Jste zde

Tipy, jak vybavit domácí lékárničku na podzim

domácí lékárnička PR Zdroj: Kostikova Natalia / Shutterstock
Připravte se na nadcházející podzimní sezónu včas a vybavte svou domácí lékárničku nezbytnými léky a vitamíny na imunitu, které před nachlazením a chřipkou ochrání celou rodinu. Jaké produkty by ve vaší domácí lékárničce rozhodně neměly chybět?

30. 8. 2022

Posílení metabolismu a imunity na prvním místě

Léky na posílení metabolismu a imunity , například betaglukany, jsou jasnou jedničkou na žebříčku léků, které nesmí v žádné domácí lékárničce chybět. Právě díky vitamínům a minerálům můžete obrnit i oslabenou imunitu a být tak odolnější vůči virům a bakteriím. Nepodceňujte vitamín A, B, C, D, E, K, zejména, pokud jejich příjem nepokryje vaše strava a pořiďte si také multivitaminy, přírodní doplňky stravy, multivitaminy pro děti i dospělé a sirup na imunitu pro děti.

Sirupy a léky na kašel a chřipku

Pokud se ovšem přeci jen nějaká nemoc objeví, s průběhem léčby vám pomohou speciální léky a sirupy. Ať už se jedná o léky na horečku či proti bolesti, mít po ruce balení takových léků, co pomohou s léčbou chřipky a nachlazení, je rozhodně praktické.

2._shutterstock_2044597436.jpg

domácí lékárnička
Zdroj: 
Kostikova Natalia / Shutterstock

Nezapomínejte na mini lékárničku do přírody

Pokud vyrážíte často do přírody a podnikáte túry, nezapomínejte ani na kapesní lékárničku, kterou si můžete sbalit s sebou do batohu. Nejlepší lékárničky do přírody obsahují sadu první pomoci, ale také kleštičky na klíšťata, náplasti, teploměr a léky na bolest. Patříte-li k akčním rodinám, mějte vždy svou cestovní lékárničku do přírody po ruce.

Máte doma alergika? Přizpůsobte tomu vybavení lékárničky

Alergie postihují velké procento lidí a pokud máte doma alergika, měly by být léky na alergii součástí domácí lékárničky. Pro jedince, kteří trpí alergií na roztoče je nejrizikovějším obdobím právě podzim a zima. V tomto období totiž české domácnosti začínají méně větrat a více topit, což vede k projevování příznaků alergie na roztoče. Nejhorší denní dobou pro alergiky jsou noci a rána, proto nezanedbávejte řádné větrání, častý úklid a přítomnost léků na alergii ve vaší domácí lékárničce.

3._shutterstock_238917469.jpg

domácí lékárnička
Zdroj: 
Umpaporn / Shutterstock

Angína, rotaviry a další nečekaná onemocněním

Mohou samozřejmě nastat i situace, co nelze předvídat. Když vaše dítě onemocní například angínou, nebudete mít po ruce léky, které by vám okamžitě pomohly s léčbou. Proto při prvních příznacích neváhejte navštívit ordinaci praktického lékaře. Čím dříve totiž podchytíte přítomnost nemoci, tím snazší bude mít průběh. Co se týče průjmů včetně těch způsobených rotaviry, léky proti průjmu by v lékárničce rozhodně nikdy neměly chybět.

Na co si dát u domácí lékárničky pozor

U domácí lékárničky nepodceňujte ani její pravidelné kontroly. Dokupujte nezbytné léky, jež vám došly a hlídejte si také data spotřeby. Kromě léků by měly být součástí domácích lékárniček také obinadla, náplasti a obvazy. Samozřejmě je nutné zvolit pro umístění lékárničky vhodné místo. Jak ho vybrat? Lékárnička by měla být umístěna mimo dosah dětí a nejlépe na tmavém a suchém místě. Je-li to možné, měla by být uzamykatelná, zejména v domácnostech s malými dětmi, které rády objevují okolní svět. Pro lepší přehled o tom, co se ve vaší domácí lékárničce vyskytuje, si můžete sestavit také přehledný seznam a neustále jej aktualizovat. Díky tomu se nebudete zdržovat hledáním léků, co ani nevlastníte.

4._shutterstock_1929671249.jpg

domácí lékárnička
Zdroj: 
MariaTsygankova / Shutterstock

Domácí lékárnička by měla být součástí každé rodiny. Protože je každá domácnost jiná, měl by být obsah lékárničky přizpůsoben potřebám dané rodiny. Alergici by měli mít vždy po ruce své léky na alergii, astmatici svůj inhalátor. Základ lékárničky v podobě náplastí, obvazů, léků na bolest a na snížení horečky, by měl být ve všech domácnostech stejný. Stejně tak by v ní neměla chybět účinná dezinfekce a léky na průjem.