Jste zde

Venkovní rolety nechrání jen před sluncem. Můžete s nimi výrazně ušetřit za energie!

Zdroj: almma.cz

Máte venkovní rolety zafixované jen jako poněkud dražší ochranu před slunečními paprsky a pohledy zvenčí? Pak vězte, že užitečných funkcí mají mnohem víc. A jednou z nejzásadnějších je úspora energie při vytápění.

2. 7. 2013

Spousta Čechů při pořizování něčeho nového nedohlédne dál než k pořizovací ceně. Což je chyba. Venkovní rolety jsou sice jednou z finančně náročnějších variant ochrany před sluncem, oproti klasickým vnitřním roletám a žaluziím je cena vyšší, nicméně vyšší pořizovací náklady se vám brzy bohatě vrátí na úsporách za energie.

Stíní a šetří

Zatímco klasické vnitřní rolety mají opravdu jen stínící funkci, rolety vnější fungují nejen jako bezpečnostní prvek, jako ochrana před prachem a nepřízní počasí, ale hlavně jako výrazný prvek při úspoře energie za vytápění, případně v létě za klimatizaci.

almma-rolety-1-1

Venkovní rolety nechrání jen před slunečními paprsky, ale skvěle izolují hluk. Zdroj: almma.cz

Venkovní rolety v prvé řadě eliminují tepelné mosty,“ přibližuje jeden z výrobců venkovních rolet. „Zároveň jsou díky polyuretanové pěně, která bývá uvnitř, tepelným izolátorem. V zimě vám z vyhřátého objektu skrze okna neutíká teplo, v létě pak nepropouštějí horko dovnitř a v domě je příjemně i bez použití klimatizace.“

Typů venkovních rolet je hned několik. Základní rozdělení je ale celkem jednoduché – na rolety, které mají schránku umístěnou pod omítkou, a rolety pro dodatečnou montáž.

Pod omítku nebo dodatečně

„Rolety se schránkou pod omítku se logicky uplatňují u nových staveb, kdy se schránka umisťuje už v průběhu stavby pod vrstvu omítky a de facto tak není vidět, fasáda je neporušená a pokud jsou rolety vytažené nahoru, pak laik nic nepozná,“ vysvětluje výrobce.  Analogicky pak platí, že rolety pro dodatečnou montáž nacházejí uplatnění u starších staveb a u rekonstrukcí, tedy tam, kde už schránku pod omítku neschováte.

almma-rolety-1-3

Nejen izolační, ale i bezpečnostní funkce dělá z venkovních rolet stále více žádanější zboží. Zdroj: almma.cz

Kvalitní výrobce se nicméně vždy snaží o to, aby schránka, do které roleta zajíždí, byla co nejmenší a co nejméně „rušila“ podobu domu. Zákazník si obvykle může vybrat tvar i barvu schránky – tak, aby designově korespondovala se zbytkem domu.

Pro oba dva typy nicméně platí jedno zlaté pravidlo – do montáže by se rozhodně neměl pouštět laik, který s montáží rolet nemá žádné zkušenosti. „Rolety jsou vyrobené na míru, s obrovskou přesností a k tomu, aby došlo k velkým škodám, stač poměrně málo,“ varuje dělník, který rolety klientům pravidelně montuje. Cena montáže je přitom vzhledem k možným škodám zanedbatelná.

Screenové rolety a bezpečnost

Rolety je dnes možné montovat i na střešní okna, velký boom hlavně na komerčních stavbách pak zažívají takzvané screenové rolety, které tvoří kombinace plastu a polyesteru, jež snadno odolává rozmarům počasí. „Instalaci těchto rolet by si ale měli rozmyslet v místech, kde velmi často a velmi silně fouká,“ upozorňuje výrobce. Klasické venkovní rolety ale silný vítr bez problémů zvládnou.

almma-rolety-1-4

Venkovní rolety vyjdou dráž než klasické vnitřní žaluzie - kromě stínění ale mají i spoustu dalších funkcí. Zdroj: almma.cz

Venkovní rolety navíc fungují i jako výborná prevence proti vloupání. Případný zloděj se do domu nedostane tak snadno a rychle, rolety navíc při jiném než standardním pohybu vydávají pořádný hluk, který drtivou většinu lapků odradí. Případně je možné pořídit i speciální bezpečnostní rolety, které z domu udělají nedobytnou pevnost.

Moderní rolety se samozřejmě obvykle řídí dálkovým ovládáním. Před létem pak roste zájem o automatické řízení rolet, díky kterému můžete naprogramovat pohyby rolet i na dobu, kdy budete na dovolené. Dům, který na den rolety vysune a na noc zase stáhne dolů, rozhodně nepůsobí jako opuštěný.

Na rolety se pořádně zblízka podíváme i v dalších týdnech. Zaměříme se na bezpečnostní rolety, podíváme se na speciální sítě proti hmyzu a nabídneme inspiraci.