Jste zde

Suchá výstavba - urychlí i zlevní stavbu

Zdroj: redakce

Chystáte se stavět, popřípadě rekonstruovat, dům, byt nebo chalupu, stavební firma vám nabízí suchou vnitřní výstavbu, pod kterou si vy představíte jen křivé sádrokartonové desky? Neděste se, dnes už je všechno jinak!

20. 5. 2011

Suchá výstavba, to není drolící se sádrokarton nebo křivé desky, které se hřebíky přitloukají na krovy, aby vzniklo obyvatelné podkroví… Dnes je suchá výstavba ucelený stavební systém, který kromě sádrokartonu zahrnuje i další materiály (například materiály sádrovláknité nebo cemontovláknité), a splňuje všechny požadavky na moderní bydlení. Suchá výstavba má dobré zvukově-izolační vlastnosti a je estetická - jsou totiž vyřešeny spoje jednotlivých desek, rohy, kouty i ostatní detaily.

Nečekejte, až stavba vyschne!

Nebudeme vás unavovat výčtem technických údajů, které se s použitím suché výstavby pojí, ale určitě vás bude zajímat, že suchá výstavba je rychlejší, protože odpadají technologické přestávky potřebné k vyschnutí a vyzrání při používání tradičních (mokrých) technologií.  Je variabilní - snadno lze vytvářet i netradiční tvary jako jsou oblouky, niky nebo třeba nábytek na míru.

Při srovnatelných tloušťkách konstrukcí mají suchá výstavba a suché podlahy navíc lepší akustické vlastnosti ve srovnání se zděnými konstrukcemi, takže sousedé a děti jsou najednou mnohem méně hluční.

Suchá výstavba ušetří místo

Při rekonstrukci oceníte především nižší hmotnost suché stavby, která tak mnohem méně zatěžuje stávající konstrukci. Suchá výstavba také „šetří“ prostor. Při srovnatelných parametrech konstrukce ušetříte na tloušťce příček a tím i na užitné ploše. Suchou výstavbu lze použít i na rekonstrukci bytových jader - samozřejmě při použití speciálních sádrokartonových a sádrovláknitých desek určených do vlhkých prostor.

Sádrokartonová a sádrovláknitá konstrukce je rovná, má hladký povrch, vhodný pro jakoukoliv další povrchovou úpravu (malba, obklady, tapety atd.). Je zdravější, protože sádra absorbuje nadbytečnou vzdušnou vlhkost, kterou potom postupně  uvolňuje zpět do místnosti. Za zmínku stojí i to, že sádra je ekologický materiál.

Levnější než tradiční materiály

Sádrokartonová a sádrovláknitá konstrukce je navíc, při srovnatelných zvukově-izolačních a protipožárních vlastnostech, ve srovnání s tradičními materiály levnější. Při jejím použití také podstatně zkrátíte dobu výstavby, protože suchá výstavba nevnáší do stavby „technologickou vodu“. U novostaveb je jinak zapotřebí poměrně dlouho čekat, než dojde k vyzrání. V tomto případě, ale dlouhé čekání odpadá.

A obavy ze zavěšování předmětů? Sádrokartonová a sádrovláknitá deska je dostatečně pevná, abyste mohli pověsit co potřebujete, stačí jen použít správné háčky, hmoždinky či kotvy.

Článek, který jste si právě přečetli, vznikl ve spolupráci s Ing. Michaelou Hynštovou z Cechu suché výstavby České republiky