Jste zde

Topte chytře a ušetříte: Tady je šest tipů, které vám v zimě ušetří tisíce

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Abyste ušetřili za teplo, nemusíte všechny své úspory utratit za nová okna nebo zateplení domu. O výši účtu za energie rozhodují drobnosti. O správném větrání už slyšel snad každý, ale jak s vašimi účty zahýbe taková změna dodavatele energií?

15. 11. 2015

Tady je šest tipů, které vás nebudou stát příliš peněz ani času a přesto díky nim ušetříte tisíce.

1. Teplo není kůň, aby skákalo přes překážky

Pozor na zakryté radiátory a topná tělesa. Nesušte na nich oblečení, nezakrývejte je ani těžkými závěsy, záclonami nebo nábytkem. Překážky brání šíření tepla do místnosti a snižují účinnost topení. Čím lepší má radiátor výhled do místnosti, tím rychleji a levněji se ohřejete.

Věděli jste, že snížením teploty o pouhý jeden stupeň můžete ročně ušetřit až 6 procent nákladů na topení?Zdroj: www.usetreno.cz

2. Použijte reflexní fólii

Stojí pár korun, ale ročně dokáže ušetřit stokoruny. Reflexní fólie umístěná na zdi za radiátorem výrazně sníží tepelné ztráty a zabrání únikům tepla skrze stěnu. Odrazí totiž až 90 % záření zpět do místnosti. Tepelná fólie se vyplatí hlavně v domech, které nejsou zateplené.

3. Stop drahým energiím

Zhruba 1,5 milionu českých domácností topí zemním plynem a řada z nich platí za teplo přemrštěné částky. Chcete mít doma příjemné klima, ale přitom nezatěžovat rodinný rozpočet? Změnou dodavatele plynu můžete průměrně ušetřit až 4 564 korun ročně. Přesvědčte se o své úspoře porovnáním cen plynu na portálu Ušetřeno.cz.

Větrejte krátce a intenzívně - díky tomu ušetříte za topení.Zdroj: www.usetreno.cz

4. Nastavte správnou teplotu

Nejjednodušší způsob, jak platit za teplo méně, je omezit vytápění. Snížením pokojové teploty o 1 °C můžete ušetřit až 6 % energie. Je to dostatečná motivace?

Ačkoli každý vnímá ideální teplotu jinak, udává se, že zdravé a zároveň příjemné prostředí v obývacím pokoji se pohybuje kolem teploty 20 až 22 °C, v kuchyni nebo ložnici stačí 18 °C a na chodbách pouhých 15 °C. K vnímání tepelné pohody je důležitá i relativní vlhkost, která by měla dosahovat kolem 40 %.

5. Větrejte krátce a intenzivně

Větrání v zimě má svá pravidla. V chladném počasí se vyplatí větrat jinak, než jste zvyklí v létě. Topit a přitom mít dlouhodobě pootevřená okna je doslova plýtvání. Když chcete vyvětrat vydýchanou místnost, vypněte topení a na krátkou chvíli otevřete okna dokořán. Zatuchlý vzduch se rychle vymění za čerstvý, ale stěny zůstanou nadále příjemně teplé.

Někdy stačí k výrazné úspoře jen málo. Třeba vyměnit dodavatele tepla a plynu.Zdroj: www.usetreno.cz

6. Chraňte teplovodní potrubí

Obzvlášť ve starších rodinných domech vedou teplovodní trubky skrze nevytápěné místnosti. Tím dochází ke zbytečným ztrátám tepla. Obalte potrubí na chodbě, schodišti nebo ve spíži izolací. Zabráníte tím zbytečným únikům drahocenného tepla.