Jste zde

Jak vybrat tepelné čerpadlo?

jak vybrat tepelné čerpadlo aaaradiatory Zdroj: aaaradiatory.cz
Tepelné čerpadlo je zařízení určené k vytápění rodinného domu. Funguje obdobně jako lednička nebo klimatizace.

26. 9. 2022

Tepelné čerpadlo využívá bezplatné teplo z okolí vytápěného objektu (vzduchu, země nebo vody) a přenáší jej do vnitřního prostředí, kde se zužitkuje pro vytápění a ohřev teplé vody. Je to jeden z nejúspornějších typů vytápění na trhu.

Výhody tepelných čerpadel:

 • malá spotřeba elektrické energie = nízké provozní náklady
 • nízká tarifní sazba elektrické energie
 • bezúdržbový zdroj tepla
 • jednoduchá obsluha a možnost vzdáleného ovládání
 • ekologický způsob vytápění, který je šetrný k životnímu prostředí
 • lze kombinovat s jinými topnými systémy
 • lze ochlazovat dům napojením na podlahové vytápění

bk76154_epra014-018d-ip1.jpg

tepelné čerpadlo
Zdroj: 
aaaradiatory.cz

Pro jaké typy objektů jsou vhodná?

Tepelná čerpadla se hodí především do novostaveb, kde se vytápí podlahovým topením nebo radiátory. Může se jednat o pasivní a nízkoenergetické domy, čerpadla je však možné využít rovněž do starších zástaveb s teplovodním systémem, jako jsou panelové domy s dálkovým vytápěním. Pro maximální úsporu energie je rozhodující kvalitní zateplení stavby, aby byla zajištěna co nejmenší tepelná ztráta.

Kam se tepelné čerpadlo nehodí?

Investovat do tepelného čerpadla se obecně nevyplatí v nezateplených budovách a dále v rodinných domech, kde se pro ohřev vody využívá zdroj tepla s výstupní teplotou přesahující 70 °C. Z ekonomického hlediska je zbytečné tepelným čerpadlem topit v objektech, které nejsou určené pro celoroční provoz. Například chaty a krátkodobé ubytování.

Máte špatně izolovaný dům? Nezoufejte!

Když bydlíte ve starém nezatepleném domě, nákup tepelného čerpadla vám může ušetřit peníze. Stačí využít hybridní systém, který pro ohřev vody kombinuje tepelnou energii získanou ze vzduchu a země. Pro navýšení úspory lze systém doplnit o fotovoltaické panely, což pokryje spotřebu domu i tepelného čerpadla.

Potřebujete poradit?

Pokud si nevíte rady s výběrem tepelného čerpadla, pomůžeme vám. Na odkazu níže najdete formulář, na základě kterého zjistíte kompletní cenu řešení na klíč (cena čerpadla + montáž) ideálního přímo pro váš dům.

Nabídka zdarma pro tepelná čerpadla Daikin – vzduch/voda.

Jaká je návratnost oproti elektrokotli a plynovému kotli?

Elektrokotle představují pro domácnosti malou počáteční investici, ale větší spotřebu energie, a tudíž velké měsíční platby. Při topení elektrokotlem nemůžeme hovořit o návratnosti. Nákupem elektrokotle získáte levný zdroj tepla, ale s nemalou spotřebou energie, takže měsíčně budete platit velké účty za elektřinu. Návratnost klasického kotle na dřevo nebo uhlí je takřka zanedbatelná, neboť uvedené druhy paliva se dají koupit velmi levně. Je však nutné počítat se složitou a časově náročnou obsluhou a údržbou.

Tepelná čerpadla jsou sice dražší, na druhou stranu měsíční náklady na provoz spadnou oproti elektrokotli na třetinu. Uvádí se, že tepelné čerpadlo uspoří přibližně 60–70 % nákladů ve srovnání s elektrokotlem a přibližně 30 % nákladů ve srovnání s plynovým kotlem. Návratnost investice do tepelného čerpadla je u rodinných domů v rozmezí 3–5 let, poté už šetří peníze. Vzhledem k růstu cen elektřiny v posledních měsících se může tato doba ještě zkrátit.

2_fotky_vedle_sebe.jpg

tepelné čerpadlo ovládání
Zdroj: 
aaaradiatory.cz

Dotace na tepelné čerpadlo

V roce 2022 je možné čerpat dotaci na tepelné čerpadlo v rámci rekonstrukce stávajícího zdroje vytápění ve dvou programech.

1. Kotlíková dotace

 • Je určena pouze pro nízkopříjmové domácnosti - členové vydělali v průměru max. 170 900 Kč čistého na osobu v roce 2020 (nebo domácnost tvoří jen důchodci pobírající starobní nebo invalidní důchod 3. stupně).
 • Můžete získat dotaci až 95 % uznatelných nákladů za výměnu starého kotle na tuhá paliva (I. a II. emisní třídy) za nový ekologický zdroj.
 • Maximální výše dotace je 180 000 Kč.

2. Nová zelená úsporám

 • Je určena pro ostatní domácnosti, které nemohou čerpat Kotlíkovou dotaci.
 • Můžete získat příspěvek až 50 % uznatelných nákladů za výměnu neekologického topidla za tepelné čerpadlo.
 • Výše finanční podpory dle typu:

 a) TČ s teplovodním systémem vytápění a přípravou teplé vody: 100 000 Kč

 b) TČ s teplovodním systémem vytápění bez přípravy teplé vody: 80 000 Kč

 c) TČ pro teplovodní systém vytápění s přípravou teplé vody připojené k FV systému: 140 000 Kč

 d) TČ vzduch-vzduch: 60 000 Kč

Jaký typ čerpadla zvolit?

Každé tepelné čerpadlo se skládá z výparníku, kondenzátoru, kompresoru a expanzního ventilu. Existují čtyři základní druhy tepelných čerpadel, jež se liší způsobem získávání tepla z okolního prostředí.

1. Vzduch-voda

Tepelné čerpadlo odebírá energii ze vzduchu, kterou následně používá pro ohřev teplé vody a topného systému domu. Jedná se o nejpoužívanější systém zdroje tepla, který se vyskytuje v 90 % českých domácností.

Mezi jeho přednosti patří jednoduchá instalace a menší prostorové nároky na umístění jednotky, což se může hodit do malých technických místností a starších rekonstruovaných domů. Pořizovací náklady jsou nižší než u systému země-voda, na druhou stranu má tepelné čerpadlo vzduch-voda vyšší provozní náklady.

2. Země-voda

Tepelné čerpadlo odebírá teplo buď z plošného kolektoru, nebo z geotermálního vrtu. U první varianty je zapotřebí mít dostatečně velký pozemek, například rozlehlou zahradu. V druhém případě dochází k čerpání energie pomocí vrtu, jehož hloubka může při optimálních podmínkách dosahovat až 150 metrů.

Tento typ čerpadel má úspornější provoz než systém vzduch-voda až o 30 %. Tepelná čerpadla země-voda mají dlouhou životnost a nízkou hlučnost. Nevýhodou je delší doba realizace, u vrtů do země je nutné vyřídit stavební povolení.

3. Voda-voda

Jako zdroj energie se využívá voda (povrchová, podzemní nebo spodní). Tepelná čerpadla voda-voda mají ve srovnání s předchozími dvěma druhy čerpadel nejvyšší tepelnou účinnost, protože podzemní voda má skoro pořád stejnou teplotu kolem 10 °C. Tento typ vytápění se hodí spíše pro větší komerční budovy v lokalitách, kde je dostatek vody.

Čerpadla voda-voda mohou uspořit až 80 % energie. Tento typ vytápění má vyšší pořizovací cenu a je složitější na instalaci, pro správný chod je nutné vybudovat dvě studny. Výhodou je dlouhá životnost.

4. Vzduch-vzduch

Pro ohřevu vzduchu uvnitř budovy se využívá teplo z okolního vzduchu. Tepelná čerpadla vzduch-vzduch mají nejvyšší topný faktor, přičemž jejich účinnost ovlivňuje teplota venkovního vzduchu.

K výhodám tohoto druhu čerpadel patří snadná montáž a nižší počáteční investice. Na druhou stranu mají vysokou hlučnost a nejde je použít pro ohřev teplé užitkové vody.

Proč tepelná čerpadla Daikin vzduch-voda?

Společnost Daikin je vlajková loď mezi výrobci tepelných čerpadel s dlouholetou tradicí. Nabízí širokou škálu produktů, řešení a služeb pro energeticky efektivní chlazení a vytápění.

Tepelná čerpadla Daikin vzduch-voda disponují nejvyšší japonskou kvalitou, která je zaručena dlouhou životností. Běžné kompresory vydrží fungovat přibližně 10–12 let, zatímco životnost tepelných čerpadel Daikin je 2× delší. Díky integraci větších vrtulí do venkovní jednotky čerpadla jsou čerpadla Daikin nejtišší na trhu. Běžná hlučnost tepelných čerpadel vzduch-voda se pohybuje v rozmezí 60–70 dB, nové modely Daikin mají hlučnost pouze 44 dB.

Nové vysokoteplotní tepelné čerpadlo vzduch-voda Daikin Altherma 3 H HT je ideální pro rekonstrukce. Výstupní vodu dokáže ohřát až na teplotu až 70 ° C stejně jako kotel i bez elektrického záložního ohřívače. To znamená úsporu při renovaci, kdy nemusíte měnit radiátory ani stávající.

Potřebujete poradit?

Pokud si nevíte rady s výběrem tepelného čerpadla vzduch-voda značky Daikin, pomůžeme vám. Na odkazu níže najdete formulář, na základě kterého zjistíte kompletní cenu řešení na klíč (cena čerpadla + montáž) ideálního přímo pro váš dům.

Nabídka zdarma pro tepelná čerpadla Daikin – vzduch/voda.

Proč koupit a nechat namontovat od AAAradiatory?

AAAradiatory.cz je dlouholetý prodejce tepelné techniky. AAAradiatory zajišťuje prodej a odbornou montáž tepelných čerpadel Daikin vzduch-voda po celé České republice, včetně záručního a pozáručního servisu. Na produkty dává prodlouženou záruku po dobu 7 let a je schopen zařídit dotaci na tepelné čerpadlo za vás.