Jste zde

Tipy, jak zabránit unikům tepla: Nejvíce pozornosti věnujte oknům!

Zdroj: Almma.cz

Věděli jste, že vám okny může každý rok utéct až 15 tisíc korun? Právě dveře a okna jsou totiž místy, kudy utíká nejvíc tepelné energie. Nicméně existují možnosti, jak tyto ztráty zmenšit na minimum – a jedním z řešení jsou třeba venkovní rolety.

2. 12. 2013

Zatímco skrze střechu utíká z domu v průměru 15 až 25 procent tepelné energie, skrze takzvané konstrukční výplně v obvodovém plášti – což je jen odborné označení pro okna a dveře – do okolí utíká v tom nejhorším možném případě až 45 procent tepla! A to se může při běžné spotřebě rovnat až patnácti tisícům korun.

Okna a dveře jsou tedy takovými pomyslnými dírami, kterými tečou pryč nejen teplo, ale zároveň i peníze za něj. Jak tomu zabránit?

Venkovní rolety drží teplo v domě

Základem by měla být kvalitní okna, s výplní minimálně v podobě dvojskel, lépe trojskel. Právě vzduchová vrstva uzavřená mezi dvěma skly slouží jako základní izolace. A do „tloušťky“ pěti centimetrů pak platí i úměra „čím větší, tím lepší“. Dnes se do těchto mezer pumpují i inertní plyny nebo vysušený vzduch – izolační vlastnosti jsou potom ještě lepší.

almma-zima-rolety

Kudy utíká z dom nejvíce tepla? Okny a dveřmi! Zdroj: Almma.cz

Dalším, pro někoho překvapivým, řešením, které může výrazně pomoci snižovat tepelné ztráty, jsou potom venkovní rolety, které vlastně fungují na stejném principu jako dvojskla. Mezi oknem a roletou vznikne další vzduchová kapsa, která izoluje. Teplo se tak lépe drží v domě a neutíká v takové míře ven.

Věděli jste, že spousta tepla utíká i skrze garážová vrata? Garážová vrata: Pozor na jejich špatný výběr, může vás stát uskřípnuté prsty a vodu v domě

Venkovní rolety fungují, když je správně používáte!

Samozřejmě ale platí, že je potřeba venkovní rolety správně používat, aby skutečně měly i termoizolační funkci. V ideálním případě byste je měli nechat stažené ve všech místnostech, kde zrovna nikdo není, a večer, když už z venku stejně příliš světla nepřichází, je stáhnout všechny v celém domě. Protože jsou venkovní rolety obvykle ovládány pohodlně dálkovým ovládáním, jde o činnost, která nezabere čas a není náročná.

A rolety by měly zůstat zatažené i v okamžiku, kdy dům třeba ráno opustíte. Teplo, které v domě bylo, se v něm udrží delší dobu.

almma-zima-rolety3

Venkovní rolety nejsou samospasitelné, nicméně pomohou výrazně snížit náklady na vytápění. Zdroj: Almma.cz

Hlavní úkoly? Stínění a bezpečnost!

Venkovní rolety nejsou primárním a hlavním řešením tepelné izolace domu, jejich hlavní funkcí je stínění, ochrana před okolním hlukem, ochrana soukromí a zároveň i funkce bezpečnostní. Při nesprávné manipulaci totiž venkovní rolety nadělají ohromný hluk – což každého zloděje odradí.

Pokud už domek máte, ale při jeho stavbě jste na venkovní rolety, nemysleli, není to problém. Kromě venkovních rolet se schránkou, která se umisťuje pod omítku, jsou na trhu i venkovní rolety pro dodatečnou montáž, případně rolety určené pro montáž souběžně s novým oknem.

Ostatně věnovali jsme se jim důkladně v článku Venkovní rolety nechrání jen před sluncem. Můžete s nimi výrazně ušetřit za energie!