Jste zde

Velikonoční kraslice kreativně: Pomozte si rýží nebo silonkami

kraslice ubrousková technika Zdroj: Bigstockphoto
Chcete, aby si od vás koledníci odnesli ta nejkrásnější velikonoční vajíčka? Pak zapomeňte na tradiční barvení vajíček a nechte se inspirovat originálními a přitom jednoduchými technikami, kterými můžete vaše vajíčka vylepšit.

31. 3. 2023

Velikonoční vajíčko patří k jednomu ze symbolů Velikonoc. Symbolizuje zrození nového života, úrodu, plodnost a příchod jara. Podle archeologických nálezů zdobili vajíčka už v pravěku. Tato tradice přetrvala dodnes. Tady je pár originálních nápadů jak na to. 

Kraslice jako výslužka pro koledníky

Před samotným zdobením vajíček je důležité uvědomit si, jestli vajíčka budou sloužit jako dekorace, nebo je budete rozdávat koledníkům. Na chemická barviva, fixy a lepidlo je nutné zapomenout v případě, že vajíčka budete rozdávat jako výslužku.

Škodlivé látky by se totiž mohly dostat do vajíčka. V případě, že vajíčko bude sloužit jako dekorace, pak máte při zdobení v podstatě volnou ruku. 

bigstock-174824476.jpg

obarvené vajíčko ze silonky
Zdroj: 
Bigstockphoto
K vytvoření takového to vajíčka nepotřebujete nic speciálního. Postačí vám obyčejná silonka.

Stačí silonka, listy a je hotovo 

Vskutku jednoduše můžete ozvláštnit tradiční způsob barvení vajíček. K vytvoření originálního vajíčka vám postačí pouze silonka. Vajíčko očistěte a spolu s jakýmkoliv lístkem jej umístěte do silonky a pevně jej stáhněte gumičkou. Takto připravené vajíčko pak jednoduše obarvěte způsobem, jakým jste zvyklí.

Snadno tak vyčarujete barevné vajíčko s přírodním jarním obtiskem. Krásně vzorované vajíčko také můžete vykouzlit za pomoci kousku záclony, krajky nebo obyčejné gázy. Princip této techniky je naprosto stejný. 

Nejen malované, ale i háčkované 

Další originální velikonoční vajíčko si můžete vytvořit pomocí bavlnky či háčkovací příze. Technika sice zabere více času, ale výsledek stojí za to. Zručnější hospodyňky mohou vajíčko obháčkovat. Ty méně zručné si mohou uháčkovat jeden či více delších řetízků z různých barev a ty na vajíčko dokola nalepit. 

bigstock-easter-eggs-wrapped-woolen-str-171942764.jpg

vajíčka obalená bavlnkou
Zdroj: 
Bigstockphoto
Neumíte háčkovat? Varianta existuje i pro vás. Vajíčko omotejte jednoduše bavlnkou.

Ozvláštnit navíc můžete i takto obháčkované vajíčko. Nádherně vypadají ozdoby z filcové látky. Vystřihnout a nalepit na vajíčko si tak můžete různé kytičky, zvířátka nebo jiné jarní motivy. Děti jistě ocení výrobu zvířátek. Z krepového papíru nebo látky dotvořte králičí ouška nebo slepičí hřebínek. Dokonalosti docílíte pohyblivými očky, která lze sehnat v každém papírnictví. 

Tečkovaný efekt za pomoci rýže 

Kouzelné velikonoční vajíčko také vykouzlíte za pomoci rýže. Jednou z možností je rýži na vajíčko nalepit, nicméně naše technika spočívá v něčem jiném. Syrovou rýži spolu s pár kapkami tekutého barviva uzavřete do nádoby a proklepte. Pak už stačí jen otevřít, vložit vajíčko a znovu proklepat. Kouzelný efekt je na světě. 

Mozaikové vajíčko 

Nádhernou dekoraci vám jistě vykouzlí mozaikové vajíčko. Jeho výroba není obzvlášť složitá, nicméně vyžaduje jistou dávku trpělivosti.  Princip této techniky je jednoduchý. Skořápky různé velikosti hnědého vajíčka lepte za pomoci lepidla na bílé vajíčko. Nebo naopak. Mozaiku však můžete vytvořit i z jiných dvou barev. 

Tip: Nakreslete si na vajíčko jednoduchý velikonoční motiv. Nejlépe tužkou, kterou snadno dostane ze skořápky pryč. Skořápkami pak vyplňte pouze tento motiv.  

Komiksové vajíčko 

Při zdobení vajíček můžete také využít ubrouskovou techniku a tímto způsobem nalepit na vajíčko velikonoční motiv. Podobným způsobem můžete využit i noviny nebo časopis. Skvělého efektu docílíte při použití komiksového časopisu.  Noviny si natrhejte na kousky velikosti přibližně jednoho centimetru. Kousky pak lepte přes sebe nebo jeden vedle druhého na vajíčko. 

Velikonočním vajíčkům můžete vdechnout i nádech luxusu. Postačí vám jen černý nesmývatelný fix a bílé vajíčko. Vaší kreativitě se při malování meze nekladou. Pomocí fixu můžete vytvořit i vtipná velikonoční vajíčka. Nechce se vám vajíčka obarvovat? Pak na bílé vajíčko napište „červené“ na druhé pak „žluté“ a podobně.  Koledníkům tím jistě vyrazíte dech.

Zdroje:

  • https://www.homeincube.cz/netradicni-zdobeni-velikonocnich-vajicek-aneb-pojmete-tuto-tradici-konecne-svem/
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/50-netradicnich-zpusobu-jak-letos-ozdobit-velikonocni-vajicka
  • https://prozeny.blesk.cz/barveni-vajec-lakem-na-nehty
  • https://vitalweb.cz/884/netradicni-zdobeni-vajicek-aneb-udelejte-si-hezke-velikonoce-i-bez-koledniku
  • https://www.bonami.cz/c/7-tipu-jak-jednoduse-ozdobit-velikonocni-vajicka