Jste zde

Tepelná čerpadla: Víte, jak fungují a kolik s nimi ušetříte?

Zdroj: cerpadla-ivt.cz

Povědomí o tepelných čerpadlech je už poměrně rozšířené, málokdo ale ví, že k maximálním úsporám je dobré k čerpadlu pořídit i zateplení a nová okna. A málo známé je i to, že tepelným čerpadlem je možné vytápět i kanceláře, školy nebo továrny.

18. 4. 2014

Chcete si pořídit tepelné čerpadlo, abyste co nejvíce ušetřili na energiích. Pak vězte, že pouhé pořízení tepelného čerpadla nestačí. Ruku v ruce s tím by totiž měla jít i výměna oken a zateplení celé budovy.Tepelné čerpadlo, které vytápí zateplenou budovu, spotřebuje mnohem méně tepla, nemusí mít tak vysoký výkon a jeho činnost je levnější. Společně se zateplením a novými okny pak dokáže ušetřit i desítky procent z původních nákladů.

Vyznáte se v typech čerpadel?

K vytápění lze využít několika typů tepelných čerpadel. Mezi nejrozšířenější, především díky své ceně a jednoduché instalaci, patří tepelné čerpadlo typu vzduch-voda. Toto čerpadlo čerpá teplo z okolního vzduchu a ohřívá jím vodu v tepelné soustavě budovy. Dále lze volit mezi čerpadly typu voda-voda nebo země-voda. Ta už jsou, co se týče instalace náročnější, ale přináší vyšší efektivitu a tedy i vyšší úsporu. U vytápění továren, skladů nebo i kanceláří lze využít také takzvaného odpadního tepla z vody, která byla využita v technologických procesech, například pro chlazení.

cerpadla-IVT-2

Tepelným čerpadlem nemusíte vytápět jen menší rodinný domek... ale třeba rovnou celý areál vysoké školy. Zdroj: cerpadla-ivt.cz

Tepelné čerpadlo je možné zkombinovat s kotlem

Pro vytápění takto specifických prostor je vždy předem vypracovaný konkrétní projekt, ve kterém je zvoleno optimální technické řešení i provozní režim nového zdroje tepla. Tepelná čerpadla jsou velmi často doplňována ještě dalším zdrojem tepla, například plynovým kotlem. Tento kotel ale vytápí budovu pouze v případech, kdy vytápění tepelným čerpadlem není dostatečně efektivní. Takové řešení je totiž investičně a provozně nejvýhodnější.

cerpadla-IVT-3

Takto vypadá zázemí v zoologické zahradě v Ústí - i tady využívají tepelná čerpadla. Zdroj: cerpadla-ivt.cz

Tepelná čerpadla švédské značky IVT jsou vhodnou volbou této úsporné alternativy vytápění. V sortimentu totiž mají jak řešení pro vytápění jedné místnosti v bytě, tak tepelná čerpadla pro vytápění například areálu zoologické zahrady o výkonu skoro 1 000 kW. Mimochodem - nejvyšší budova v České republice, brněnská AZ Tower, je vytápěna právě tepelným čerpadlem od IVT, které získává teplo z energetických pilotů pod budovou.