Jste zde

Jak a čím si usnadnit prořezávání stromů

pákové nůžky na větve Zdroj: Shutterstock
Pravidelné prořezávání dřevin je klíčové pro jejich zdravý růst a v případě ovocných stromů a keřů vám správný řez zajistí také bohatou úrodu. Které zahradní nářadí vám tuto práci výrazně usnadní? To se dočtete v dnešním článku.

11. 7. 2024

Dobře provedený řez podporuje tvorbu nových výhonů, zlepšuje přístup světla do koruny a pomáhá udržovat ideální tvar. Bez čeho se ovšem neobejdete jsou kvalitní zahradní nůžky. Načasování prořezávky se liší podle druhu dřeviny. Obecně platí, že jádroviny, jako jsou jabloně a hrušně, je ideální prořezávat v období vegetačního klidu od listopadu do března. Peckoviny jako třešně, višně nebo meruňky naopak vyžadují řez v létě, nejlépe po sklizni ovoce. U drobného ovoce, jako je rybíz nebo angrešt, se můžete pustit do zimního i letního řezu.

Ke všem těmto činnostem se vám budou hodit nůžky na větve, které zajistí precizní řez, aniž by jednotlivé rostliny poškodily.

Zahradnické nůžky

Klasické ruční zahradní nůžky jsou základem výbavy každého zahrádkáře. Jsou ideální pro stříhání tenkých větviček a výhonů do průměru asi 2,5 cm. Na trhu se můžete setkat se dvěma typy. Dvoučepelové nůžky jsou vhodné pro mladé a zelené větve. Poskytují čistý a přesný řez. Kovadlinkové nůžky se hodí spíše na suché a tvrdší větve. Řez tímto typem nůžek sice není tak čistý, na druhou stranu zvládnou i silnější větvičky.

zahradnicke-nuzky-shutterstock.jpg

zahradnické nůžky
Zdroj: 
Shutterstock

Pákové nůžky

Pro silnější větve (do průměru asi 4 cm) nebo tvarování stromů a keřů jsou ideální pákové nůžky. Díky dlouhým rukojetím a pákovému mechanismu umožňují vyvinout větší sílu při menší námaze. Některé modely mají nastavitelnou délku rukojeti, což oceníte při práci ve výškách.

Teleskopické nůžky a pily

Pro prořezávání ve výškách jsou neocenitelným pomocníkem. Ať už jde o teleskopické nůžky na větve nebo prořezávací pily, nastavitelná násada umožňuje dosáhnout i na vysoko položené větve bez použití žebříku. Délka násady bývá nastavitelná až do 4 metrů. Mnohé modely mají nastavitelný také úhel hlavice, což umožňuje přesný řez i v obtížně přístupných místech.

Ruční pilky

Na silnější větve, které už nůžky nezvládnou, se vám budou hodit ruční pilky. Ty mají speciálně tvarované zuby pro přesné řezání dřeva. Důležitá je ergonomická rukojeť, která zajistí pohodlné držení i při delší práci. Některé pilky mají dokonce sklopnou čepel pro bezpečné přenášení a skladování.

Akumulátoroví pomocníci

Pro náročnější práci nebo při prořezávání většího množství stromů oceníte nářadí poháněné baterií. Akumulátorové nůžky jsou ideální pro rychlé a efektivní prořezávání menších a středně velkých větví. Jsou lehké, snadno ovladatelné a zvládnou větve do průměru asi 3-4 cm. Práci umí výrazně urychlit i aku pilky, které zvládnou i silnější větve. Při výběru akumulátorového nářadí věnujte pozornost zejména výdrži baterie, době nabíjení a kompatibilitě s ostatním zahradním nářadím.

Pár slov na závěr

Teď už víte, jak si prořezávání stromů maximálně usnadnit a jaké nástroje se vám budou hodit. Nezapomeňte, že správně provedený řez je základ zdravého růstu a bohaté úrody. Ať už sáhnete po klasických zahradnických nůžkách, teleskopické pily nebo pilce poháněné baterií, věřte, že jejich pomoc při péči o svou zahradu rozhodně oceníte. Tak hurá do práce a ať vám to pěkně roste!