vám s radostí pomůžou odborníci ze společnosti Viessmann