Jste zde

Nejlepší sekačky na trávu pro rok 2023

Zdroj: Envato, Jarabák, Riwall, Hecht
Inspirujte se z nabídky moderních sekaček na trávu pro rok 2023. Vybrali jsme pro vás nejzajímavější a nejlépe hodnocené sekačky pro kultivaci vaší zahrady.

31. 10. 2022

Jak vybrat sekačku na zahradu

Není zahradník jako zahradník a není trávník jako trávník. To, pro jaký typ sekačky na trávu se rozhodnete, určí charakter vašeho pozemku a vy. Konkrétně se jedná o velikost plochy pozemku a jeho terén, dostupnost elektrické energie a vaše preference a nároky.

Začněte u pohonu a podle něj se posunete dál. A že na výběr je. Pořídit můžete sekačky benzínové, elektrické a akumulátorové.

sekacka-weibang-wb-456-scve-6in1.jpg

Zdroj: 
Envato, Jarabák, Riwall, Hecht
Sekačka weibang

Benzínové sekačky

Hledáte volnost při sekání a nejvyšší možný výkon? Nezáleží vám na hluku a vyšší hmotnosti stroje? S benzínovou sekačkou vás čeká sekání bez omezení délkou kabelu či kapacitou baterie. Benzín můžete kdykoliv dolít a pokračovat v sečení.

Benzínový stroj je ideální především pro rozsáhlé plochy (do cca 1 800 m2 – pak již pořiďte spíše traktůrek), ale také pro každého, kdo vyžaduje klasiku a vysoký výkon, větší šíři záběru sekání a větší sběrný koš.

Benzínová sekačka není vhodná do svažitých terénů kvůli přelévání paliva do motoru, ani pro ekologické nadšence.

Vybrali jsme pro vás nejlepší benzínové sekačky pro rok 2023:

  • Riwall PRO RPM 5135
  • VeGA 752 SXH GCV 5in1
  • VeGA 545 SXHE 7in1

benzinova-sekacka-riwall-pro-rpm-5135-4v1.jpg

Zdroj: 
Riwall
Riwall sekačka

Elektrické sekačky

U elektrické sekačky musíte počítat s tím, kabel bude všude s vámi. Proto je důležitá jeho promyslet, jestli prodlužovací kabel dostačí všude, kam potřebujete. Pokud však hledáte méně hlučný a obratný stroj, vsaďte na ni.

Hodí se pro plochy do velikosti 800 m2.

Elektrické sekačky jsou vhodné do svažitého i členitého terénu a na menší zahrady okolo městských domů.

Nejlepší elektrické sekačky pro rok 2023

  • Makita ELM4121
  • Bosch ARM 32 Ergoflex
  • Fieldmann FZR 2021-E

sekacka-fieldmann-fzr-2021.jpg

Zdroj: 
Envato, Jarabák, Riwall, Hecht
Sekačka Fieldmann

Akumulátorové sekačky

Akumulátorové sekačky jsou elektrickým sekačkám podobné, a to především pohonem na elektromotor. Pokud se chcete vyhnout napájení sekačky pomocí kabelu, bude pro vás motor poháněný baterií ideální volba.

Nejlepší akumulátorové sekačky pro rok 2023

  • Makita DLM382Z
  • Riwall Pro Ralm 4640Spi
  • Bosch CityMower 18V-32-300

sekacka-makita-dlm432z.jpg

Zdroj: 
Envato, Jarabák, Riwall, Hecht
Makita sekačka

Sekačky podle konstrukce

Sekačky zmíněných pohonů se dále vyskytují v různých podobách co do typu konstrukce. Na trhu spatříte následující: Rotační, bubnové, vřetenové, lištové, strunové a robotické.

Rotační sekačky – nejběžnější druh sekaček na trávu. Mívají horizontálně posazený nůž, 4 kola, madlo a standardně velký sběrný koš. Výšku sekání si zpravidla můžete nastavit pomocí úpravy výšky koleček.

Bubnové sekačky – buben s noži se nachází v přední části sekačky. Otáčí se kolem své osy, čímž seká vzrostlou trávu, na kterou je ideální. Poznáte je také podle toho, že bývají bez sběrného koše, s terénními koly a většinou na benzínový pohon.

Vřetenové sekačky – pro ty, kdo chtějí mít trávník prvotřídní. Sečení zajišťují ostré úhlové nože, jež trávu netřepí. Vhodné pro nepříliš časté sekání. Vybírat můžete z mnoha druhů sběrných košů a z modelů benzínových, elektrických i ručních.

Lištové sekačky – pro velké rovné plochy. Perfektní na louky či do ovocných sadů. Setkáte se s benzínovými, ale i akumulátorovými modely.

Strunové sekačky – klasické strunovky na místa, kam se těžko dostanete. Sekají strunou podobně jako křovinořez, ovšem neporadí si (tak jako křovinořez) se silnějším křovím. Nejčastěji je najdete v elektrické nebo aku variantě.

Robotické sekačky – máte doma robotický vysavač? Pak si snadno představíte, jak funguje robotická sekačka. O trávník se zvládne starat bez vaší přítomnosti. Platí, že se hodí spíše na rovné plochy bez velkých překážek. Tento typ není vhodný pro každého, ale své šťastné majitele si vždy najde. Budete to vy?

benzinova-sekacka-vega-545-sxhe-7in1.jpg

Zdroj: 
Envato, Jarabák, Riwall, Hecht
Sekačka vega

Vybírejte podle funkcí sekačky

Máte již jasno v tom, jaký pohon a konstrukce je pro vás ta pravá? Pak vás jistě zaujme, že každá sekačka má jinou možnost funkcí a vybavenosti. Vybírat můžete z následujících:

Pohon s pojezdem – při práci s pojezdem se nenadřete, sekačka jezdí takřka sama.

Elektrický start – u benzínového modelu sekačky se běžně musí tahat za šňůru. Pokud se tomuto startu chcete vyhnout, hledejte funkci s elektrickým startem (kterou mají elektrické sekačky všechny.)

Mulčování – přejete si vyživovat trávník pomocí mulče? Pak vsaďte na tuto funkci, která posekanou trávu rozmělní.

Boční výhoz – máte velkou plochu pozemku a nechcete vždy trávu sbírat do koše? Funkce bočního výhozu se vám bude hodit.

Nastavení výšky sekání pákou – chcete se vyhnout nekomfortnímu nastavení výšky koleček, kde se musí řešit každé kolečko zvlášť? S pákou tento problém zmizí.

benzinova-sekacka-vega-854-sxh-gcv-5in1.jpg

Zdroj: 
Envato, Jarabák, Riwall, Hecht
Sekačka vega

Vybírejte podle vlastností sekačky

Šířka záběru – máte trávník na velké ploše? Pak se zajímejte o šířku záběru. Čím větší záběr sekačky, tím méně vašich kroků a menší únava. S velkým záběrem však samozřejmě přichází horší manevrování se sekačkou. Platí to nejvíc pro rotační sekačky.

Objem sběrného koše – velká sekačka, velký koš. A velký koš znamená i 70litrový. Pokud budete sekat menší plochu, postačí koš menší. Dávejte pozor především na materiál, kdy textilní vám odvede lepší práci díky proudění vzduchu. Plastový se oproti tomu lépe udržuje. Za pozornost stojí také to, jestli je možné sledovat naplněnost koše a naplánovat si tak trasu sekání.

Objem nádrže / délka přívodního kabelu

Neopomeňte ani tento aspekt. Větší plocha k sekání? Zvolte větší nádrž a vyhnete se neustálému dolévání paliva. Správná délka kabelu u elektrických modelů sekaček je pak nutností. Je však možné použít prodlužovací kabel, což je časté řešení zahrádkářů.

Byl pro vás článek užitečný? Věříme, že si vyberete nejlepší sekačku právě pro vás.