Jste zde

Jak na suchý vzduch v bytě? Pomůže mokré prádlo, ale třeba i navlhčené záclony

žena roztahující záclony v okně Zdroj: Bigstockphoto
Suchý vzduch je snad ve všech českých domácnostech. Obecně s ním o něco víc bojují byty v panelových a bytových domech. Jak na to přijdete? Třeba častým kašlem, nebo dokonce únavou. Podívejte se, co se s tím dá dělat.

12. 11. 2023

Přes zimu, kdy se dost topí a minimálně větrá, je to problém. S jarem zase začínají mít potíže alergici, protože vzduch není tak vlhký jako v zimě. Suchého vzduchu se samozřejmě nezbavíme jen tak, ale můžeme ho účinně zvlhčovat. Způsobů je hned několik.

Jaká je správná vlhkost vzduchu?

Už máte doma vlhkoměr? Výborně. Ideální vlhkost je 45 až 60 %. Zle je ve chvíli, kdy nedosáhnete ani uvedené spodní hranice. Když se vejdete do zmíněného rozmezí, je to fajn, ale vždycky se můžete blížit i 60 % a bude vám doma o něco lépe.

Všichni shání zvlhčovač

Zvlhčovač je jednou, ne však jedinou možností. Můžete do něj zainvestovat podle libosti, ceny začínají na několika stokorunách a šplhají se i do řádu tisícovek. Dobrou zprávou je nejen to, že jsou účinné a s vaším problémem vám pomohou, ale i to, že dobře vypadají. Do dětského pokoje například pořídíte zvlhčovač ve tvaru květiny nebo zvířátka. Do obývacího pokoje či ložnice zase vsadíte na klasiku a eleganci. A je to.

bigstock-basket-with-clean-towels-on-ta-223634689_1.jpg

barevné ručníky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vlhkost v místnosti zvýší i prádlo, které v ní sušíte.

Parní, nebo ultrazvukové?

Některé zvlhčovače jsou dokonale moderní a jsou osazeny například LED světly, které vám oživí bydlení. Obvykle je rozdělujeme primárně podle toho, jak fungují – zda jsou parní, nebo ultrazvukové.

Zatímco parní jsou levnější, vyžadují obezřetnost, aby se někdo (děti především) neopařil, a taky jsou náročnější na provoz. Do ultrazvukového zvlhčovače zase zainvestujete na začátku a pak už vás moc nestojí. Právě tyto přístroje jsou lepší pro dlouhodobé a intenzivní používání.

Domácí zvlhčovače: Když si nechcete kupovat přístroj

Zvlhčit suchý vzduch ale můžete i jinak, jednoduše, levně a prakticky. Ve spoustě bytů v panelových domech lidé věší vyprané prádlo na skládací věšáky. Vlhkost z oblečení se vypařuje a vzduchu to jen a jen prospívá. A dál?

 • Rozvěste na topení mokré ručníky, prostěradla nebo jiné velké kusy látky.
 • Rozstříkejte vodu z rozprašovače do vzduchu, přímo v místnosti, kde chcete vzduch zvlhčit.
 • Pomohou vám i pokojové rostliny. Rozmístěte si je po bytě a vzduch bude lepší.
 • Pořiďte si závěsnou nádobu na topení. Stačí, když do ní pravidelně dáte vodu a necháte ji odpařovat. Do vody můžete přidat i oblíbený vonný olej. Odpařovače seženete už od 100 Kč.
 • Rozprašovačem postříkejte záclony, pokud je máte. Voda už se z nich bude sama odpařovat a vám se bude v bytě lépe dýchat.
 • Při vaření větrejte jen tak, jak je to nutné, aby vaše bydlení neprosytily vůně a pachy. Vznikající vlhkost si podržte doma.

Bojujete se suchým vzduchem v bytě? Vyzkoušejte tyto triky a bude to lepší!

Zdroje:

 • https://www.ventilatory.cz/jak-jednoduse-zvysit-vlhkost-vzduchu-x31606
 • https://www.gavri.cz/clanky-o-zvlhcovacich-vzduchu/24-rad-jak-zvlhcit-vzduch/
 • https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-zvlhcit-suchy-vzduch-v-byte-25978.html
 • https://www.rankito.cz/jak-zvlhcit-vzduch/
 • https://www.prozeny.cz/clanek/suchy-vzduch-v-byte-zaberou-chytre-rady-i-vychytane-pristroje-14240