Jste zde

Údržba trávníku po zimě: Mech patří jen do pohádek

Zdroj: Thomas Frejek

A je to tady! Příroda se rozhodla, že si z nás už nehodlá dělat legraci a přestala konečně prokládat hezké dny přívaly vody a sněhu. Nastal čas, abychom trávník zbavili následků zimy a těchto pohrom. Zvládne to každý.

26. 4. 2013

Pokud už několik týdnů vášnivě sníte o tom, že se převléknete do tepláků a vyzbrojeni hráběmi vyrazíte ven, musíte být v tomto období na vrcholu blaha. Zahradním pracím teď počasí opravdu přeje. Je tedy načase oživit trávník a zbavit ho všech potíží, kterými po těžké době trpí.

Co roste na zahradě kromě trávy? U mnohých z nás zelenina. Přečtěte si o jejím pěstování:

Údržba trávníku: nejdříve se musí nadechnout

Čím začít oživování travnaté plochy? Přece tím, co každý živý organismus potřebuje k životu, kyslíkem! Provzdušnění je základ. Tenhle úkon báječně zjednoduší praktická udělátka jako vertikutátor nebo vertikutační hrábě. Tomu, kdo má zahradu menších rozměrů a hodně trpělivosti a síly ale postačí i obyčejné hrábě, ovšem hloubku řezu do tří až pěti milimetrů si asi těžko nastaví.

udrzba-travniku-2

Sekačka? Pro tohohle panamského sekáče věc naprosto zbytečná. Tímto způsobem se lépe zkracují okraje trávníku. Zdroj: Rich Young

Pohádku z mechu a kapradí na zahradě nechceme!

Dále bychom měli odstranit jeden z největších problémů nepříliš dobře udržovaných trávníků – mechy. To samotné není nijak složité. Buďto si to s ním vyřídíme chemicky běžně dostupnými prostředky na jeho hubení, nebo pěkně postaru ručně. Když s ním skoncujeme, měli bychom se také postarat o to, aby zmizely i odumřelé mechy. Sice dále nerostou, nicméně trávník stále zaneřáďují.

Hlavně si potom musíme dát pozor, aby se potíže s růstem a přemnožení mechu neopakovaly. Jak toho docílit? Řešení může být více, záleží na tom, co přesně v dané lokalitě růstu mechu napomáhalo. Pravděpodobně půjde o nadměrný stín, velkou vlhkost či kombinaci obojího. Udělat v zahradě drenáž, prořezávat stromy nebo nejlépe obojí by mělo zabrat.

Slunce vylezlo, přivítejte ho! Jak? Inspirujte se v našich zahradních článcích:

udrzba-travniku-3

Golfový trávník musí mít tu nejlepší kvalitu. Na jeho údržbě pracují celé týmy. Zdroj: kulicki

Plevel je hlavní nepřítel údržby trávníku

Vedle mechu, krtků, slimáků a zlodějů patří k nejnepříjemnějším nezvaným hostům zahrad také plevel. Odstranit ho lze mechanicky, vystavujeme se ale nebezpečí zanechání části vytrženého kořene v zemi a následného dalšího růstu. Chemické hubení má vyšší účinnost, měli bychom ale prostředky aplikovat úzkou hubicí a co nejpřesněji, jinak zničíme i to, co se snažíme ochránit.

Poté, co se vypořádáme s mechem a plevelem, může se stát, že nám toho na trávě moc nezbyde. Bude proto nutné trochu hnojit, obchody a zahradnictví distribuují širokou škálu sortimentu od granulí po postřiky.

Jak na trávník? Kamenem!

Nejřidší plochy musíme dosít. Lze také zvolit jinou možnost. Prořídlé plochy nahradíme zbrusu novými prvky zahrady, třeba nášlapnými kameny, které vytvoří na pozemku cestičku. Ze zimní nouze tak vznikne ctnost.

Zatravněné plochy pak musíme pravidelně sekat. Na to, jak část, neexistuje univerzální odpověď. Záleží na druhu trávy a na specifických místních podmínkách. Asi vám příliš nepomůžeme, když poradíme, že byste to měli provádět ve Werichovsko – Burianovském duchu přiměřeně. Uvádí se ale, že by tráva po sekání měla dosahovat výšky okolo tří centimetrů.

Teď už ale nebudeme zdržovat a necháme Vás, abyste si v klidu vzali tepláky, rukavice a vidle a vyrazili ven zvelebovat zahrádku.

Dnešní technologie umožňují surfovat po facebooku i na zahradě. Připojte se k našim fanouškům třeba pod jabloní nebo u bazénu!