Jste zde

Jarní velikonoční věnec: Inspirujte se parádou za pár korun!

velikonoční věnec s křepelčími vajíčky Zdroj: Bigstockphoto
Přivítejte velikonoční svátky s plnou parádou a vyrobte si s námi originální velikonoční věnec. Popusťte uzdu své fantazii a vytvořte si věnec, který bude přesně podle vašeho gusta a nebude vás téměř nic stát.

17. 3. 2023

Velikonoční věnec patří mezi oblíbené velikonoční dekorace. Zavěšený na vchodových dveřích, v okně nebo jen tak položený na slavnostním stole vám může dělat parádu po celé Velikonoce. Jeho výroba není nijak složitá. Důležitá je jen trocha zručnosti a vaše kreativita. Použitým dekoracím a způsobu zdobení se meze nekladou. Naopak.

Věděli jste, že kulatý tvar velikonočního věnce v sobě ukrývá symboliku? V křesťanském náboženství symbolizuje věčnost a znovuzrození.

bigstock-223945105.jpg

originální velikonoční věnec
Zdroj: 
Bigstockphoto
Velikonoce už pomalu, ale jistě klepou na dveře. Nechte se inspirovat a vyrobte si s námi originální velikonoční věnec!

Sousedi vám budou závidět

Zakoupit si velikonoční věnec je to nejlehčí, co můžete udělat. Jste si však jisti, že chcete utrácet několik stovek korun, když výroba vlastního vyjde na několik desítek korun? Navíc ten váš bude jedinečný a přesně podle vás. Zapojíte-li do výroby i vaše děti, chvíle strávené s nimi vám nikdo nevezme a z věnce budete mít radost nejen vy, ale i vaše ratolesti.

Jdeme na to!

Jako první si připravte základ. Zakoupit si můžete buď slaměný nebo polyesterový věnec, nebo si základ můžete jednoduše vyrobit. Stačit vám bude pouze kartón a ostré nůžky. Těmi si z kartónu vystřihněte vámi vybranými tvar. Zůstat můžete u klasického tvaru kruhu. Velmi dobře však vypadá i základ ve tvaru králíčka či velikonočního vajíčka.

bigstock-easter-wreath-eggs-decoration-181315372.jpg

kartonový základ pro věnec
Zdroj: 
Bigstockphoto
Základ vašeho velikonočního věnce může tvořit i karton obmotaný dekorační trávou či sisalem.

Pokud jste se svým základem spokojeni, můžete se vrhnout na mnohem zábavnější a kreativnější část tvoření, a to na samotné dekorování velikonočního věnce. Způsobů zdobení a drobných dekoračních předmětů máte na výběr hned několik. V prvé řadě však zakryjte základ.

Zakryjte základ

K zakrytí základu můžete využít kratší větvičky, které připevníte pomocí tavné pistole. Nejprve začněte většími a na zakrytí menších mezer použijte drobnější. K zakrytí můžete použít i vyfouknutá a umytá vajíčka.

S jejich sběrem byste však měli začít co nejdříve! Budete jich potřebovat opravdu hromadu. Nabarvená vajíčka temperami nebo akrylovými barvami pak postupně přilepujte na základ. Mezery mezi nimi můžete zakrýt barevnými pírky nebo kusy látek. Základ také můžete obmotat barevnými stuhami.

bigstock-easter-wreath-on-yellow-orange-221501335.jpg

vyfoukaná vajíčka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Věnec vyrobený z vyfouklých vajíček je křehký. Pokud máte obavu, že u vás dlouho nevydrží, vyměňte křehká vajíčka za vajíčka z polyesteru, která můžete nabarvit temperami či akrylovými barvami.

Finální dekorování už záleží jen na vás. Mějte však na mysli, že v jednoduchosti je krása. Využít můžete živé i umělé květiny, drobná křepelčí vajíčka, motýlky, kuřátka a jiné předměty, které symbolizují jaro. Pořídit se dají i drobné dřevěné velikonoční předměty, které na věnec upevníte pomocí tavné pistole.

bigstock-children-s-easter-gift-wreath-220884574.jpg

papírový velikonoční věnec
Zdroj: 
Bigstockphoto
Výrobu papírového velikonočního věnce zvládnou jistě i vaše děti.

Základ z proutí či buxusu

Jste-li zručnější, základ můžete vytvořit ze stálozeleného keře zimostrázu či z vrbového proutí, které je k výrobě nejlepší. Je ohebné, tudíž se s ním snadno pracuje. Proutí či větvičky keře svažte do kruhu a zafixujte je pomocí vlasce, drátku nebo provázku.

Skvělým doplňkem proutěného věnce mohou být větvičky břečťanu vpletené do proutí, různé kvítky, skořápky a křepelčí vajíčka. Věnec ze zimostrázu neboli buxusu pak rozsviťte barevnými vajíčky, květy zlatého deště nebo třešňovými květy, různobarevnými stuhami či pírky.

bigstock-easter-wreath-85980629.jpg

závěsný věnec
Zdroj: 
Bigstockphoto

bigstock-165093689.jpg

květinový velikonoční věnec
Zdroj: 
Bigstockphoto

bigstock-168362873.jpg

věnec z kočiček
Zdroj: 
Bigstockphoto

bigstock-224026855.jpg

zelený velikonoční věnec
Zdroj: 
Bigstockphoto

Zdroje:

  • https://primainspirace.cz/2023/03/04/17-krasnych-velikonocnich-vencu-na-vase-dvere-inspirace-pro-vsechny/
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/velikonocni-dekorace-inspirujte-se-temi-nejkrasnejsimi
  • https://primanapady.cz/clanek-33636-nacerpejte-inspiraci-pro-vyrobu-velikonocniho-vence
  • https://www.nejendekorace.cz/Velikonocni-vence-c79_47_3.htm
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/inspirujte-se-velikonocni-vence-na-dvere-i-do-bytu-30356.html