Jste zde

Garážová vrata: Pozor na jejich špatný výběr, může vás stát uskřípnuté prsty a vodu v domě

Zdroj: almma.cz

Bolestivě skřípnuté prsty, případně garáž, kterou vytopil prudší déšť – to jsou jen dva z mnoha problémů, které mají společného jmenovatele. Tím jsou garážová vrata, respektive garážová vrata, která jsou špatně vybraná. Víte, na co si dát pozor?

5. 9. 2013

Že se na výběru garážových vrat vlastně nedá nic zkazit – to je mýtus, kterému věří spousta lidí. Přitom i tady platí, že by vám s jejich výběrem měl pomoci někdo, kdo se v této oblasti vyzná – ať už je to známý, nebo prodejce, na kterého jsou dobré reference.

Cena, vzhled – to nejsou jediné důležité parametry!

Mezi faktory, které budete brát v potaz vy, budou pravděpodobně patřit finance (ty by ale neměly být tím jediným měřítkem), velikost prostoru, kam se vrata musí vejít, jejich zabezpečení, případně izolace a v neposlední řadě i vzhled, který by měl alespoň minimálně korespondovat se vzhledem domu.

Pak jsou tu ale další faktory, které jsou neméně důležité, ale na první pohled už ne tak viditelné a jasné – a právě tady je často potřebná rada zkušenějšího. Kvalita garážových vrat je přímo úměrná kvalitě pružiny, která je při manuálním zvedání nadlehčuje a usnadňuje tak manipulaci s nimi. Čím lepší pružina, tím snadnější přístup do garáže, když nepůjde dálkové ovládání.

Vrata by měla těsnit!

Kvalitní garážová vrata by také měla mít těsnění po celém svém obvodu – což je obzvlášť důležité, je-li garáž součástí domu a nestojí samostatně. Při špatném těsnění tudy bude utíkat spoustu tepla a zvýší se náklady na vytápění. Pokud stojí garáž samostatně a nepoužíváte ji ani jako dílnu, pak není těsnění tak důležité a pohlídat stačí „jen“ spodní těsnící gumu.

garazova-vrata2

Dnes už se nemusíte spoléhat jen na nudná hliníková vrata, ale jejich design sladit se zbytkem domu. Zdroj: almma.cz

Pokud totiž vrata spodní těsnící gumu nemají, případně je to těsnění „jen na oko“ a „na parádu“, pak se vám může stát, že garáž skončí při vydatnějším dešti pod vodou, která do ní právě spodem nateče.

Nedílnou součástí garážových vrat by potom měly být i zabezpečovací prvky – ať už jsou to speciálně tvarované spoje mezi sekcemi proti uskřípnutí prstů u sekčních vrat, případně senzory a ochranné vypínací lišty u vrat rolovacích – pak by měl být člověk při standardním používání ochráněn před všemi riziky.

Jaká vrata vybrat? Sekční nebo rolovací?

Garážová vrata můžeme zjednodušeně rozdělit na vrata sekční a vrata rolovací. Každý z typů má své výhody a nevýhody a je potřeba si je uvědomit ještě předtím, než vám je přijede nainstalovat odborná firma.

Takzvaná sekční garážová vrata patří mezi nejzastoupenější – poznáte je snadno, protože je tvoří čtyři a více rozměrnějších sekcí, jež zajíždějí do speciální konstrukce pod stropem (případně u bočních vrat do konstrukce umístěné na boku).

garazova-vrata3

Rolovací garážová vrata Almerol od společnosti Almma. Zdroj: almma.cz

Jde o vrata, která jsou tichá, spolehlivá, odolná, o vrata, která vám budou sloužit dlouhá léta, pokud jim budete věnovat alespoň elementární, ale pravidelnou péči. Standardem jsou u nich i zabezpečovací prvky, včetně speciálních spojů mezi sekcemi, které vylučují skřípnutí prstů.  Sekční garážová vrata můžete také „vyladit“ se zbytkem domu – je na vás, jakou vyberete barvu a design a zda je vybavíte i dveřmi.

Když máte v garáži málo místa…

Na druhou stranu jsou ale sekční vrata náročnější na prostor a na rozdíl třeba od rolovacích vrat, je jejich instalace možná jen do vnitřních prostor garáže.

Pokud ale máte garáž s nižším stropem, bude potřeba vybrat jiný typ – a to v ideálním případě vrata rolovací, která tvoří jednotlivé lamely a která zajíždějí do hliníkové schrány umístěné pod stropem garáže – ať už venku, nebo uvnitř.

Jejich výhodou je kromě prostorové nenáročnosti i naprostá bezúdržbovost. Počítat ale musíte s tím, že rolovací vrata sice mají – v případě, že zvolíte lamely s polyuretanovou pěnou  - dobré izolační vlastnosti, ne ale tak dobré jako vrata sekční. 

Mimo to je možné sáhnout ještě po klasických křídlových vratech – vždy je ale lepší řešit výběr vrat s odborníkem a nikdy ne jen s ohledem na cenu.