Jste zde

Tipy na osvětlení do koupelny a jaké parametry při výběru nepodcenit

typy osvětlení PR Zdroj: Dariusz Jarzabek / Shutterstock
Koupelna je místností, ve které každý den strávíme alespoň pár minut. Je to totiž právě koupelna, do které spousta z nás zamíří ihned po probuzení.

11. 3. 2023

Zároveň bývá i poslední místností, kterou navštívíme před tím, než jdeme večer spát. Proto je nutné zamyslet se nad osvětlením a přizpůsobit tak koupelnu jak ranním, tak i večerním a nočním návštěvám. Jak na to?

Osvětlení do koupelny musí splňovat bezpečnostní předpisy

Kuchyně s koupelnou jsou dvěma místnostmi v domě, ve kterých může snadno dojít k úrazu. Abyste ovšem nechtěným nehodám předcházeli a možná rizika úrazu eliminovali, držte se veškerých bezpečnostních nařízení a doporučení. Rozhodně je neberte na lehkou váhu. Rozmístění zásuvek a světel v koupelně totiž musí odpovídat jasně stanoveným normám.

Standardy krytí IP

Když je řeč o bezpečnosti v koupelně, musí zaznít také zmínka o stupních krytí. Když vybíráte osvětlení do koupelny, zaměřte se na to, nakolik je odolné vůči vlhkosti a vodě a hledejte v popisu výrobku písmena IP. Právě ta totiž charakterizují, zda je dané světlo vhodné do koupelny. Mějte na paměti, že minimální hodnota IP pro koupelnové osvětlení by měla být 44, přičemž platí, že čím vyšší čísla, tím vhodnější světlo, protože je odolnější.

Typ osvětlení, umístění a praktičnost

Kromě odolnosti osvětlení vůči vodě a vlhkosti také dobře zvažte, kam chcete světla umístit. Toužíte po jednom centrálním osvětlení na stropě, nebo vás lákají bodová světla? Před samotnou instalací pamatujte na to, že v případě prasknutí žárovky ji budete muset vyměnit. Koupelnové osvětlení by tedy mělo být také praktické a v případě potřeby snadno dostupné. Pro snazší rozhodování ohledně typu osvětlení vám přinášíme inspiraci i s hlavními výhodami daných možností.

Centrální stropní osvětlení

Koupelnové centrální osvětlení dokáže osvětlit celou místnost a slouží jako ústřední světlo v koupelně, kterému je nutné přizpůsobit výběr doplňkových světel. V nabídce stropních světel se vyskytuje jak minimalistické, tak naopak i bohatě zdobené osvětlení. Například stropnice jsou oblíbeným typem do řady místností. Ty s mléčným sklem poskytují příjemné a tlumené osvětlení.

Bodové osvětlení

Funkci stropního osvětlení můžete rozdělit také do několika bodovek. Bodová světla mohou být zapuštěna přímo do stropu, ale také se dají umístit na stěny. Výhoda bodových světel spočívá v tom, že jsou cenově dostupná a lze s nimi snadno manipulovat. Jsou skvělé do menších prostor, protože zabírají málo místa a v neposlední řadě jsou i moderní.

Nástěnná světla

Jak jsme již nastínili výše, bodová světla se dají umístit také na zdi a poslouží tak jako doplňkové osvětlení k centrálnímu světlu na stropě. Kromě klasických světel, která ke své funkci vyžadují přítomnost žárovky, jsou velmi oblíbené také LED panely, jež se dají umístit na stěnu ve svislé i horizontální poloze a mohou osvítit například zrcadlo nebo vytvořit tlumené noční osvětlení.

Chytré osvětlení koupelny

S vývojem moderních technologií se oblíbenou součástí koupelen i dalších místností stala chytrá světla. Pod tento pojem spadají světla, jež reagují na pohyb. Jejich součástí je čidlo, tudíž se světlo rozsvítí pokaždé, když vejdete do koupelny. Zároveň jsou ale za chytré osvětlení považována také světla, která se dají ovládat pomocí chytrého telefonu a tabletu. Tento typ osvětlení disponuje funkcí stmívání, automatickým spouštěním i kompletní změnou barvy. Chytrá osvětlení se hodí do moderních koupelen, jejichž majitelé milují používání smart technologií.

shutterstock_1954268635.jpg

tipy osvětlení
Zdroj: 
PHOTOCREO Michal Bednarek / Shutterstock

Vychytávky do koupelny

Kromě výše zmíněných typů osvětlení je možné si do koupelny pořídit také celou řadu dalších vychytávek. Jakých? Přinášíme vám tipy na ty nejoblíbenější:

  • osvětlení poliček a skříněk,
  • LED pásky po obvodu sprchového koutu,
  • svíčky po obvodu vany i na poličkách,
  • světlé obklady.

Osvětlení poliček a skříněk není pouze dekorativní, ale také funkční. Budete mít totiž dokonalý přehled o všem, co se na poličkách vyskytuje a snadno najdete vše, co potřebujete.

LED pásky jsou moderní variantou osvětlení. Snadno se instalují téměř kamkoliv, dokážou propůjčit trendy vzhled jakékoliv koupelně a pomohou navodit libovolnou atmosféru. Zapomínat rozhodně nesmíme ani na svíčky, protože ty mají v koupelnách své čestné místo. Jak lépe si po náročném dni odpočinout než ve vaně s pěnou, aromatickými oleji a ve společnosti několika svíček?

Poslední vychytávka spočívá ve vhodném výběru obkladů. Abyste koupelnu opticky prodloužili, nainstalujte si světlé obklady v lesklém provedení. Od lesklých dlaždiček se totiž bude světlo lépe odrážet a místnost bude působit světle a vzdušně.

Na co si dát pozor

Stejně jako existují vychytávky a doporučení, kterými se máte řídit, existuje i několik věcí, kterých se raději vyvarujte. Pro lepší přehlednost jsme pro vás sestrojili seznam toho, co v koupelně rozhodně nedělejte.

  • Neinstalujte světlo tak, aby mířilo přímo na zrcadlo. Docházelo by totiž k nepříjemnému oslňování.
  • Nekombinujte více jak dva různé styly svítidel. I ve velké koupelně by totiž více jak dva druhy vypadaly nepatřičně. Raději zvolte jeden ústřední styl a k němu pořiďte vhodné doplňkové osvětlení.
  • Nemiřte bodovkami do vany ani do sprchy.

Koupelnové osvětlení musí splňovat přísná kritéria, abyste nepřišli při pobytu v koupelně k úrazu. Mějte při nákupu světel na paměti standardy IP a dobře si rozmyslete, jaký typ svítidel si přejete.