Jste zde

Jak doma vytvořit prostor pro meditaci: Chce to zemité tóny a časté větrání

meditační prostor Zdroj: Shutterstock
Naučte se odpočívat a vytvořte si doma vlastní relaxační koutek. Místo, kde vás nikdo nebude rušit a kde vám bude skutečně dobře. Máme pro vás několik rad a tipů, jak na to.

31. 8. 2023

Meditace je prastará a spolehlivá metoda, která vám pomůže zbavit se stresu i úzkostí, uvolnit tělo i mysl a načerpat novou energii. Aby však meditace byla účinná, je dobré ji proměnit v každodenní zvyk a najít si vhodný prostor, kde nebudete nikým a ničím rušeni a kde vám bude fajn. 

shutterstock_2188908123.jpg

béžový obývací pokoj
Zdroj: 
Shutterstock
V prostoru, který využíváte k meditaci, se neuchylujte k hádkám a neřešte v něm pracovní záležitosti! 

Mobilní telefon i počítač nechte za dveřmi

Meditaci můžete věnovat celou místnost, ale stačí i malý prostor, kde se můžete pohodlně usadit nebo položit. Důležité je zajistit ticho a prostor ve vás musí vzbuzovat pocit klidu a harmonie. Nikoliv pocity spěchu a starostí. Místo by také mělo jít snadno vyvětrat a mělo by působit čistě

Prostor vymalujte tlumenějšími barvami nebo zvolte zemité tóny, které mají nejen uklidňují efekt, ale také jsou trendy. 

shutterstock_1723320541.jpg

pokojovky k meditaci
Zdroj: 
Shutterstock
Relaxační prostor zútulněte bonsají nebo jinými pokojovými rostlinami. S jejich množstvím to však nepřežeňte! Při meditaci vám berou vzduch. 

Ideální je, když do místnosti proudí přirozené denní světlo. Nikoliv však příliš silné přímé slunce. Na večer použijte světelné řetězy, tlumenější umělé světlo nebo svíčky, které atmosféru ještě umocní. Dejte ale pozor, abyste je neumístili do blízkosti hořlavých materiálů. 

Plusem může být i příjemná, avšak velmi jemná vůně, která nedráždí. Sáhnout můžete nejen po svíčkách, ale i po vonných olejích nebo vonných tyčinkách. 

Prostor nepřeplácejte!

Místo si dotvořte podle sebe, ale vyhněte se zbytečnostem. Umístěte si sem předměty, které máte spojené s příjemnými pocity, meditační symboly, koberečky, pokojové květiny nebo třeba dnes velmi oblíbené motivační citáty. Vneste sem prvky přírody a vsaďte na přírodní materiály. 

Uvelebte se v pohodlném křesle, sedněte si na měkký polštář nebo si lehněte na zem na meditační podložku.  

shutterstock_2261442429.jpg

meditující žena
Zdroj: 
Shutterstock
Do relaxačního prostoru s sebou nenoste mobilní telefon, notebook ani jiné rozptylující předměty.

Vyvětrejte!

Do místnosti pusťte před i po meditaci čerstvý vzduch a udržujte spíše chladnější teplotu. Vyšší teplota ukolébává a znesnadňuje koncentraci. Při meditaci vám však nikdy nesmí být zima! Z toho důvodu si proto pořiďte i meditační šál nebo lehkou deku z příjemného materiálu. 

Zdroje:

  • www.spektrumzdravi.cz/rozvoj-osobnosti/skutecne-ucinna-meditace-7-tipu-jak-nenasilne-zacit-s-meditaci-od-ted-budete-konecne-vedet-jak-na-to
  • https://www.isic.cz/clanek/lifestyle/jak-si-vybavit-koutek-na-meditaci/
  • https://www.flexitylife.cz/tipy/zamilujte-si-sve-domaci-joga-studio--mame-5-tipu-jak-si-jej-vytvorit/
  • https://citymagazine.si/cs/4-tipy-jak-si-zaridit-meditacni-koutek-u-vas-doma/
  • https://www.alax.cz/alaxmag/7-tipu-jak-si-vytvorit-koutek-pro-nicim-nerusenou-meditaci/

Související články